Kapcsolat van a stresszhormon-szint és a memóriaproblémák között?

Az amerikai Nemzeti Öregedéskutató Intézet diabéteszes (cukorbeteg) állatokkal folytatott kísérletei során kapcsolatot fedezett fel a stresszhormon szint megnövekedése és a tanulási és memóriaproblémák keletkezése között.

A megnövekedett stresszhormon (glukokortikoid - embernél kortizol) szint gátolja a hippokampusz (a tanulásért és a rövidtávú memóriáért felelős agyterület) megfelelő működését.

Amikor a kísérleti állatoknál a stresszhormon szint visszatért a normál értékre, a hippokampusz is visszanyerte eredeti képességét arra, hogy új sejteket hozzon létre, és kijavítsa a hibákat és sérüléseket.

A kutatásvezető új utakat lát a memóriaromlás megelőzésében és javításában: fenn kell tartani a glukokortikoidok normális szintjét. Egyes cukorbetegeknél ugyanis, akiknek a betegségét nem tartják kellően kontroll alatt, megfigyelhető a túlzott kortizol termelődés.

Az állatkísérleteket cukorbeteg patkányokon folytatták, mégpedig I-es (inzulinhiányos) és II-es típusú (inzulinrezisztens) cukorbeteg állatokon külön - külön. Tesztelték a megemelkedett stresszhormon szint, a hippokampusz-működés összefüggését, vizsgálták a tanulási képességet és az agyszövetet magát.

Megállapították, hogy a megemelkedett stresszhormon-szint mindkét cukorbetegség típus esetében tanulási nehézséget, memóriacsökkenést okozott. Az ok pedig az agy rugalmasságának, a változáshoz való alkalmazkodásának romlása és az új sejtek keletkezésének csökkenése volt.

Viszont amikor a hormonszint a normálisra tért vissza, a negatív hatás megszűnt a hippokampuszra, és helyreállt a tanulási képesség és a memória. (EurekAlert)

fuggetlen.hu

(2008.02.18. 10:38)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra