Koronavírus: ez jelezheti a súlyos betegséget

A koronavírus-fertőzés lefolyásának súlyossága akár előre megjósolható lehet, német tudósok új felfedezésének köszönhetően.

Már a COVID-19 korai szakaszában jó eséllyel megjósolható, hogy az érintetteknél várhatóan milyen súlyos lefolyású lesz a betegség - derült ki a Kieli Egyetem kutatásából, melynek során újszerű biomarkereket hoztak kapcsolatba a kórkép tüneteivel. Mint azt az intézmény közleménye írja, ez a felfedezés lehetővé teszi, hogy a súlyos panaszokkal küzdő betegek még hatékonyabb ellátást kaphassanak.

COVID-19, koronavírus, SARS-CoV-, véralvadás
Egyes immunsejtek előrejelezhetik a COVID-19 súlyos lefolyását. Fotó: Getty Images

Éretlen sejtek a vérben

Milyen óvintézkedéseket tehetünk annak érdekében, hogy a karácsonyi családi összejöveteleken elkerüljük a fertőzés terjedését? Részletek itt.

A német kutatásban a szakértők olyan igazolt koronavírusos páciensektől kapott vérmintákat teszteltek, akiket Kiel, Bonn, Köln és Nijmegen városok egyetemi kórházaiban kezeltek. Egy 14 betegből álló csoport esetében a fertőzöttekben keringő vérsejteket vizsgálták, összehasonlítva az egészséges alanyoktól vett vérmintákkal. A szakemberek több százezer sejtet tudtak tanulmányozni az úgynevezett egysejtes genomika segítségével, ennek köszönhetően ritka sejttípusokat is azonosítottak.

A kutatók érdekes összefüggést figyeltek meg: a csontvelőből a vérbe kibocsátott éretlen prekurzor sejtek a betegség különösen súlyos lefolyását vetítik előre, és hozzájárulhatnak a koronavírus-fertőzést kísérő komplikációk kialakulásához. "Ez azért különösen meglepő, mert ezek a prekurzor sejtek normál esetben csak a csontvelőben találhatók meg, és ott érnek meg annyira, amennyire szükséges" - magyarázza dr. Florian Tran klinikai tudós.

A további adatokkal összevetve egyfajta "ujjlenyomatot" tudtak létrehozni a megváltozott működésű sejtekről, és ezt követték figyelemmel egy ideig. A kutatócsapat felfedezte, hogy két éretlen sejttípus különösen jellemző a súlyos lefolyású koronavírus-fertőzésre: a vérlemezke-sejtek prekurzorai, más néven a megakariociták, valamint az éretlen vörösvérsejtek.

A tudósok egy 39 fős koronavírus-fertőzött csoport vizsgálatával nyertek részletes betekintést a témába, akiket a nijmegeni kórházak intenzív osztályain kezeltek - azaz a fertőzés igen súlyos lefolyású volt az esetükben. Ebben a csoportban megfigyelhető volt, hogy a megakariociták és a vörösvérsejtek őssejtjei különösen erős ujjlenyomatot hagytak azoknál, akik életüket vesztették a fertőzésben. "Az ezekhez hasonló őssejtek főként az olyan súlyos betegséggel küzdőknél mutathatók ki a vérben, mint a vérmérgezés . A COVID-19 kapcsán azonban mindeddig nem figyeltek meg hasonló jelenséget" - tette hozzá a szakember.

Veszélyes véralvadási zavarok

Bár számos kutatás és tanulmány született már a témában, a kutatók még mindig keveset tudnak a betegség pontos lefolyásáról, annak időbeli velejáróiról. Míg a SARS-CoV-2-vírus által okozott fertőzések egy része enyhe vagy akár tünet nélküli lefolyású, a betegség különösen az idősebbek esetében akár életveszélyes is lehet. Ezekben a súlyos esetekben a vírus a tüdő mellett egyéb szerveket, köztük a szívet vagy a veséket is megtámadhatja. A korábbi tanulmányok már igazolták, hogy a súlyos eseteknél döntően a kis véredények sérülése, valamint a túlzott véralvadás okozzák a bajt. A COVID-19 okozta halálozások leggyakoribb oka a tüdőben keletkező vérrög.

A megakariociták egy, a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban már ismert problémára hívják fel a figyelmet: nevezetesen, hogy a vérlemezkék felelősek a véralvadásért. Éppen ezért COVID-19 esetén a a véralvadási problémák kialakulása az elhalálozás közvetlen oka. A kutatócsoport szerint a vészhelyzetben aktivált megakariociták a vérben olyan vérlemezkéket termelnek, melyek könnyebben felhalmozódnak, így véralvadási zavarokhoz vezetnek. A vörösvérsejtek őssejtjeinek felszaporodása a vérben oxigénhiányos állapotot jelez, ami a szervezet súlyos tüdőbetegségekre adott vészreakciója.

Kilenc koronavírusról szóló cikkből legalább egyben szerepel a félelem szó. A témáról bővebben társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra