3 tényező, ami hajlamosít az inkontinenciára

A kontinencia az inkontinencia ellentéte, azaz a vizelet megtartásának képessége. Ha azt hinnénk, csak a véletlenek játékán múlik, elveszítjük-e, igencsak tévedünk! Életünkben sokszor kerülünk olyan helyzetbe, amikor a kontinencia a tét. Melyek ezek?

Korábban még a szakorvosok is azt gondolták, hogy az inkontinencia kialakulása csupán a véletlenek szerencsétlen együttállásának következménye, és mint ilyen, nem megelőzhető. Ahogy egyre jobban megismerték ezt a problémát, úgy derült egyre több fény arra, hogy igenis vannak bizonyos tényezők, amelyek közvetlenül összekapcsolhatók a vizelettartás képességének elvesztésével. Mára egész pontosan behatárolhatóvá vált néhány, ám ezek még mindig nem biztos, hogy minden részletre, minden egyéni problémára választ adnak. Nézzük, milyen élethelyzetek veszélyeztetik legjobban a kontinenciánkat!

Röppenő évek, csöppenő cseppek?

Az inkontinencia kialakulása korábban a nemen kívül szinte csak az életkorral mutatott szoros összefüggést. Az idősebb korba érőknél előbb-utóbb megfigyelhetővé vált, hogy már nem képesek teljes mértékben tartani a vizeletüket . A szervezet fáradása könnyen megfigyelhetővé vált a többi szerv, szervrendszer szintjén is, tehát nem is csodálkozott ezen senki sem, betudták a korral járó problémák sorába. Ám az utóbbi évtizedekben egyre korábbra tolódott az inkontinencia megjelenésének átlagos ideje, sőt, sok húszas éveiben járó páciens is felkereste orvosát inkontinenciára panaszkodva. Felmerül a kérdés, biztos-e, hogy a kor elősegíti a kontinencia elvesztését?

Az idősebb korosztályt gyakrabban érintheti az inkontinencia

Az idősebb korosztályt gyakrabban érintheti az inkontinencia A válasz határozott igen. A fiatal korban megjelenő inkontinenciák általában más típusúak, és szinte mindig találni mögöttük konkrét okot. Az idősebb korban tapasztalható vizeletvesztés hátterében egyértelműen a szervezet öregedése, közelebbről a medencefenék izmainak és szalagjainak meggyengülése, megereszkedése áll. Az emelkedő átlagéletkor miatt gyakrabban bukkannak fel olyan betegségek is, amelyek inkontinenciát okoznak. Ilyen például a cukorbetegség , az agyvérzés illetve a férfiak prosztata-megnagyobbodása.

Szerencsére ma már ritka azon hölgyek köre, akik ne érnék meg a menopauza időszakát, és az ilyenkor bekövetkező hormonális változások szintén elősegítik az inkontinencia kialakulását. Az életkor előrehaladtával tehát egyre nő az esélyünk a kontinencia elvesztésére, hacsak nem teszünk ellene valamit! Ön ismeri már például a gátizom-tornát?

Csöpp-ségek

Egy baba érkezése, egy pár családdá válása mindig örömteli esemény. Ám a terhesség szintén elősegíti a kontinencia elvesztését, és minden egyes terhességgel csak nő az esély arra, hogy szembe kell találkoznunk a "rettegett cseppekkel". Nyilván ez nem árnyékolhatja be az örömöt, de nem is lesz ok az aggodalomra, ha odafigyelünk a megelőzésére!

Ha azt olyan könnyű lenne megmondani! Az inkontinencia nem betegség, hanem tünet vagy tünetegyüttes. Ha sikerül a tünetek alapján besorolni, kicsivel többet tudhatunk az okokról is, melyeket az alábbi cikkünkben szedtünk össze!

A várandós hölgyek körében gyakori jelenség a vizelet-inkontinencia, amivel még a szülés után is gyakran találkozhatnak. Manapság megkockáztathatjuk a kijelentést, hogy minden második hölgy tapasztalt már ilyet. Öröm az ürömben, hogy a jelenség többnyire csak átmeneti, és a szövődményektől mentes szülés után leggyakrabban csak egy rossz emlék marad. Ha nem, néhány könnyed gátizomtorna-gyakorlattal rövid idő alatt lehet segíteni a helyzeten.

S hogy minek "köszönhetjük" a terhesség alatti inkontinenciát? A várandósság során természetese módon megváltozik a hasűri szervek helyzete, és a húgyhólyagra is nagyobb nyomás nehezedik. A szülési folyamat megindulásával a medence izmai megfeszülnek, méghozzá olyan mértékben, mint más esetekben sosem. Ez az extrém mértékű igénybevétel ellazítja a gátat, és gyengíti a medenceizmokat, extrém esetben a sérülésüket is okozhatja. Mindezek ugyan nem kerülhetők el, de az időben elkezdett gátizomtornával a kontinencia megőrizhető marad.

Betegségről betegségre

A kontinencia elvesztését okozhatja számos más, manapság gyakori vagy emelkedő tendenciát mutató betegség is. A túlfolyásos és a stressz-inkontinencia gyakoriságának növekedése mögött sokszor olyan betegség is állhat, amelyet elsőre nem is igazán hoznánk kapcsolatba a vizeletvesztéssel. Gondolta volna például, hogy a mozgáskorlátozottság is ezek között szerepel? De sorolhatnánk még: a csökkent szellemi képesség ( demencia ) vagy más, úgynevezett neurogén elváltozások szintén okozhatnak inkontinenciát. Ez utóbbi betegségek körébe tartozik a manapság gyakran kutatott Alzheimer- és Parkinson-kór, vagy éppen a sclerosis multiplex is. Az alapbetegségeken kívül még számos más okot találhatunk, amely a kontinencia elvesztéséhez vezethet. Székrekedés, húgyúti fertőzések, kisebb-nagyobb műtétek és egyes gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak abban, hogy egyre többen szenvednek a vizeletvesztés okozta problémáktól.

Tehát a kontinenciánkra számos veszély leselkedik. Ám az, hogy ki szembesül a kontinencia elvesztésével, azaz az inkontinenciával, magunkon is múlik. Az inkontinencia felé vezető út számos lehetőséget biztosít a visszafordulásra. Ugye Ön már felismeri, melyek ezek a pontok?

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra