A gyakori vizelési inger okai
A legtöbb esetben először felfázásra gyanakszunk, ha gyakori vizelési ingert tapasztalunk, ám ez nem mindig helytálló diagnózis: számos betegség, elváltozás tünete lehet, de akár az is előfordulhat, hogy csupán az életmódunk idézi elő a problémát.
A vizeletürítés szerepe és folyamata
A nők és a férfiak vizeletürítési szokásai a különböző anatómiai felépítésük miatt eltérőek: míg a férfiak a nagyobb hólyagkapacitásuk miatt egyszerre több vizeletet ürítenek, a nők ezzel szemben gyakran kevesebbet. A nők húgycsöve is kisebb a férfiakénál, ami miatt náluk sokkal nagyobb a húgyúti fertőzések kockázata. A máj mellett a vese a legfontosabb kiválasztó szervünk, amely a méregtelenítésben elsődleges szerepet játszik. A szervezetünkre káros anyagokat tartalmazó vizelet a vesében termelődik, és a hólyagban gyűlik össze. Ürítési folyamat során a záróizmok elernyednek, a hólyag izomzata pedig összehúzódik. Egészséges estben 24 órán belül 6-7 vizelés tekinthető normális mennyiségnek, tehát akkor van vizelési ingerünk, ha a húgyhólyagunk teljesen megtelik.
Hólyaggyulladás, hólyaghurut, felfázás
Nőknél leggyakrabban különböző húgyúti vagy nőgyógyászati fertőzések következtében jelentkezik a szokottnál sűrűbb, sokszor fájdalmas vizeléssel járó inger. Húgyhólyaggyulladás akkor jön létre, ha a hólyagunkat védő glukózaminoglikán molekulákból álló védőréteg megsérül, és irritáló anyagok károsítják. A hólyag védőrétegét különböző baktériumok, kémiai anyagok vagy például sugárkezelések is roncsolhatják.
A bakteriális hólyaggyulladásokat azok a baktériumok okozzák, amelyek velünk élnek, de valamilyen folyamat következtében kóros szaporodásnak indulnak. Ilyen körülmény például a szervezetünk pH-értékének megváltozása.
Fontos, hogy a fájdalmas tüneteinkkel minél előbb orvoshoz forduljunk - különösen akkor, ha lázunk is van - mivel a bakteriális hólyaggyulladás szövődményként akár néhány nap alatt súlyos vesemedence gyulladás is kialakulhat.
Prosztata megnagyobbodás
Férfiaknál elsősorban az életkorral járó jóindulatú prosztata megnagyobbodás esetén tapasztalható sűrű vizelési inger. Mivel a prosztata a húgyhólyag alatt, a húgycső kezdeti szakaszát körülvéve helyezkedik el, a megváltozott mérete hatást gyakorol rá.

Gátizomtorna: ezért fontos a férfiaknak
A gátizom gyengesége bárkit érinthet - és igen kellemetlen tünetekkel jár. Megfelelő tornával azonban a férfiak is segíthetnek magukon, közben pedig még a szexuális életük is jobbá válhat. A témával alábbi cikkünkben foglalkoztunk.
A gyakori vizelési inger ebben az esetben elsősorban éjszaka jelentkezik, akadozó, kisebb mennyiségű vizeletürítéssel. A tünetek jelentkezésekor minden esetben érdemes felkeresni urológus szakorvost, hogy kizárhassa a - hasonlóképpen jelentkező - rosszindulatú prosztatarákot, amely kezdeti stádiumban kifejezetten jó eredménnyel gyógyítható.
Számos betegség tünete lehet
Hiperaktív hólyag egyik fő tünete a gyakori vizeletürítés. Ennél a betegségnél a húgyhólyag nyálkahártyájának fokozott ingerelhetősége, vagy pedig hólyag izmainak görcse okozhat sűrű, sürgetően jelentkező vizelési ingert. A hiperaktív hólyag szindróma napi 8-nál több vizeletürítéssel jár együtt, amely éjjel is 2-3 alkalommal jelentkezhet. Az idősebb korban kialakuló hólyagrenyheség szintén gyakori vizelési ingerrel jár együtt, illetve előfordulnak olyan mentális problémák is - például egyes szorongásos kórképek - ahol ez a tünet akár markánsan is megjelenhet.
Sűrűbb vizeletürítés előfordulhat húgyhólyagdaganat, cukorbetegség, szív- vagy a veseműködési elégtelenség esetén, illetve - a fenti betegségek mellett például magas vérnyomásra, depresszióra, izomlazítóként szedett - gyógyszerek mellékhatásaként. Mivel nagyon sok állapot, betegség vagy elváltozás tünete lehet, ezért minden esetben utána kell járni. Szerencsére a gyakori vizelési inger sem minden estben kóros: hormonváltozások következményeként, példáulmenstruációelőtt is érzékelhető sűrűbb inger, valamint terhesség során, a növekvő méh nyomásának hatására.
Életmódbeli változtatások
A tünetek egyes esetekben életmódváltással is kedvezően befolyásolhatóak. Az egyik leggyakrabban jelentkező probléma a hólyagra nehezedő túlsúly, amely az elhízással jár együtt. Az ideális testsúly elérése mellett figyelni kell az optimális folyadékmennyiség elfogyasztására, hiszen nem csak a túl kevés, de a túlságosan sok folyadékbevitel is okozhat problémát: törekedjünk az optimális, napi 2-2,5 liter elfogyasztására.
Törekedjünk arra, hogy ez a folyadék elsősorban víz legyen, az alkohol és a koffein tartalmú italok, valamint a hólyagot irritáló szénsavas folyadékok kerülendők. Jó, ha tudjuk, hogy a csípős fűszerek, a savas ételek, egyes édesítőszerek, illetve a méz és a cukor fogyasztása is növelheti a vizelési inger gyakoriságát.
Értékelje a cikket!