Koronavírus: indulhat a 12-15 évesek oltása

Jóváhagyták a 12-15 éves gyerekek számára is a BioNTech és a Pfizer közösen kifejlesztett koronavírus elleni vakcinájának használatát az Európai Unióban.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pénteki ajánlását követően az Európai Bizottság engedélyezte, hogy az EU-n belül már a 12-15 éveseket is beolthassák a Pfizer-féle koronavírus -vakcinával. Az ügynökség ugyanis a vakcina vizsgálata során arra a következtetésre jutott, hogy az oltóanyag minden 12 évesnél idősebb embernél biztonsággal alkalmazható a fertőzés megelőzésére. A jóváhagyást követően a tagállamok saját hatáskörben dönthetnek a vakcina alkalmazásáról a jelzett korosztály esetében - ismertette Sztella Kirikiádisz, az egészségügyért felelős uniós biztos.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Hamarosan indulhat a 12-15 évesek oltása az EU-ban.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Így reagálnak az oltásra a fiatalok

Ahogy már mi is beszámoltunk róla , az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) szerint a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű, új típusú koronavírus elleni oltóanyaga ugyanúgy viselkedik a 12-15 évesek esetében, mint a 16 évesnél idősebb serdülőknél és a felnőtteknél. A tájékoztatás szerint a vizsgálat nem mutathatott ki a Pfizer-vakcina esetében új, eddig nem tapasztalt mellékhatásokat a gyermekeknél.

Koronavírus: miből tudhatjuk, hogy az indiai mutánst kaptuk el? Kattintson a válaszért!

Az adatok alapján elmondható, hogy a 12-15 évesek körében fellépő tünetek hasonlóak a 16 év felettieknél jelentkező panaszokhoz. Ezek közé tartozhat az injekció beadásának helyén érezhető enyhe fájdalom, a fáradtság, a fejfájás, az izom- és ízületi fájdalom, a hidegrázás és a láz. A mellékhatások általában enyhék, és az oltástól számított néhány napon belül maguktól elmúlnak. Az EMA leszögezte, hogy a COVID-19 elleni vakcina előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait.

A szomszédban is oltják a kamaszokat

A szlovén kormány járványhelyzettel foglalkozó szakbizottsága javasolni fogja a kabinetnek, hogy kezdje meg a 12 évnél idősebb gyermekek új típusú koronavírus elleni immunizálását - közölte Bojana Beovic, a szakbizottság elnöke. Indoklása szerint az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlása után nem látják okát annak, hogy Szlovéniában miért ne kezdhetnék meg a kiskorúak oltatását. "Főleg a krónikus betegségben szenvedő gyerekek élveznének elsőbbséget, és így előbb elérnénk a tömeges immunitást is, amely fontos a járvány mielőbbi megfékezése érdekében" - emelte ki a szakember.

Koronavírus: ezt a vakcinát is adhatják kismamáknak - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra