Koronavírus: az agyat is károsítja

Az új koronavírus az agyat is megtámadhatja, ez pedig magyarázatot adhat a betegséget gyakran kísérő, neurológiai tünetekre.

Habár elsősorban légzőszervi betegségnek tekinthető, a koronavírus-fertőzés okozta COVID-19 más szerveket is károsíthat. A Massachusettsi Általános Kórház kutatói mágneses rezonancia spektroszkópia (MRS) vizsgálatot végeztek el néhány olyan fertőzöttön, akiknél a koronavírus neurológiai tüneteket is produkált. Az agyukban olyan károsodást figyeltek meg, amelyek általában az oxigénhiányos zavarral (úgynevezett hipoxiával) járó betegségekre jellemzőek. Eredményeikről az American Journal of Neuroradiology számolt be elsőként.

A koronavírus öregítheti az agyat Többet árthat agyunknak a koronavírus, mint azt a tudósok korábban hitték - legalábbis egy friss kutatás szerint. A tudományos munkát jegyző szakemberek ugyanis arra jutottak, hogy bizonyos esetekben olyan mentális hanyatlás figyelhető meg a betegségen átesett embereknél, mintha tíz évet öregedett volna az agyuk. Kattintson a részletekért!

Ez lehet a furcsa tünetek oka

A koronavírus agyra gyakorolt hatásával egyelőre viszonylag kevés tanulmány foglalkozott, a kutatók azonban feltételezték, hogy a korábban már megfigyelt neurológiai zavarokat szintén a szövetek nem megfelelő oxigén-ellátottsága váltja ki. Az egyik legismertebb ilyen neurológiai zavar a szag- és ízérzékelés tompulása, de sok betegnél számoltak be szédülésről, zavarodottságról, többeknél pedig stroke is kialakult. Ratai Éva-Mária, a kórház Radiológiai Osztályának kutatója szerint sok tünet még akár hónapokkal az után is fennáll, hogy a vírus már teljesen kiürült a páciensből.

Az agyunkat is károsíthatja a koronavírus. Fotó: Getty Images
Az agyunkat is károsíthatja a koronavírus. Fotó: Getty Images

A speciális mágnesesrezonancia-vizsgálattal is megerősítették a korábbi elméletet: annál a koronavírusos betegnél, aki a legsúlyosabb fehérállományi károsodást szenvedte el, a laktátszint is megemelkedett, ami az oxigénhiány okozta agykárosodás egyik jele. A három vizsgált COVID-19-beteg közül kettő intenzív ellátásra szorult, egyiküknél a vizsgálat rövidebb szívmegállás nyomait is felfedezte.

A koronavírus valószínűleg az úgynevezett ACE-2, a tüdőben és az agyban is jelen lévő receptorokon keresztül jut az idegsejtekbe. A hipoxia, azaz oxigénhiányos állapot során az agytörzs légzésért felelős területe azonnal kemény munkára fogja a mellkas izmait és a rekeszizmot, hogy szaporább levegővétellel kompenzálja a csökkent oxigénszintet. Néhány COVID-19-betegnél azonban hiába fogy a szervezetből vészesen az oxigén, ez a reflexszerű válasz nem érkezik meg, így észre sem veszik, hogy lényegében fuldokolnak. Ez az úgynevezett "csendes hipoxia" - melyről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk - is utalhat agykárosodásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra