Az éjszakai köhögést így csillapítsuk

A köhögés a szervezet egyik fontos védekező mechanizmusa, amelynek szerepe, hogy a torokba és légutakba került idegen anyagoktól vagy váladéktól megszabadulhasson. Azonban, ha a köhögési inger rendszeresen éjszaka jelentkezik, az nemcsak az egész család nyugodt pihenését akadályozhatja, hanem különböző betegségekre vagy egyéb problémákra is felhívja a figyelmet.

Kiváltó okok

Az éjszakai köhögést elsősorban szezonális megfázás, arcüreg- vagy orrmandula gyulladás következtében alakul ki, de előidézheti a fűtési szezonra jellemző száraz levegő, a légutak krónikus gyulladásával járó asztma, vagy akár allergia is. Allergiát leggyakrabban háziporatka , lakásban tartott állatok, penészgomba vagy növényi pollenek okoznak, de, hogy egy adott esetben pontosan mi váltja ki, annak érdemes mindig szakorvosi vizsgálat során utánajárni.

A nyugodt éjszakai pihenést gyakran megkeserítő köhögés megjelenik különböző légúti fertőzések, valamint krónikus orrmelléküreg-gyulladás következtében is, amelyek tünete többek között a megnövekedett váladéktermelődés. Időnként azonban olyan súlyosabb kórképek velejárója is lehet, mint egyes tüdő és szívbetegségek, de előfordulhat gyógyszerek mellékhatása vagy a dohányzás következményeképpen is.

köhögés, hurut
Ha nyolc hétnél tovább tartanak a tünetek, vagy súlyosabbá válnak, orvoshoz kell fordulni. Fotó: iStock

Célirányos kezelés

Az éjszakai köhögést mindig a kiváltó okoktól függően kell kezelni . Általánosságban azonban elmondható, hogy ha nyolc hétnél tovább tart, vagy a tünetek egyre súlyosabbá válnak - esetleg nagyfokú gyengeség, magas láz vagy véres köpet is társul hozzá - érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni. Amennyiben például a köhögést a nyelőcsőbe visszaáramló gyomorsav ingerli, a megoldás a reflux kezelése , az étkezési szokások átalakítása, és az ágy fejrészének megemelése lehet. Ha a száraz levegő, sokat segíthet a hálószoba párásítása és az elegendő folyadékfogyasztás.

Hátsó garatfali váladéklecsorgás

A belélegzett levegőben lévő szennyeződések, kórokozók és pollenek a légutak nedves felületén megtapadnak, majd vagy nyállal keveredve a gyomorba, vagy pedig az orrváladék irányába távoznak. Azonban, ha ennek mennyisége valamilyen okból megnő, hátsó garatfali váladéklecsorgásról beszélhetünk. A folyamatra jellemző, hogy fekvő helyzetben sokkal erőteljesebben jelentkezik, mint napközben, így gyakori éjszakai köhögést idéz elő.

Száraz köhögés : milyen vizsgálatokra van szükség?

Az állapot enyhítésére megoldást jelenthet az orrüregek átmosása speciálisan erre a célra használatos termékekkel, de segíthet a sós vízzel való gargarizálás, a gyógyteák és a méz fogyasztása is. Mivel az éjszaka termelődött váladék összegyűlik és megtapad a légutakban, ezért fontos, hogy ezt napközben igyekezzünk minél hatékonyabban feloldani, és elősegíteni annak kiürülését. Erre a célra legalkalmasabbak a különböző hurutoldók és köptetők használata.

Köptetők és hurutoldók

A köptetők és hurutoldók másként fejtik ki a hatásukat. A köptetők a légúti nyák termelését fokozzák, így használatuk során a felköhögendő nyák mennyisége megnő, majd a gyomornyálkahártya ingerlésével fokozott köhögési ingert kiváltva járul hozzá a váladék kiürüléséhez.

Ezzel szemben például az acetilcisztein tartalmú hurutoldók a lerakódáson hatva apróbb részekre bontják szét a váladékot, így csökkentve annak sűrűségét és tapadását. A nyák ennek köszönhetően jóval könnyebben felköhöghetővé válik. Fontos, hogy ezeket a készítményeket mindig a betegtájékoztató szerint alkalmazva napközben használjuk, hogy az éjszakai pihenés zavartalanabb lehessen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra