Koronavírus: az omikron miatt gyorsul a hazai járvány

Ismét emelkedik a fertőzöttek száma Magyarországon, aminek hátterében a koronavírus rendkívül fertőző omikron variánsának gyors terjedése áll - hívta fel a figyelmet a hivatalos kormányzati tájékoztató oldal.

Az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) szerint az omikron variáns képes lehet kicselezni a gyorsteszteket .

Az elsőként tavaly novemberben Dél-Afrikában felbukkant omikron variánst immár a Föld 128 országában azonosították, ráadásul nem kizárható, hogy ennél akár több helyen is jelen lehet, ahol nincsenek meg a szükséges technikai feltételek a kimutatására. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) elemzése szerint itthon a fertőzések 11 százalékát már ez a vírusváltozat okozza - írta meg csütörtökön a koronavirus.gov.hu .

A kormányzat szerint az omikron variáns megjelenése miatt mindenkinek érdemes kérni a harmadik, megerősítő oltást
A kormányzat szerint az omikron variáns miatt mindenkinek érdemes kérnie a megerősítő oltást. Fotó: MTI/Komka Péter

A cikk szerint az omikron által érintett országok járványügyi adataiból már látszik, hogy gyorsabb terjedésre képes, mint az eddig domináns delta variáns. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) másfél-három napra becsüli az omikron variáns duplázódási idejét, azaz a fertőzések száma ennyi idő alatt emelkedik a kétszeresére. Bár időszakonként és országonként is vannak ebben eltérések, de összességében a három nap alatti átlag nagyon gyorsnak számít.

Milyen tüneteket okoz az omikron variáns?

A koronavirus.gov.hu leszögezi, egyelőre nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű adat ahhoz, hogy teljes képet kaphassunk az omikron klinikai súlyosságáról. Magyarán további adatgyűjtésre van szükség a különböző életkorú és egészségi állapotú fertőzöttek esetén a megbetegedés várható súlyosságáról, és arról, hogy ezt hogyan befolyásolja a korábbi védőoltás vagy fertőződés nyomán kialakult védettség.

Mindazonáltal az Európai Unió területén jelentett esetek között magas a tünetmentes esetek aránya, míg kórházi kezelést igénylő, esetleg halálhoz vezető megbetegedés ritkán fordul elő. "Ehhez hozzátartozik, hogy az első esetek - ahogy más variánsnál is - jellemzően az utazók, aktív dolgozók és rokonaik, barátaik körében fordul elő, akik alapvetően a fiatal, egészséges, komoly alapbetegséggel nem rendelkező lakosságcsoportot jelentik" - hangsúlyozza a cikk.

A WHO közlése szerint több tudományos bizonyíték is arra utal, hogy az omikron variáns okozta fertőzés általában enyhébb tüneteket vált ki. Ennek oka, hogy ez a vírusváltozat kevésbé támadja meg a tüdőt , inkább a felső légutakra koncentrálódik. Főként orrdugulás, torokfájás a fertőzés következménye, vagyis náthaszerű tünetekkel jelentkezik a megbetegedés. Mivel az új variáns számos mutációt hordoz, így jelenleg aggodalomra ad okot, hogy csökken vele szemben az oltások és a korábban átvészelt fertőzés nyújtotta immunitás hatékonysága. A kormányzati tájékoztatás éppen ezért megerősítő oltás felvételét javasolja azok számára, akik négy hónapnál régebben kapták meg alapimmunizálásuk utolsó oltását.

Csütörtök reggelig 6454 újabb esetben azonosítottak új típusú koronavírus-fertőzést az itthon elvégzett tesztek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra