A jól végzett munka öröme mindenkinek fontos
SM és munkavállalásMár egy fejfájás is akadályozhatja az aznapi munkánkat: képzeljük el, milyen problémákkal járhat egy folyamatosan romló betegséggel együtt élni, és dolgozni. Az SM-betegeknek ezzel kell szembenézniük. A jó hír, hogy a helyzet nem megoldhatatlan.
A betegség tünetei sokfélék lehetnek, fáradékonyságot, homályos látást, zsibbadást, egyensúlyvesztést, járási nehézségeket, vizelet- és széklettartási problémákat, beszédproblémákat, depressziót valamint memóriazavart is tapasztalhatunk. Ezek a tünetek rohamszerűen jelentkezhetnek - ezeket a rohamokat hívjuk shubnak -, azután spontán gyógyulnak, vagy többé-kevésbé maradandóvá válnak.
Ráadásul a betegség fiatal felnőtteknél 20 és 40 éves kor között jelenik meg a leggyakrabban, így a frissen diagnosztizált szklerózis multiplexesekben természetesen felmerül a kérdés, hogy hogyan alakul az életük, meddig dolgozhatnak tovább, milyen munkát vállalhatnak ezután. Ezekre a kérdésekre pontos választ mindig a kezelőorvos tud adni az összes eddigi lelet, és a beteg kórtörténetének birtokában, de általánosságban elmondható, hogy az SM sajátosságai miatt nem javasolt az érintetteknek sem a kemény fizikai munka, sem a nagy stresszel járó munkavégzés. Az extrém körülményekkel (nagy forróság, extrém páratartalom, vegyszerekkel történő munkavégzés) járó munkákat is kerülni kell.
Jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy milyen munka nem jár manapság stresszel. Egy egyszerűbb, lehetőleg részmunkaidőben végzett irodai munka alkalmasnak tűnhet, de még jobb, ha az SM-mel küzdő munkavállaló otthonról, vagy kötetlen munkaidőben végezhető munkát keres, mert így jobban be tudja osztani a munkáját, és az esetleges rohamokkor (shub, relapszus vagy exacerbáció) jelentkező lemaradásait a betegség "nyugodtabb" szakaszaiban be tudja hozni anélkül, hogy emiatt magyarázkodnia kell.

A szklerózis multiplexes beteg számára legjobb a könnyű irodai munka
Sokat segít az is, ha támogató és megértő közegben dolgozhat, ahol nem jelentenek problémát az esetleges kiesések, vagy bármilyen tünet, amellyel betegsége járhat. De vajon meg kell-e mondanunk a munkahelyünkön, ha szklerózis multiplexszel küzdünk? A jogi szabályozás szerint: az egészségi állapotra, fennálló vagy lezajlott betegségekre vonatkozó információk azokhoz a bizalmas, személyes adatokhoz tartoznak, amelyet a munkáltatónak nem áll jogában megkérdezni, és a munkavállaló nem köteles ismertetni.
Az SM eltitkolásával járó stressz azonban olyan nagy lehet, hogy jobban járunk, ha erről beszámolunk munkakörnyezetünknek. Ha nem tudják tolerálni, akkor úgysem ott a helyünk.