Télen ezért betegszünk meg könnyebben

A kevés napfény, a hideg, a túl rövid nappalok, vagy a mozgáshiányos hónapok miatt is leszünk télen gyakran betegek - mondta az InfoRádiónak Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa.

Azt gondolhatjuk, az őszi-téli időszakban gyakori nátha , vagy más néven meghűlés előfordulását - nevéből adódóan - a zord időjárás, a hideg levegő segíti. A Yale University kutatói vizsgálattal is igazolták ezt a felvetést. Egereken végzett kísérletükben megfigyelték, hogy a külső hőmérséklet csökkenésével egyenes arányban romlott az egerek védekező képessége.

megfazas
A hideg idő segít a megfázásnak. Segítség kell az immunrendszernek

A legtöbb náthát embereknél a rhinovírus okozza, a kutatók ezért a kórokozó egy módosított típusával fertőzték meg az egereket. Észrevették, hogy a külső hőmérséklet csökkenésével, a kórokozó egyre több egeret fertőzött meg. Mindez azért történt, mert a légutakban található védekező sejtek működése egyre romlott. Normál testhőmérsékleten ezek a sejtek figyelmeztető jelzéseket küldtek a körülöttük lévő sejteknek, amelyek ennek hatására olyan antivirális fehérjéket állítottak elő, amelyek elpusztították a légutakba került kórokozókat. A hőmérséklet csökkenésével azonban a sejtek működése jelentősen lecsökkent, kevesebb fehérjét állítottak elő, így nem tudták meggátolni a kórokozók elszaporodását.

Kádár János szerint, mivel télen a hideg ellen nem sokat tehetünk, a hangsúlyt inkább arra kell fektetni, hogy támogassuk az immunrendszer működését. A főorvos ehhez azt ajánlja, fogyasszunk rostot tartalmazó, fehérjében gazdagabb ételeket, és vigyázzunk a bélflóra egészségére.

"Az egészséges bélflóra az immunrendszer alapja, ezért kerülni kell az antibiotikumok felesleges szedését, ha mégis szükséges, probiotikumokat is vegyünk be. A vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok közül az antioxidánsok, A- és E-vitamin, polivitaminok, szelén és cink ajánlott, de érdemes a természet patikáját is segítségül hívni: a fagyöngy és az Echinacea is hatásos a betegségek elleni védekezésben" - fejtette ki a szakorvos.

Amit egyszerű megfázásnak nevezünk, az nem más, mint a sok száz nátha-vírus egyike által okozott tünetegyüttes. A kórokozók sokfélék lehetnek, és gyakran az egyik megfázás észrevétlenül "megy át" egy másik megfázásba. Részletek!

Télen több időt töltünk zárt térben, ahol a kórokozók is könnyebben terjednek, ezért nagyon fontos a megfelelő zsebkendőhasználat és a rendszeres kézmosás. A túl száraz levegő is irritálja, kiszárítja a légutak nyálkahártyáját, emiatt is könnyebben kaphatunk el fertőzéseket. Érdemes párásító készüléket használni, vagy a szobákban teregetni - idézi az Inforádió az Immunközpont közleményét.

Forrás: InfoRádió

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra