Szabad-e reumásoknak sportolni?

A sport, a mozgás tág fogalom, hiszen belefér a kórházi ágyon végzett gyógytornától az élsportig minden, így a kérdésre természetesen igen a válasz, bár az egyénileg ajánlott mozgásforma sokféle lehet.

Fellángolás esetén tilos

Heveny gyulladásos állapotban, a fellángolások idején pihentetni kell a beteg ízületet, ilyenkor tilos tornáztatni. A pihenés hozzátartozik a kezeléshez is, mivel enyhíti a gyulladásos tüneteket, a fájdalmat is. A leghevesebb gyulladással járó, legfájdalmasabb szakasz elviseléséhez az ágynyugalom járulhat hozzá. Ahogy azonban megszűnik a heveny gyulladás, meg kell kezdeni az ízület aktív, illetve passzív mozgatását, a gyógytornát, hogy megakadályozható legyen az ízület teljes merevsége, mozgástartományának beszűkülése. A kezelés célja az is, hogy az érintett, teherviselő ízület körül lehető legjobban megerősödjön az izomzat, hogy legalább részben átvehesse annak szerepét. Így például a csípőízület érintettsége esetén a fenék körüli és a combizmokat kell erősíteni, a térdízület károsodása pedig megnöveli az elülső combizomzat jelentőségét. A gyógytornász által kijelölt gyakorlatokat otthon is rendszeresen el kell végezni.

Tehermentesíteni az ízületeket

Szó szerinti tehermentesítésre is szükség van: a túlsúlyos betegek a feleslegesen cipelt kilókkal aránytalanul megterhelik a csípő, a térd és a boka ízületeit. A térd érintettsége esetén különösen jó hatású, ha a beteg eléri a normális testsúlyt, vagy akár csak néhány felesleges kilótól is sikerül megszabadulnia.

Az érintettek tapasztalhatják, hogy ez ördögi kör: az ízületi gyulladástól sújtott, fájós térdekkel, lábakkal nehéz annyit mozogni, ami ahhoz kellene, hogy könnyítsenek az azokra nehezedő súlyon. Mégis meg kell próbálni, okos diétával, a kevesebb kalória bevitele mellett először óvatos mozgással szép eredményeket lehet elérni, és minden leadott kiló könnyebbséget hoz.

Nem ajánlott mozgásformák

Nem tanácsolhatók azok a mozgástípusok, amelyek közben hirtelen erőhatás éri az ízületeket. Semmiképpen nem szabad kísérletezni tehát például aerobic típusú edzéssel, mert abban ugrások is vannak, a lépcsőzés, a térdeléssel járó talajgyakorlat sem ajánlott, a futás sem a reumás betegeknek való. A tenisz, a foci sem felel meg, hiszen még az "öregfiúk" játékában is futás, ugrás, oldalirányú el- vagy becsúszás, stb. veszélyeztetheti a fájós ízületeket. Az egyenetlen talajon, hegyi terepen való járás is óvatosságot igényel.

Nagyon sok fogyni vágyó követi el azt a hibát, hogy minden előzmény, edzettség, szakértővel tartott megbeszélés nélkül futással akar megszabadulni a felesleges kilóitól. Ezzel az a baj, hogy egyrészt szinte biztosan nem bírja majd, elkedvetlenedik, feladja, hiszen hiányzik a megfelelő bemelegítés, edzés, másrészt, különösen betonflaszteren kocogva, a 20-30 kilós túlsúllyal rettenetesen megterheli, akár teljesen tönkre is teheti az amúgy is megkínzott térdízületeit.

Mi marad hát?

Az ízületek és a gerinc védelmében a kisebb intenzitású mozgásformák ajánlhatók: a jóga, a pilates (a mélyrétegű törzsizmok erősítésére-nyújtására koncentráló, az egész testet tetőtől-talpig átmozgató mozgásrendszer), az alakformálás, az ősi kínai hagyományokon nyugvó thai-chi mozgáskultúra, a tempós séta, a kerékpározás, az úszás. Ezek mindegyike átmozgatja a testét, javítja a szervezet oxigénellátását, stresszoldó hatású, mégsem terheli az ízületeket. Mielőtt belekezd a rendszeres mozgásba, ne restellje szakértő, reumatológus orvos, gyógytornász vagy személyi edző segítségét kérni!

Szerencsére a mindennapi életben is van egy olyan mozgásforma, ami egyetlen művelőjének sem árt, ha képes rá: ez pedig a kényelmes tempóban, szemlélődve végzett séta. Lehet egyedül, vagy társsal, unokával, baráti társaságban, vagy akár egy kutyával: mindenképpen jót tehet a rendszeres levegőzés, testmozgás. Tovább is lehet fejleszteni: a jobb erőnlétnek örvendők választhatják az erőteljesebb gyaloglást is, amely felfrissíti a szervezetet, a vérkeringést javítja, de nem terheli túl az ízületeket.

Vízben könnyebb

Általában az ízületek merevségét oldja, "olajozottságát" segíti a meleg, a víz felhajtóereje pedig megkönnyíti a mozgást, ezért a meleg gyógyfürdő az esetek többségében jó hatású. Azonban senki ne kezdjen öngyógyításként gyógyfürdőzésbe: ezzel kapcsolatban is ki kell kérni a kezelőorvos véleményét, hiszen ha valamilyen más betegség is fennáll (például szívelégtelenség, visszérprobléma) akkor a fürdőzés árthat is, legyengítheti a beteget, vagy fellobbanthatja a gyulladásos folyamatokat. Ha azonban ilyen ellenjavallat nincs, az úszás, a vízben végzett gimnasztika, a vízi aerobik az ízületeket védve teszi lehetővé azok átmozgatását, így reumás ízületi gyulladás esetén is ajánlható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra