Segélyhívás után

Akár a munkahelyen, akár az utcán, de otthon és a közlekedésben is gyakran kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor segíteni kell.

Úgy gondoljuk, az elsősegélynyújtási ismeretekkel mindenkinek tisztában kell lennie, és reméljük, hogy ha a helyzet úgy hozza, az erről szóló írásnak mindenki hasznát veszi.

A sürgősségi betegellátás egymásra épülő, egymást feltételező, egymással szoros kapcsolatban lévő lépcsőfokokból áll.

Ennek első, és igen nagy jelentőségű szintje a laikus elsősegélynyújtók által végzett beavatkozás. Ezt követi a helyszínre érkező egészségügyi szakdolgozó vagy orvos. Kétségtelen, hogy a véletlenül arra járó orvos képes pontosabb diagnózist felállítani, mint a laikus elsősegélynyújtó, de gyógyszerek, eszközök, műszerek híján sokszor ő maga is alig tehet többet nála.

A mentőegység kiérkezésével jelentősen kibővül a helyszínen nyújtható beavatkozások száma. Hazánkban minden - még a szállítást végző - mentőautón megtalálhatók az újraélesztéshez szükséges eszközök.

A mentőautó legénysége többféle lehet. A szállítóautó rendszerint a járóképtelen betegeket viszi a lakásukról valamilyen kezelésre vagy vizsgálatra a szakrendelőbe, kórházba, vagy onnan vissza, esetleg kórházak között, egyik osztályról a másikra. Az ilyen mentőautón szállítottak esetén várhatóan nincs szükség komoly beavatkozásra, ezért a személyzet egy sofőrből és egy mentőápolóból áll.

A sürgősségi hívásokhoz rendszerint esetkocsit küld a betegirányítás. Ez olyan gépjármű, melynek személyzete egy mentőtiszt vagy mentőorvos, ápoló és sofőr. Mind technikai felszereltségében, mind személyi feltételeivel alkalmas mindennemű mentési feladat megkezdésére, az esetek túlnyomó többségének teljes ellátására, és a beteg kórházba szállítására.

A rohamkocsi személyzete rendszerint fő- vagy mellékállású, mentésben jártas szakorvos vagy mentőorvos, egy ápoló és a sofőr. Kiemelt technikai berendezésekkel rendelkező egység. Kivonulásuk speciális esetekhez (pl. tömeges szerencsétlenségek, újraélesztés, helyszínen megkezdett, igen komoly gyógyszeres és műszeres beavatkozások - pl. szívritmuskeltő készülék, ún. pacemaker helyszíni bevezetése) lenne indokolt, mivel igen magas szakmai felkészültségük és műszeres felszereltségük ezt indokolná. A gyakorlatban - sajnos - számos esetben kénytelenek pl. ittas egyént ellátni. Ebben általában a beérkező bejelentés pontatlansága hibáztatható. Gyakorta a telefonáló ugyanis helytelenül ítéli meg az eset súlyosságát, vagy épp a rohamkocsi jár a helyszínhez legközelebb, esetleg a többi egység a leterheltség miatt foglalt.

Az irányításra beérkező hívások mennyisége napszaktól, a hónap napjaitól és időjárástól függően is változó. A mentősök úgy mondják, hogy az esti, "kutyasétáltatási" időszakban megnövekszik a "földön fekve találták, összeesett" típusú bejelentések száma. Ilyenkor ugyanis nagyobb számban mozognak az emberek a parkokban, játszótereken, és az ott földön fekvő, igen gyakran ittas személyekhez hívnak mentőt. Hasonló a helyzet fizetésnapok környékén, míg jeges utak esetén a sérülések száma igen magas.

Ma már az újszülöttek szállítására, ill. mentésére specializálódott mentőegységek is léteznek, természetesen a gyermekek testméreteihez illeszkedő felszereléssel, az újszülöttek ellátására specializálódott szakorvossal a fedélzeten. Természetesen a gépkocsin inkubátor is található.

Szintén különleges feladatok ellátására alkalmas a mentőhelikopter és a mentőrepülőgép. A nagy távolságú betegszállítások (pl. külföldről történő hazaszállítás) mellett előnyük, hogy gyorsan juthatnak a gépkocsival nehezen vagy lassan megközelíthető helyszínekre. Felszereltségük a rohamkocsikéval egyezik.

A mentőegység helyszínre érkezését és a mentési feladatok elvégzését követően a beteg elszállítása következik. A szállítás a beteg állapotától függően a megfelelő intézmény szakellátását végző osztályára vagy egy központi, úgynevezett sürgősségi betegellátó-, esetleg intenzív osztályra történik.

A beérkező segélyhívásokat a központi irányításon (a fővárosban, illetve a megyeszékhelyeken működnek) dolgozó szolgálatvezető értékeli, és a kapott információk alapján intézkedik, hogy milyen felszereltségű és melyik mentőegység vonuljon a helyszínre. Az irányítás gondoskodik arról is, ha a helyszínre rendőrséget vagy tűzoltókat kell küldeni. XI.évf./5.sz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra