Így küzdenek a malária ellen

Új fegyvert vetettek be tudósok a nyugat-afrikai Burkina Fasóban a malária ellen: genetikailag módosított, sterilizált szúnyogok ezreit eresztették szabadon. A kísérletük az első, amelyet laboratóriumon kívül folytatnak a spermiumok nélküli szúnyogokkal.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2017-ben több mint 400 ezer ember halt meg maláriában az afrikai kontinensen. A malária parazitája az Anopheles szúnyogfaj nőstényének közvetítésével, a fertőzött vérrel jut át az egyik emberről a másikra. A kutatók azonban azt remélik, a hím szúnyogok sterilizálásával csökkenthetik képességüket a halálos betegség terjesztésére.

maláriaszúnyog, szúnyog, szúnyogcsípés, fertőző betegségek, malária, sterilizálás
A szúnyogok sterilizálásával állítanák meg a maláriát. Fotó: iStock

A szúnyoggyérítés furcsa módja

A londoni kutatók hím szúnyogokat sterilizáltak, azaz működésképtelenné tették a spermiumok termeléséhez szükséges egyik gént oly módon, hogy szúnyoglárvákba egy enzimet fecskendeztek. Laboratóriumi kísérleteikben a kutatók már évekkel ezelőtt kimutatták, hogy a terméketlen hímmel való párosodás után a nőstény szúnyogok nem érzékelték a spermiumok - illetve a megtermékenyítés - hiányát, ezért nem is kerestek másik hímet és nem kíséreltek meg újabb párzást. Így a szaporodási lánc megszakadt. A brit kutatóknak így sikerült 11 nemzedék alatt kiirtaniuk a kísérletben használt szúnyogokat.

Jönnek a mutáns önpusztító szúnyogok - részletek itt!

A Bill és Melinda Gates Alapítvány által támogatott Target Malaria kutatókonzorcium tagjai Abdoulaye Diabate vezetésével júliusban engedtek szabadadon mintegy 5000 hím szúnyogot a nyugat-afrikai ország nyugati részén fekvő Souroukoudinga faluban. "Nem célunk, hogy kiirtsuk a szúnyogokat, a cél az, hogy gyérítsük őket" - mondta Diabate. Mint mondta, a lárvákba fecskendezett enzim csak a maláriát terjesztő 3 fő fajt veszi célba a világszerte élő több mint 3500 szúnyogfajból.

Kutatók a közelmúltban már Brazíliában is bevetettek génmódosított szúnyogokat, hogy segítsenek a sárgaláz és a zikavírus terjedésének a megfékezésében, kísérletük eredményessége azonban még nem ismert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra