Londonban a "magyar madárinfluenza-kapcsolatot" valószínűsítik, a gazdaszövetség az importszabál...

David Milibandet, a brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) vezetőjét a BBC tévé vasárnapi politikai magazinműsorában szembesítették azzal, hogy a hét elején még "valószínűleg vadmadaraktól eredőnek" nevezte a magyar érdekeltséggel is bíró brit baromficég, a Bernard Matthews angliai telepén kitört madárinfluenza-járványt, azóta azonban saját tárcája is a "magyar kapcsolatot" nevezte valószínű lehetőségnek.

Miliband azt mondta: hét eleji kijelentése, - amelyet az alsóházban tett - az akkori állatorvosi véleményeken alapult. A minisztérium szakértői azonban azóta megállapították, hogy az angliai baromfijárványt okozó vírus nemcsak hogy a magyarországival azonos családba tartozik, "de annak egypetéjű ikre ... teljesen azonos azzal".

Ezután "a valószínűség módosult", és a minisztérium ekkor (csütörtökön) új tájékoztatást adott ki, amely szerint most már valószínűbb, hogy a fertőzés baromfiforrásból eredt, és kevésbé valószínű, hogy vadmadarak hurcolták be - mondta a miniszter.

Miliband a hét elején, a témáról a londoni alsóházban rendezett vitában azt mondta: a madárinfluenzától érintett magyarországi telep nem a Bernard Matthews tulajdona, emellett a nagy-britanniai kórtól érintett növendék pulykák mindegyike brit neveltetésű volt, vagyis "ebben a vonatkozásban sincs magyar kapcsolat".

Miliband ezt a kijelentését a vasárnapi BBC-műsorban is megerősítette, és hozzátette: semmilyen bizonyíték nem utal arra, hogy a magyarországi madárinfluenza-előfordulás góca körüli zárt övezetből Nagy-Britanniába vagy bármely más országba exportáltak volna baromfihúst.

A The Sunday Times című vezető brit vasárnapi lap viszont azt írta: a Bernard Matthews nem csupán saját sárvári telepéről importált pulykahúst még a héten is, hanem egy kecskeméti vágóhídról is, amely mindössze 48 kilométerre van a délkelet-magyarországi madárinfluenza-előfordulások helyszínétől, ám az illetékes

(minisztériumi) állatorvosok ennek ellenére sem állították le a behozatalt.

A The Sunday Telegraph, a legnagyobb vasárnapi konzervatív lap magyarországi értesülései szerint ugyanakkor a Bernard Matthews magyar cége, a SáGa Foods még közelebbről, egy olyan baromfitelepről is kapott húst, amely 30 kilométerre van a madárinfluenza sújtotta magyar libateleptől. A lap idézte Péter Lászlót, a járványtól érintett Kolos Agro libatenyésztő cég igazgatóját, aki szerint a szóban forgó farm, - amelyet nem volt hajlandó megnevezni - küldött szárnyasokat a SáGa sárvári feldolgozójába. Péter László szerint a telep "félúton van Szeged és Kecskemét között".

A Bernard Matthews kereskedelmi igazgatója a minap azt mondta, hogy a cég teherautói a fertőzéstől sújtott magyar baromfitelep "közelében sem jártak".

A vállalat tulajdonában lévő SáGa Foods Rt. sárvári üzeme 250 kilométerre van attól a szentesi libateleptől, ahol januárban madárinfluenzát észleltek.

A brit cég Suffolk grófságbeli pulykatelepén a múlt hétvégén 159 ezer pulykát kellett leölni, miután elhullott állatokban kimutatták a H5N1 madárinfluenza-vírust.

Arra a kérdésre, hogy a minisztérium miért nem tiltotta meg a magyarországi baromfihús importját, Miliband a vasárnapi BBC-interjúban kijelentette: egyrészt azért, mert a tárca állatorvosai nem mondták azt, hogy közegészségügyi szempontból ez indokolt lenne, másrészt "nem lett volna értelmes dolog hasonló megtorló intézkedéseket kiprovokálni" az egész brit baromfiágazattal szemben.

Az EU-szabályok szerint Magyarország csak a szentesi góc köré vont zárlati körből nem exportálhat baromfit, az övezeten kívülről továbbra is legális a kivitel.

Charles Bourns, a brit Országos Gazdaszövetség (NFU) elnöke azonban vasárnap este a Sky News hírtévének azt mondta: a kialakult helyzetből a legegyszerűbb kiutat az kínálná, ha Nagy-Britannia - amíg ki nem derül, hogy a vírus hogy került be - leállítaná a nyers baromfihús importját minden olyan országból, ahol a H5N1 madárinfluenza-törzs felbukkant. Bourns kijelentette, hogy általában sem lelkesedik a húsimportért, de "ha már importálni kell, 110 százalékos biztonságra kell törekedni".

Az NFU vasárnap kiadott hivatalos közleménye szerint ha beigazolódik, hogy a vírus fertőzött magyar pulykahússal került Nagy-Britanniába, az a brit hús- és hústermékimport szabályozásának teljes felülvizsgálatát tenné szükségessé.

A brit gazdaszövetség előző napi közleményében az állt, hogy a legutóbbi hírek súlyos kérdéseket vetnek fel a járványügyi ellenőrzési intézkedésekkel kapcsolatban, "különösen a korlátozásoktól érintett magyarországi térségben".

Caroline Lucas, a brit zöldek európai parlamenti képviselője is azt mondta hétvégi nyilatkozatában, hogy "EU-szintű moratóriumot" kellene hirdetni a baromfikereskedelemre.

A brit ellenzéki parlamenti pártok szakpolitikusai a hét végén "tények elhallgatásával" vádolták a brit vállalatot, miután kiderült, hogy a Bernard Matthews a magyarországi madárinfluenza megjelenése után is hozott magyar telepéről félig feldolgozott pulykahúst angliai farmjára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra