Koronavírus: ekkor indulhat az oltókampány
Jövő év elején kezdődhet meg az oltókampány az Európai unió tagországaiban.
Ideális esetben a jövő év első három hónapjában megkezdődhet a koronavírus elleni oltókampány az Európai Unióban - mondta szerdán Andrea Ammon, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) igazgatója. "Optimista becsléseim szerint 2021 első negyedében sor kerülhet rá, de ennél pontosabbat nem tudunk egyelőre mondani" - jelentette ki a stockholmi székhelyű EU-ügynökség vezetője az AFP-nek adott interjújában.
Koronavírus: hatékony az amerikai-német vakcina
Kilencven százalékban hatásos lehet az amerikai Pfizer és a német Biontech gyógyszergyártó által kifejlesztett kísérleti oltóanyag az új típusú koronavírus ellen - jelentette be a két cég hétfőn. Kattintson a részletekért!
Év elején engedélyeztethetnek egy vakcinát
Egy uniós forrás a francia hírügynökségnek elmondta, hogy 2021 elején engedélyeztethetnek egy vakcinát használatra az EU-ban. Az amerikai Pfizer és a német BioNTech vállalat hétfőn jelentette be, hogy a SARS-Cov-2 elleni oltóanyaguk hatékonysága 90 százalék felett van az előzetes kísérleti eredmények alapján.

"Ez természetesen ígéretes" - mondta ezzel kapcsolatosan Ammon, hangsúlyozva, hogy egy "sajtóközleményről van szó egyelőre, és nem egy (tudományos) szakértői értékelésről, szóval még meglátjuk, hogy mi lesz a végső verdikt". Ahhoz, hogy egy oltóanyag az EU-n belül elérhetővé váljon, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyására van szükség. Az Európai Bizottság szerdán közölte, hogy engedélyezi azon szerződés megkötését, amely akár 300 millió adag vakcina beszerzését lehetővé teszi a Pfizertől és a BioNTechtől.
Európában legalább 13 millió koronavírus-fertőzöttet és 311 ezer halálesetet regisztráltak, számos országot sújt a járvány második hulláma. Sztella Kiriakídisz uniós egészségügyi biztos mindazonáltal szerdán úgy fogalmazott: az oltóanyag önmagában nem vet véget azonnal a világjárványnak. "Még ha rendelkezésre is áll egy biztonságos és hatékony vakcina (...), továbbra is szükség lesz a szigorító intézkedésekre addig, amíg el nem tudjuk érni a lakosság jelentős részét" - emelte ki.