A várólistákról: minden, amit a jogszabályokból tudni lehet

Vannak olyan egészségügyi szolgáltatások, melyeknek elvégzésére csak bizonytalan időpontban kerülhet sor. Az ilyen szolgáltatások elvégzésének sorrendjét a várólista határozza meg.

Hazánkban kétfajta várólista létezik. Egyrészről vannak központi várólisták, melyek a külön jogszabályban meghatározott nagy költségű ellátások igénybevételére váró betegek jegyzékét, továbbá a szerv, illetve vérsejtképző őssejt átültetésére váró betegek listáját (transzplantációs várólista) jelentik. Másrészről léteznek intézményi várólisták, melyek az adott fekvőbeteg-ellátó intézményben a betegellátás sorrendjét meghatározó jegyzékek, amelyek az egészségügyi ellátások meghatározott sorrend szerinti elvégzése érdekében, illetve tartós kapacitáshiány esetén kerülnek kialakításra.

A központi várólisták A központi várólistákat az Országos Vérellátó Szolgálat Központja működteti, melyek elérhetőek a szolgálat honlapján.

Központi várólistákat vezetnek jelenleg a

-szív transzplantáció,

-máj transzlplantáció,

-tüdő transzplantáció,

-vese tarnszplantáció,

-vese-hasnyálmirigy transzplantáció,

-felnőtt csontvelő transzplantáció,

-gyermek csontvelő transzplantáció,

-PET vizsgálat,

-valamit Gamma Sugársebészet vonatkozásában.

A beteget a kezelőorvosnak fel kell világosítania az adott ellátás esetében létező transzplantációs várólistára való felkerülés lehetőségéről. A transzplantációra való alkalmasság kivizsgálását - a beteg megfelelő, a várható adattovábbításra is kiterjedő tájékoztatáson alapuló beleegyezése után - a beteg kezelőorvosa kezdeményezi az illetékes Transzplantációs Bizottságnál.

Intézményi listák

Intézményi várólistát a fekvőbeteg ellátó intézményekben, jogszabályban meghatározott ellátások - így például szürkehályog műtét, mandula műtét, térd- és csípőprotézis műtét, gerincsérv műtét, sérv műtétek, szívkatéterezés- továbbá azon fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátások tekintetében kell vezetni, ahol a biztosított ellátására tartós kapacitáshiány miatt nincs lehetőség. Az intézményi várólistára való felkerülést - a beteg megfelelő tájékoztatáson alapuló beleegyezése után - a beteg kezelőorvosa kezdeményezi.

Betegfogadási lista

A betegfogadási listát az egészségügyi szolgáltató szakrendelésenként vezeti a járóbeteg-szakellátás keretében végzett ellátásokra. A betegfogadási listára történő felkerülést a beteg, a beteg beleegyezése esetén háziorvosa vagy kezelőorvosa kezdeményezheti személyesen, telefonon vagy elektronikus úton. A kizárólag előzetes betegbesorolás alapján nyújtható ellátások szabályait a várólista alapján nyújtható ellátások részletes szabályairól szóló 287/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet tartalmazza.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra