Járvány, ha jön

A kórokozók egyik jellemzője virulenciájuk foka, amely azt mutatja, mennyire komoly a tőle elszenvedett megbetegedés. A betolakodónak evolúciós értelemben nem érdeke gyorsan megölni gazdáját és hordozóját, mert ezzel saját magát pusztítaná el rövid úton. Túlélésének esélye, hogy a gazda adja tovább másoknak. Ezt a szabályt azonban a más fajokról mutálódással átlépő "ifjú feltörekvők" nem mindig ismerik.

A levegő útján és a közvetlen érintkezéssel terjedő vírusok többségének virulenciája idővel általában gyengül. Ezért nem halt ki az emberiség a közönséges nátha vírusától. A szúnyogok vagy más közvetítők által hurcolt kórokozók azonban kevesebbet veszítenek a gazda gyors letámadásával. Egy szúnyog megfertőzi maláriával az embert, aki onnantól lehet akármilyen beteg, hisz a kórokozó vígan élhet tovább közvetítője szervezetében. Ebbe a csoportba tartozik a sárgaláz és az álomkór is, melyek valóban a legvirulensebb fertőző betegségek közt vannak. Az amerikai Paul Ewald, a fertőző betegségek evolúciós hátterét vizsgáló biológus szerint ezért okoznak súlyosabb megbetegedéseket a víz és az ürülék által terjedő kórok is.

A madárinfluenza-vírusok a hordozó ürülékével terjedhetnek közvetlen kontaktussal, vagy belégzéssel. Ezért is jelentene potenciális veszélyt egy mutálódott, az emberek közt terjedő szárnyasvírus. Az persze egyáltalán nem biztos, hogy éppen a most oly rettegett H5N1 alfaj lesz az, amely mutálódva keveredik valamely emberi influenzavírussal, véli Ewaldhoz hasonlóan dr. Berencsi György virológus is.

A H5N1 ugyanis a tüdő mélyén lévő, nehezen elérhető sejteket támadja meg. Ahhoz, hogy veszélyesebbé váljon, a fertőzés helyének a tüdő magasabban lévő részén kell lennie, ahonnan köhögéskor nagy számban a levegőbe kerül a vírus, másrészt könnyebben elérhető helyen támadja a következő áldozatot is. A mélyebben zajló vírusfertőzés nagy kárt okoz a sejtekben, erős immunválaszt gerjeszt. Ezzel szemben a légutak magasabb régióiban támadó vírusváltozat nem okoz akkora pusztítást a célsejtekben, így saját maga virulensebb lehet - vélekedik Ewald.

A kórokozó evolúciós sorsát az is befolyásolja, hogyan tud túlélni a gazdaszervezeten kívül. Amelyek például egy ajtókilincsre tapadva hosszasan túlélnek, míg következő gazdájukra várnak, a virulenciájukért nem fizetnek nagy árat. Ezzel szemben azok a kórokozók, melyek csak gazdájukban élnek túl, a külvilág zord körülményei közt pedig elpusztulnak, nem válhatnak túl virulenssé, mert ha megölik gazdájukat, mielőtt az továbbadja őket, ezzel saját sorsukat is megpecsételik.

A koppenhágai egyetemen Bruno Walter erre bizonyítékot is kapott kutatásaival. 16, légúti fertőzést okozó kórokozót hasonlított össze megbetegítő képessége és a gazdán kívüli túlélési ideje szerint. A hat legveszélyesebb kórokozó emberen kívüli túlélési ideje a leghoszszabb, akár több hónap. Ezek a himlőt, diftériát, tuberkulózist, influenzát, szamárköhögést és tüdőgyulladást okozó kórokozók. Az eredmény alapján Ewald, aki szintén részt vett a kutatásban, azt javasolja, hogy egy felbukkanó új betegségnél a kórokozó túlélési képességét vizsgálják a hatósági laboratóriumok, mert ez a leggyorsabb, egy héten belül elvégezhető teszt. Ha a kórokozó túlélési képessége kicsi, járványt keltő veszélye sem nagy.

Ezért nem kell attól tartani, hogy az Ebola-vírus világjárványt válthat ki, annak ellenére, hogy virulenciája igen nagy. A gazdaszervezeten kívüli túlélési képessége ugyanis csekély. Veszélyes lehet viszont Ewald szerint a majomhimlővírus, amely eredetileg majmokat, patkányokat, egereket és nyulakat betegített meg Afrika középső és nyugati részén, majd a hetvenes évektől megjelent az emberben is. Az Egyesült Államokban 2003-ban okozott már járványt.

Ewald úgy véli, egyszerű közegészségügyi intézkedések is elegendőek ahhoz, hogy a kórokozó virulenciája mérséklődjön, hiszen így tudja magának biztosítani a túlélést. A kilencvenes években például végigsöpört egy kolerabaktérium Dél-Amerikában. Három éven belül a chilei törzs kevesebb toxint termelt, míg az ecuadori változat többet. Ezt azzal magyarázzák a szakemberek, hogy Chilében a tiszta ivóvíz miatt szelídülnie kellett a kórokozónak a túlélése kedvéért, míg a szennyezettebb ecuadori víz lehetővé tette, hogy kényelmes utat találjon a fertőzéshez egyik betegtől a másikig, s ettől a virulenciája erősödött.

Más evolúcióbiológusok ennél bonyolultabbnak látják az összefüggéseket. Szerintük a virulencia időnként csak mellékterméke véletlen egybeeséseknek, vagy ugyanazon a gazdán belül a kórokozók versengésének. Ellenpélda az Ewald-féle evolúciós elméletre, hogy a paralízist és az agyhártyagyulladást okozó kórokozók általában ártalmatlanok, csak abban a ritka esetben vezetnek betegséghez, ha a központi idegrendszerbe jutnak be, márpedig innen nincs esélyük a másik gazdára való továbblépésre. Más esetben a virulencia nem annyira a kórokozótól, mint a gazdaszervezettől függ. A szepszis és az agyhártyagyulladás a szervezetünk túlzott válaszreakciója miatt veszélyes, nem a kórokozó virulenciája miatt. Egyes kutatások azt jelzik, hogy a H5N1 vírus a szervezet hasonló túlreagálását váltja ki.

Még az egyes emberek közti eltérő immunválasz is befolyásolhatja a kórokozó virulenciájának fejlődési irányát. A washingtoni egyetemen Carl Bergstrom csoportja matematikailag modellezte a fertőzést. Azt találták, hogy egy pici elmozdulás az immunválaszban nagymértékben módosította a kórokozó kialakuló virulenciáját. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kórokozók evolúciójára kidolgozott nagy, átfogó elméleteket oda-vissza átszövik a gyakorlati élet aprónak tűnő, mégis döntő részletei. Ráadásul a járványügyi szakembereknek a már ismert vírusok megfigyelésén kívül minél több új vírust is fel kellene fedezniük ahhoz, hogy a várható nagy járványra felkészüljenek. Nemzetközi és magyar tapasztalat, amint Berencsi György virológus is megerősíti, hogy erre jut legkevésbé az erőforrásokból.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra