Koronavírus: több lehet az összetört szív szindrómás eset

A járvány alatt emelkedett az esetek száma, erre amerikai orvosok hívták fel a figyelmet.

Két amerikai kórházban is felfigyeltek arra, hogy a koronavírus-járvány első heteiben jócskán megnőtt azok száma, akiknél összetört szív szindrómát , más néven kardiomiopátiát diagnosztizáltak az orvosok.

Mi az összetört szív szindróma? Gyakran halljuk, olvassuk azt a kifejezést, hogy valakinek összetört vagy megszakadt a szíve. Előfordul, hogy szerelmesek néhány nap vagy hét különbséggel halnak meg - ilyenkor beszélünk az összetört szív szindrómáról. Kattintson a részletekért!

Egy friss tanulmány szerint márciusban és áprilisban a mellkasi fájdalommal és más, szívproblémára utaló tünetekkel a sürgősségire érkezők nyolc százalékánál okozta ez a szindróma a tüneteket, ami négyszerese-ötszöröse a világjárvány előtti 1,5-1,8 százalékos aránynak. És bár a COVID-19 szívproblémákat is okozhat, a kardiomiopátiás betegek közül senkinek sem lett pozitív a tesztje, ezért az orvosok arra következtettek, hogy a vírusveszély miatt érzett stressz állhatott a háttérben.

Az összetört szív szindrómáról

Ez a rendellenesség gyakrabban alakul ki nőknél, mint férfiaknál, és általában extrém feszültséggel járó helyzetek váltják ki, például válás, egy szerettünk elvesztése, de akár műtét, állásunk elvesztése vagy családon belüli erőszak is az okok közt szerepelhet.

Az összetört szív szindróma a szívrohamhoz hasonló tünetekkel jelentkezik. Fotó: Getty Images
Az összetört szív szindróma a szívrohamhoz hasonló tünetekkel jelentkezik. Fotó: Getty Images

Az összetört szív-szindrómások teste hasonló jelzéseket küld, mint azoké, akiknek szívrohamuk van - például ők is szorító érzésre panaszkodnak a mellkasban, illetve légszomjra. De kardiomiopátia esetén nincs vérrög az artériákban, illetve a szívizom sejtjei nem halnak el, hanem a pszichés stressz hatására meggyengülnek. A szív ilyenkor nem szenved tartós károsodást, a betegek általában gyorsan felépülnek.

Fő az óvatosság, és fontos a megelőzés

Aki ezeket a tüneteket tapasztalja saját magán vagy a környezetében bárkin, mindenképpen hívjon mentőt, hiszen csak szakember döntheti el, mi áll a háttérben - ilyenkor alapos kórházi kivizsgálás szükséges.

Mit tehetünk, hogy csökkentsük az összetört szív-szindróma kialakulásának kockázatát? Szakemberek azt javasolják, hogy tegyünk meg minden tőlünk telhetőt a hatékony stresszkezelésért: mozogjunk többet, illetve próbáljuk meditációval elcsitítani az elménket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra