Védelmező antioxidáns vitaminok? (x)

Az inzulin és az orális antidiabetikumok (tabletták) felfedezése óta a betegek vércukor szintje megközelítheti a normálisat. Ez az ideális helyzet azonban csak akkor érhető el, ha ismeri a betegségét, együttműködik az orvosaival és ellenőrzés alatt marad.

A diabetológus szakorvos, a háziorvos, a dietetikus együttesen segíthet, hogy milyen módon érheti el diétával és életmódváltással, tablettákkal vagy inzulinnal a legoptimálisabb vércukorszint. Az évenként ajánlott szemészeti, neurológiai ellenőrzés, a vesefunkció mérése és a lábak orvosi vizsgálata elengedhetetlen a lassú progresszió követéséhez és megelőzéséhez.

Miért romolhat a cukorbetegek állapota?

A cukorbetegség szövődményeinek hátterében az érelmeszesedés áll. Ez az összes erünkön előfordulhat, de leggyakrabban a szív koszorúereinek artériái, az alsó végtagok artériái és a nyaki artériák érintettek. Az érelmeszesedés a cukorbetegség kialakulásával együtt viszonylag korán, lassan és alattomosan kezd el kifejlődni, és mire valóban kimondható a cukorbaj diagnózisa, már rég kialakult az érbetegség. Létrejöttét az ismert kockázati tényezők - dohányzás, magas vérnyomás, elhízás - felgyorsítják. Az elmúlt évtizedben más rizikófaktorokra is fény derült: 1996-ban veszélyeztető tényezőként ismerték el többek között egy speciális vérzsír, az úgynevezett lipoprotein-A emelkedett szintjét és az oxidatív stresszt is. Fontos, hogy még az egészségeseknek is megmérjék évenként a vércukorszintjét, hogy már a kismértékű, diabéteszt megelőző elváltozásokat se tévesszük szem elől. Minél korábban fedezzük fel a rossz vércukorszintet és minél hamarabb rendezzük a cukoranyagcserét, annál később alakulnak ki a szövődmények is.

Miért nagyon fontos a vércukorszint közel normális értéken tartása?

Az érelmeszesedés felgyorsulásának pontos okát nem ismerjük, de valószínű, hogy kialakulásában és felgyorsulásában szerepet játszik a magas vércukorszint is. A cukorháztartás egyensúlyát és a cukorbetegség kialakulását az örökletes tényezők és a környezeti hatások együttesen határozzák meg.

A környezeti tényezők káros következménye lehet, hogy a szervezetben úgynevezett oxidatív stressz alakul ki, melynek kapcsán szabadgyökök szabadulnak fel. A szabadgyökök az emberi test normális anyagcseréje során létrejövő anyagok, amelyek alacsony koncentrációban fontos szerepet játszanak a élettani folyamatok szabályozásában. Bizonyos körülmények között - például tartós légszennyezettség, ultraibolya-sugárzás, betegségek, dohányzás hatására - a szabadgyökök termelődése fokozódhat. Ha az erősen reaktív, oxigén alapú gyökök kóros körülmények miatt "túltermelődnek", képesek minden sejtösszetevőben kémiai változásokat okozni; módosul a DNS, roncsolódnak a fehérjék és a zsírok; különböző betegségek, a koszorúér-elmeszesedés, a szívinfarktus, a daganatos megbetegedések táptalaja alakulhat ki.

Antioxidánsok: védelem a szabadgyökök ellen

A szabadgyökök ellen az antioxidáns vegyületek védenek, mert képesek semlegesíteni a testszövetekben a szabad gyökök által okozott károsodásokat. Tágabb értelemben antioxidánsnak hívunk minden olyan anyagot, amelynek jelenléte már kis koncentrációban késlelteti vagy meggátolja egy anyag oxidációját. Jelentős gyökfogó kapacitásuk miatt a vitaminok bizonyos csoportja ebből a szempontból nagyon fontos: az A- és E-vitamin, valamint a C-vitamin tartoznak a leghatékonyabb antioxidánsok közé.

Ginseng: az ősi kínai csodanövény?

Egyre több vizsgálat készül a kínai orvoslásban már régóta használt ginseng hatásáról diabéteszben. Aktív hatóanyagaik és fő hatásaik szerint amerikai és ázsiai ginsenget különböztethetünk meg. Cukorbetegségben a Panax quinquefolius (amerikai ginseng) hatásai közül antioxidáns tulajdonságának kihasználása, míg a Panax ginseng (ázsiai ginseng) vércukorszintet csökkentő hatása tűnik a cukorbetegek gyógyításában is előnyösnek. A hagyományos gyógyszerekkel ellentétben azonban a gyógynövénykészítmények összetevői sok esetben nem teljes mértékben ismertek és nem standardizáltak, ezért nem lehet biztosan állítani, hogy minden termék, mely amerikai ginseng kivonatot tartalmaz, hatékony a magas vércukorszint csökkentésében. Amíg nem történnek meg azok a klinikai vizsgálatok, amelyek meghatározzák, hogy melyik ginseng készítmények alkalmazhatóak biztonsággal és hatékonyan a különféle kórállapotokban, csak olyan gyógynövényt tartalmazó készítményt lehet a cukorbetegség klinikai terápiája mellé (semmiképpen sem helyette) választani, ami hatóságilag bevizsgált és a megfelelő engedélyekkel rendelkezik.

Antioxidáns táplálkozás

Az oxidatív stressz elleni védelemben a megfelelő táplálkozás is segíthet, de ehhez fontos ismernünk, hogy melyik antioxidáns vitamin milyen gyümölcsben vagy zöldségben található. A-vitamin például többnyire a narancssárga ételekben található, mint a répa, a sütőtök, a sárgabarack vagy a dinnye. A C-vitamin fő forrása a narancs, a kivi, a csipkebogyó és a zöldségfélék, közülük is leginkább a zöldpaprika. E-vitamin a búzacsírában, általában a nyers növényi olajokban és a kemény héjú gyümölcsökben található. B-vitaminok gyakran fordulnak elő ugyanabban a táplálékban, de a B12 vitaminról tudni kell, hogy csak állati eredetű táplálékban van jelen. Jó B-vitamin forrás a banán, máj, élesztő, lencse, de kutatások szerint antioxidáns hatás tulajdonítható a húsnak, a halnak és a tejtermékeknek. Fontos, hogy a vitaminok mellett az ásványi anyagok (pl. cink, szelén, króm) is jelen legyenek a diétánkban. Ha táplálékozásunk nem elég változatos, fogyókúrázunk vagy csak nem szeretjük a zöldségeket és gyümölcsöket, akkor a vitaminokat tabletta formában is pótolni lehet. A megfelelő életmód, a túlhajszoltság kerülése és a mozgás szintén kedvez a szervezet antioxidáns védelmének.

Vércukornapló szolgáltatásunkat is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra