Újra itt a rotavírus szezon!

Egyszerű hasmenésnek indul a rotavírus, amivel azonban évente 2000 kisgyerek kerül, súlyos állapotban kórházba. A fertőzés gyors, a kór lefolyása és a gyógyulás lassú. Szakemberek egybehangzóan a védőoltást támogatják, nézzük, miért!

Friss adatok szerint Magyarországon a rotavírus fertőzés okozta szövődmények miatt kórházba kerülő gyermekek átlagosan közel 6 napot töltenek kórházban és többségük - 61 százalékuk- 2 éven aluli. A 6-24 hónapos korosztály a legveszélyeztetettebb, de 5 éves korára szinte minden gyermek legalább egyszer átesik a betegségen.

Tipp Gyermekek tízezreit mentheti meg az olcsó rotavírus elleni védőoltás. Ott, ahol elkezdték a gyerekeket oltani (például Angliában) drasztikusan visszaesett a fertőzöttek száma. Kattintson ide bővebb tudnivalóért! A rotavírus a csecsemők, kisgyermekek és felnőttek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek egyik leggyakoribb kórokozója világszerte. Az óvodáskor végére a kisgyermekek általában legalább egyszer átesnek a fertőzésen, földrajzi helytől, nemtől, szociális helyzettől és higiéniai körülményektől függetlenül.

A rotavírus-fertőzés rendkívül gyakran előforduló betegség: a gyermekorvosnál hasmenés miatt megforduló kis páciensek közül minden harmadik rotavírussal fertőzött. Az EU tagállamaiban a rotavírus 3,6 millió megbetegedést okoz évente, ebből 700 ezren fordulnak orvoshoz a vírus miatt kialakuló tünetek miatt.

Nem szabad lebecsülni a rotavírus-fertőzés kockázatait , hiszen a betegek közül mintegy 87 ezren kerülnek kórházba, és sajnos még Európában is előfordul halálozás rotavírus következtében. Magyarországon évente mintegy 5000 rotavírus fertőzött beteget regisztrálnak. A rendkívül kellemetlen tünetekkel - magas lázzal, hányással, hasmenéssel - járó betegség legsúlyosabb szövődménye ugyanis a kiszáradás - ez pedig különösen a 2 év alatti korosztályra veszélyes.

Minél magasabb a láz, illetve gyakoribb a hasmenés és a hányás, annál fokozottabb a szervezet folyadék- és ásványianyag-vesztesége. Ha ezek pótlása - melyre leginkább kórházi körülmények között van lehetőség - nem indul el időben, akkor akár a keringés is összeomolhat, sokkos állapot, szívritmuszavar alakulhat ki, és a beteg akár meg is halhat.

Sajnos, sokszor későn, a kiszáradás határán kerülnek orovoshoz, kórházba a betegek

Sajnos, sokszor későn, a kiszáradás határán kerülnek orovoshoz, kórházba a betegek

Mindenhol ott van

A rotavírus feko-orális úton terjedő fertőzés, azaz a fertőzött széklettel, szennyezett tárgyakkal, és kézzel jut a vírus az ember szájába, ennek következtében emberről-emberre nagyon könnyen terjed. Ehhez hozzájárul, hogy a fertőzöttek jelentős mennyiségű vírust üríthetnek székletükkel már a tünetek jelentkezése előtt, és a betegség elmúlását követően is, így tünetmentes állapotban is fertőzhetik környezetüket.

Ráadásul a rotavírus kifejezetten ellenálló vírusfajta, az emberi kézen legalább 4 órán át, míg száraz nem porózus felszíneken (például játékok) akár 10 napon keresztül is életképes. Mivel a vírus ellenáll számos hagyományos fertőtlenítőszernek, zárt közösségekben, (pl. bölcsődék, óvodák, család, kórházi osztályok) a fertőzés szinte megállíthatatlanul terjed gyermekről gyermekre, illetve gondozókra, szülőkre és testvérekre.

Súlyos költségek

A betegség a családok pénztárcáját is megterheli: a súlyos tünetekkel járó rotavírus fertőzött gyerekek és szüleik átlagosan közel 6 napot kénytelenek kórházban tölteni, ami a lelki megterhelésen felül komoly kiadásokat is jelenthet a családok számára. A betegség átvészelése sem olcsó, hiszen a mindennapos babaápolási termékekből - pelenka, törlőkendő, fertőtlenítőszerek - jócskán megnövekedhet a fogyasztás és ehhez adódhat még a bébiitalok, a sópótlók, és a bélflóra helyreállítását segítő gyógyszerek költsége is. Ezt csak tetézi, hogy a rotavírus masszív ellenálló képessége miatt gyakran az egész család -testvérek, szülők, nagyszülők-átesik a fertőzésen.

A rotavírus szövődményeinek gyógyítása számottevő teher az államnak, amelynek legnagyobb hányadát a kórházi kezelés jelenti. Egy beteg súlyos rotavírus fertőzésének teljes finanszírozói költségterhe (a kialakulástól a kórházi kezelésen és az utógondozáson keresztül) megközelíti a 100 ezer forintot, melyből a kórházi ellátás költsége több mint 80%-ot tesz ki. Egy hazai kórházakban végzett legutóbbi felmérés szerint 2012-ben közel félmilliárd forintot jelentett a rotavírus fertőzöttek gyógyítása, de az esetek aluljelentése miatt a valós anyagi ráfordítás ennél magasabb is lehet.

Megelőzés

A rotavírus okozta gyomor- és bélhurut elleni védettség kialakítására két fajta szájon át adható, teljesen fájdalommentes vakcina érhető el Magyarországon. Az oltások már 6 hetes kortól alkalmazhatóak. A három adagos oltást állati és emberi rotavírusok felhasználásával állították elő. A két adagos oltást legyengített, humán rotavírust tartalmaz. Az ízében is gyermekbarát vakcina korai alkalmazásának előnye, hogy a következő súlyos, vagy mérsékelten súlyos tünetekkel járó betegséget csaknem 100%-ban kivédi.

A két adagos vakcinával akár már a 12 hétre kialakítható a csecsemők rotavírus elleni védettsége, míg a 3 adagossal 4 héttel később. A két adagos vakcina biztonságosságát és hatékonyságát széles körben végzett klinikai vizsgálatok bizonyították: 7 különböző rotavírus törzs ellen alakít ki védettséget, szemben a 3 adagossal, mely 5 rotavírus törzs ellen véd.

A két adagos oltóanyag mellékhatásai közül az oltást követően gyakorinak tekinthető, azaz 10 vakcina adagból kevesebb mint 1 esetben fordul elő a hasmenés és az ingerlékenység. A nem gyakori mellékhatás, azaz 100 vakcina adagból kevesebb mint 1 esetben fordul elő bélgázosság és a hasi fájdalom.

A betegség elterjedtsége, a súlyos szövődmények és a költségteher miatt egyre több európai ország egészségügyi irányítása dönt úgy, hogy oltási programjába emeli a vakcinát. Míg 2012-ben Ausztriában, Belgiumban, Finnországban, Luxemburgban, illetve 75 százalékos költségviseléssel Görögországban volt a nemzeti oltási program része a rotavírus elleni vakcina, azóta további négy ország alkalmazza oltási naptárjában a védőoltást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra