Székrekedés, hasmenés, hasi görcs - a rejtélyes IBS
Az IBS tüneteiAz IBS-es betegnek nemcsak a tünetek (puffadás, székrekedés, vagy épp hasmenés) okoznak kellemetlenséget, hanem az életminőség jelentős romlása is. Vannak, akik felesleges műtétekbe vágnak bele, ám a rejtélyes fájdalom, sajnos, ezzel sem szüntethető meg.
Mi az az IBS?


Súlyos bajt jelezhet a puffadás
A népesség harminc százaléka rendszeresen szenved a puffadás tünetei miatt. A nagy ünnepi lakomák időszaka alatt a legtöbb esetben csupán a finom falatok felelősek a teltségérzetért, előfordulhat azonban, hogy sokkal súlyosabb gondok húzódnak mögötte! Íme néhány ok, ami puffadáshoz vezethet.
Teljesen felesleges műtétek
Ez azonban nem könnyíti, inkább megnehezíti az orvos és a beteg dolgát egyaránt: sok orvos ma még nem ismeri fel az IBS-t, nem tud vele mit kezdeni, a beteg pedig elégedetlen az orvossal, teli van szorongással, súlyosabb betegségtől (például ráktól) tart.Annak ellenére, hogy tényleges szervi elváltozás nem mutatható ki, az IBS-es beteg súlyosnak éli meg állapotát. A fokozott fájdalomérzés miatt napi aktivitása csökken, rengeteg időt tölt orvosi rendelőkben az újabb és újabb kivizsgálások miatt. Ráadásul sokan akár több, teljesen felesleges (jellemzően epe- vagy nőgyógyászati) műtéten is átesnek. Ezek a műtétek amellett, hogy valamennyi veszélyt rejthetnek magukban, teljesen feleslegesek is, hiszen a panaszokon nem enyhítenek, afájdaloma beavatkozást követően ugyanúgy visszatér.
Romlik az életminőség
A tünetekhez gyakran társulnak lelki problémák, nyugtalanság, alvászavar, szorongás, nyomott hangulat. A betegek egy részére jellemző, hogy önmagukat, nyavalyájukat elviselhetetlennek érzik, stigmaként élik meg. Jó hír viszont, hogy az IBS, bár a mindennapi életet megkeseríti, hosszú távon sem okoz komoly szövődményeket.