Kanyaró: aggasztóak a járvány számai

A 2017-es év első két hónapjában több mint 1500 kanyarós megbetegedést jegyeztek fel 14 európai országban, ami a "nem beoltott egyének felhalmozódásának" eredménye - közölte jelentésében az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC).

Az érintett országok közül tízben - Ausztriában, Belgiumban, Horvátországban, Franciaországban, Németországban , Olaszországban, Lengyelországban, Romániában, Spanyolországban és Svédországban - több mint kétszer annyi volt a megbetegedések száma idén január és február folyamán, mint 2016 ugyanezen időszakában.

"Elfogadhatatlan azt hallani, hogy gyerekek és felnőttek halnak bele egy betegségbe olyan helyeken, ahol rendelkezésre állnak a biztonságos és megfizethető védőoltások " - reagált az ECDC adataira Vytenis Andriukaitis egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős uniós biztos.

Több mint 100 ezer haláleset

A kanyaró erősen fertőző betegség, és bár az esetek többségében gyógyítható, halálos kimenetelű komplikációk is előfordulhatnak. A betegség védőoltással megelőzhető, ám a nem elég magas oltottsági arány miatt még ma is az egyik vezető halálok a gyermekek körében világszerte.

Legalább 95 százalékos oltási lefedettség szükséges a kanyarójárvány elkerüléséhez
Legalább 95 százalékos oltási lefedettség szükséges a kanyarójárvány elkerüléséhez

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kanyaró 134 ezer emberrel végzett 2015-ben. A 2016. március 1. és 2017. február 28. között eltelt 12 hónapban 5881 kanyarós megbetegedést regisztráltak Európában. Az esetek 46 százalékát Romániában, 24 százalékát Olaszországban, 9 százalékát Nagy-Britanniában jelentették.

Az ECDC jelentése szerint a mostani járvány egyik legaggasztóbb tényezője, hogy a betegség éppúgy előfordul az idősebb korosztályban, mint a gyerekek körében. A 2015-ös és 2016-os évben az Európában feljegyzett kanyarós megbetegedések nagyjából harmada 20 évesnél idősebb felnőttek körében fordult elő.

Számos tévhit kering a köztudatban a kanyaró ellen is védelmet adó MMR-oltásról. A felmerülő kérdések tisztázására szakembereket kértünk fel. Részletek itt.

A kontinens felén alacsony az átoltottság

A WHO ajánlása szerint legalább 95 százalékos - két dózisos - oltási lefedettség szükséges ahhoz, hogy a járvány elkerülhető legyen. A legutóbbi, 2015-ös adatok szerint a kanyaró elleni védőoltás második dózisának vakcinázási aránya 95 százalék alatt volt az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség 23 országából 15-ben. Az első dózis vakcinázási aránya 27 országból 12-ben nem érte el a 95 százalékot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra