Krónikus májgyulladás

A krónikus májgyulladás olyan hepatitis, mely legalább hat hónapja tart. A gyulladás véglegesen és igen súlyosan károsítja a máj szöveteit, sejtjeit, így kezelés nélkül az egy idő után már nem tudja megfelelően ellátni a feladatait.

A hepatitis szó a görög "hepar" és a gyulladást jelentő "-itis" tagokból áll, és szó szerint májgyulladást jelent. Akut és krónikus formája ismert - az utóbbinál a gyulladásos tünetek minimum hat hónapja állnak fenn. A krónikus májgyulladás hátterében kereshetünk alkoholizmust, autoimmun betegséget, kábítószereket vagy genetikai öröklött anyagcserezavarokat is. Az egyik leggyakoribb oka a krónikus májgyulladásnak a hepatitis B és C vírusfertőzés.

A májgyulladást okozó vírusokat az ABC betűivel jelölik: az orvosok hepatitis A, B, C, D, E, G vírusokat különböztetnek meg. Ezek a kórokozók mikrobiológiai tulajdonságaikban, felépítésükben jelentősen különböznek egymástól, különböző mechanizmusokon keresztül betegítenek meg. A hepatitis A és E vírus nem okoz krónikus gyulladást, a hepatitis B pedig gyakran a D variánssal együtt betegíti meg az embert.

A krónikus májgyulladás okozója hazánkban leggyakrabban a hepatitis C vírusa. A gyulladás véglegesen és súlyosan károsítja a májsejteket, így a beteg szerv idővel nem tudja ellátni feladatát. Szövődményként májzsugor, később májrák alakulhat ki. Ha a májsejtek pusztulása már olyan mértékű, hogy a szerv nem tudja ellátni méregtelenítő és fehérjeépítő feladatát, ez a beteg halálát jelenti. A hepatitis C vírus nem csak a májsejtekben szaporodik és nem csak azokat támadja; a nyiroksejtekben is megél, valamint ízületi és bőrpanaszokat, izom- és vesegyulladást is okozhat.

A krónikus májgyulladás tünetei

A krónikus májgyulladás alattomos: enyhe és a betegségre korántsem jellemző, inkább általános tünetei lehetnek. Például: fáradtság, ismeretlen eredetű hasfájás, sokszor fáradékonyság, de olykor bőrviszketés, ízületi fájdalmak és érgyulladások jelentkezhetnek. A májbetegségekkel gyakran együtt emlegetett sárgaság, amikor a szemfehérje és a bőr besárgul, igen ritka. A hepatitis C fertőzötteknek csak kevesebb, mint 10 százaléka észleli az akut májgyulladás tipikus tüneteit, a tünetek általában enyhék és a betegek mintegy egynegyede teljesen meggyógyul, az érintettek vírusmentesek lesznek. A máj teljesen regenerálódik és minden funkciója helyreáll. A betegek hetvenöt százaléka viszont hat hónapon túl is fertőzött marad, és krónikus májgyulladás alakul ki náluk. A B-hepatitis felnőttkorban kilencven százalékban gyógyul, egytizedük krónikussá válik.

A legnagyobb probléma, hogy a krónikus formákban nem feltétlenül jelentkeznek tünetek, ami felhívhatná a figyelmet a betegségre, így észrevétlen is tud maradni. Az érintetteknek többnyire fogalmuk sincs róla, hogy szervezetükben a fertőzés időzített bombaként dolgozik, és akaratlanul másokat is megbetegíthetnek.

Az egyik leggyakoribb oka a krónikus májgyulladásnak a hepatitis B és C vírusfertőzés.
Az egyik leggyakoribb oka a krónikus májgyulladásnak a hepatitis B és C vírusfertőzés.

Az alattomosan zajló betegségnél az immunrendszer T-sejtjei célba veszik a fertőzött májsejteket, hogy elpusztítsák a bennük szaporodó vírusokat, de ennek a harcnak a májsejtek is áldozatul esnek. Az elpusztult sejtek helyén hegesedés alakul ki. A páciens rendszerint már krónikus májbetegként kerül orvoshoz. A krónikus hepatitises formánál a betegek jelentős részében 20-50 éves távlatban májzsugorral, gyulladással és a máj működésének fokozatos megszűnésével kell számolni. Végül ennél a kórlefolyásnál májrák is kialakulhat.

Fontos a gyógyszeres kezelés

A spontán gyógyulás még az akut szakaszban, 3-4 hónap alatt lezajlik, de ez sajnos csak az esetek kis százalékában van így. A legfontosabb, hogy minél hamarabb kiderüljön, ha valaki fertőzött. A kezelés feltétlenül szükséges, ha a fertőződés után bebizonyosodott, hogy a betegség nem gyógyult meg magától. A krónikus B és C májgyulladás kezelése speciális vírusellenes szerekkel történik. A minél korábbi felfedezés azért fontos, hogy a májsejtek pusztulását idejében megkezdett kezeléssel ki lehessen védeni, illetve a sejtpusztulást le lehessen állítani.

Tudta-e Tesztelje magát, hogy veszélyeztetett-e hepatitis-C-re ?
További információk a Májbetegekért Alapítvány honlapján .
A Magyarország területén elterjedt hepatitis C vírus 1-es genotípusa, hasonlóan a többi európai országhoz, többnyire a vírusellenes kezelésre nehezebben reagál. A kezelés ambulanter (nem igényel kórházi kezelést), az érintett által saját magának beadható injekció és tabletta formájában zajlik. Kórházi kezelésre csak szövődmények és mellékhatások esetén van szükség. A korábbi kezelések mellett a kezelt esetek mintegy 40 százaléka válik tartósan vírusmentessé, a betegek nagy részénél a szövetelhalás mérséklődik és jelentősen lassítható, harmadukon sajnos nem segített a kezelés. A betegség igen előrehaladott stádiumában, a kialakult májcirrózis súlyos szövődményei esetén májátültetés segíthet csak a betegen. Igaz ugyan, hogy a beültetett máj is megfertőződik és benne is C-hepatitis alakul ki, de a vírusellenes kezelés a transzplantált betegnél is hatásos lehet.

Érdemes tudni, hogy a közeljövőben már elérhetők lesznek olyan készítmények Magyarországon is (úgynevezett direkt vírusölő szerek), amelyek a kombinált terápia részeként a betegek jelentős részénél javulást, akár gyógyulást is eredményezhetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra