Koronavírus: ez történik a szervezetben az oltás hatására

A koronavírus elleni oltás hatásmechanizmusáról, az úgynevezett mRNS-vakcinákról és az oltások hatékonyságáról is kérdeztek egy hazai szakembert. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

Az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltás hatására egy immunológiai folyamat játszódik le az emberben. A szervezet megtanulja felismerni az antigént, és ha legközelebb találkozik egy fertőzőképes vírussal, akkor azonnal tud védekezni ellene - magyarázta Jakab Ferenc virológus az InfoRádió Aréna című műsorában. A szakember azonban arra is kitért, hogy nem feltétlenül alakul ki mindenkinél ugyanannyira erős immunválasz az oltás hatására.

"Amelyik oltást engedélyezik, az biztosan biztonságos" - részletek!

"Ahogy azt látjuk, hogy a vírusfertőzés egyik betegben semmit nem okoz, míg a másik betegben nagyon súlyos, kórházi ápolást igénylő fertőzést eredményez, a vakcinánál ugyanúgy lehet. Stimulálja az immunrendszert, van, akinél erősebben, van, akinél kevésbé erősen, és van olyan, akinél egyáltalán nem" - ismertette. Hozzátette, épp emiatt fontos, hogy a vakcina és a terápia fejlesztése azonos ütemben, "kéz a kézben" haladjon. Ugyanis ha valakit mégsem sikerül vakcinálni, tudni kell kezelni, ha COVID-19 -es lesz.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag, koronavírus védekezés, koronavírus immunitás, koronavírus immunválasz
A Pfizer-BioNTech-vakcina második adagját adják be a nyíregyházi kórház dolgozójának. Fotó: MTI/Balázs Attila

Miben más az RNS-vakcina?

Az úgynevezett mRNS technológiával előállított vakcina és az inaktivált vírusból készült oltóanyag különbségeiről a szakember azt mondta, olyan ez, mintha az epret és a krumplit akarnánk összehasonlítani: teljesen más a kettő. Az RNS-vakcinák nem tartalmaznak koronavírust , hanem az történt, hogy megtalálták a sokat emlegetett S tüskefehérje-kódoló génszakaszt, ezt kiemelték, és megfelelő módosításokkal alkalmassá tették arra, hogy vakcina készüljön belőle - magyarázta a virológus. Ez az örökítőanyag-darabka a szervezetbe jutva erős immunválaszt vált ki, tehát a szervezet megtanul védekezni az új típusú koronavírus ellen.

A modern oltás hatékonyabb?

Az oltások hatékonyságával kapcsolatban a szakember úgy fogalmazott, hogy néhány évtizeddel ezelőtt már az 50-60-70 százalékos hatékonyság is jónak számított. A modern technológiának köszönhetően viszont már komolyabb másod-, illetve harmadgenerációs vakcinákat tudnak fejleszteni, amelyek sokkal jobb hatékonysággal és hatásfokkal bírnak. Az mRNS vakcinákkal például akár 95-100 százalékos hatékonyság is elérhető. Ez messze meghaladja a hagyományos oltóanyagok eredményeit.

Koronavírus: mégsem az oltás okozta a norvég idősek halálát? A részletekért olvassa el cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra