Koronavírus: gond lehet az ígéretes vakcinával

A járvány megfékezéséhez legalább 70 százalékos átoltottságra lenne szükség egy hatékony, koronavírus-elleni vakcinával. A Pfizer ígéretes oltásának használata azonban a világ számos országában problémás lehet.

Reményt keltő hírek jöttek néhány napja a Pfizer amerikai gyógyszergyártó cég és a német BioNTech biotechnológiai vállalat közösen fejlesztett, koronavírus-elleni vakcinájának teszteléséről. Az első eredmények alapján az oltás több mint 90 százalékos hatékonyságú, így igazi áttörést jelenthet a járvány elleni harcban. A Reuters cikke ugyanakkor rávilágított egy komoly problémára is: az oltóanyag igen sérülékeny, ami miatt a rossz egészségügyi infrastruktúrával, de szélsőséges klímával bíró ázsiai és afrikai országokban nehezen elképzelhető a tömeges kiszállítása és tárolása.

Az egészségügyi szakértők szerint, még ha az egyik vakcina minden teszten átmegy és engedélyezik annak használatát, az sem jelenti a járvány végét. Rengeteg probléma lehet ugyanis a készítmények szétosztásával, főleg az olyan szegényebb országokban, amelyek nincsenek felkészülve a teljes lakosság tömeges oltására.

Koronavírus: ezt tudjuk a Pfizer vakcinájáról Nagy reményekre adhat okot a koronavírus elleni harcban a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű oltóanyaga, amely az első eredmények alapján rendkívül hatékony lehet. Összefoglaltuk, mit tudunk erről a vakcináról, és mi az, ami továbbra is kérdéses. Kattintson a részletekért!

A Pfizer oltóanyagának alapjául szolgáló genetikai anyagot mínusz 70 Celsius-foknál alacsonyabb hőmérsékleten kell tárolni. Ez pedig már önmagában is komoly kihívás elé állítja Ázsia néhány országát, valamint Afrika és Latin-Amerika nagy részét. Ezekben az országokban ugyanis az egészségügyi infrastruktúra sincs megfelelően kiépítve és komoly kihívást jelent a hegyekbe vagy környező szigetekre eljuttatni az oltóanyagot anélkül, hogy azt a szélsőséges időjárási viszonyok károsítanák.

Japán bizakodó, Dél-Korea kivár

Ázsiában különösen fontos lenne egy sikeres oltókampány, itt él ugyanis a világ népességének háromötöde, több mint 4,6 milliárd ember. A szakemberek szerint a járvány megállításához legalább a népesség 70 százalékát be kellene oltani, ezért a legnagyobb lakossággal bíró országokban is fontos valamilyen megoldást találni az oltások tárolására.

Ha lesz is hatékony vakcina, a kiszállítása és tárolása is nehézségeket okozhat. Fotó: Getty Images
Ha lesz is hatékony vakcina, a kiszállítása és tárolása is nehézségeket okozhat. Fotó: Getty Images

Még a világ leggazdagabb államai között számon tartott Japán és Dél-Korea számára is komoly kihívást jelent majd a vakcinák minőségének megőrzése. "Nem vagyok biztos benne, hogy az országunk felkészült a szükséges logisztikai lánc kiépítésére. A japán kórházak legtöbbjében nincsenek az ehhez szükséges, rendkívüli hideget biztosító fagyasztókból" - mondta el Fumie Sakamoto, a tokiói St. Luke Kórház fertőzésellenőrzési vezetője. Ennek ellenére Japán már szállítási megállapodást kötött a Pfizer és BioNTech cégekkel, amelyektől 120 millió adag oltóanyagot rendeltek be. Ausztrália 10 millió adagot, a kínai Fosun pedig 10 millió adagot biztosított Hongkong és Makaó számára.

Kwon Jun-wook, a dél-koreai betegségmegelőzési központot (KDCA) tisztviselője szerint az országuk egyelőre a kivárás mellett dönt, és megfigyeli, hogy a többi nemzet hogyan oldja meg a vakcinák tárolását és kiszállítását. Az ország nemrég tapasztalt hasonló problémákat, amikor körülbelül 5 millió adag influenza elleni oltást kellett eldobnia, mert azokat nem az ajánlott hőmérsékleten tárolták.

Indonéziának még komolyabb kihívás lesz a megfelelő átoltottsági arány elérése, 273 milliós lakossága ugyanis több mint 17 ezer szigeten van szétszórva. Az ország többféle oltóanyag együttes használatát fontolgatja, de a Pfizer termékét egyelőre ők sem tervezik beszerezni. Szintén nem jelentkezett az oltásért Vietnám sem, amely a határzárral és a szigorú teszteléssel sikeresen megfékezte a járvány kitörését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra