Annak is kell maszk, aki már átesett a fertőzésen?
A koronavírus-járvány miatt a maszkviselés állandó témává vált. Mindig felmerül egy újabb kérdés orrunk, szánk eltakarásával kapcsolatban, amit érdemes tisztázni. Mi a helyzet például azokkal, akik már átestek a koronavírus-fertőzésen? Nekik is szükséges a maszk? Cikkünkből kiderül a válasz.
Ilyen a COVID-betegek élete a gyógyulás után
Önmagában is rendkívül nehéz élethelyzetet teremt, ha valakinél olyan súlyos tünetekkel jelentkezik a COVID-19, ami miatt kórházi ápolásra szorul. Egy friss amerikai tanulmány szerint ugyanakkor gyakran a gyógyulást követő időszak is számos megpróbáltatást tartogat. Részletek.
Amennyiben helyesen viselik, az orrot, szájat eltakaró maszk jelentősen csökkentheti annak a kockázatát, hogy valaki elkapja vagy átadja az új típusú koronavírust. Az ok nagyon egyszerű: a vírus általában a beszéd, köhögés, tüsszentés során felszabaduló nyálcseppecskék útján terjed - sőt, a fertőzött személy orrán keresztül, légzés útján is vándorlásnak indulhat -, a maszk azonban gátat szabhat a kórokozók mozgásának. Hordása tehát kiemelten fontos: de vajon azok számára is, akik már átestek a fertőzésen, és immunissá váltak a vírussal szemben?

A válasz az, hogy igen, mindenkinek viselnie kell maszkot, ha kimegy a lakásból, még azoknak is, akik sikeresen felgyógyultak a COVID-19-ből (sőt, a COVID-betegek otthon, a négy fal között se tegyenek másként, így valamennyivel kisebb az esély, hogy megfertőzik családtagjaikat). A koronavírussal szembeni immunitás ugyanis nem örökre szól, csak egy bizonyos időre. Azt viszont, hogy pontosan meddig tart, és az időtartam mitől függ, jelenleg is vizsgálják; egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy az érintettek immunitása néhány héttől néhány hónapig terjedhet.
Az elmúlt időszakban egyébként több eset is igazolta, hogy egynél többször is megfertőződhetünk koronavírussal - ha tehát, a gyógyulás után ismét elkapjuk a SARS-CoV-2-t, de az immunitásra hivatkozva nem viselünk maszkot, számos embernek átadhatjuk a kórokozót.
A maszkviselés önmagában nem elég
Azt se felejtsük el, hogy a maszkviselés, bár kiemelten lényeges óvintézkedés, önmagában nem elég. Igyekezzünk kerülni a zsúfolt helyeket, tartsuk a távolságot másoktól, amennyire lehet, mossuk meg gyakran a kezünket meleg, szappanos vízzel, vagy fertőtlenítsük le, és ha koronavírus-fertőzésre utaló tüneteink vannak, maradjunk otthon. Sok kicsi sokra megy: ha figyelünk ezekre az egyszerű szabályokra, hozzájárulhatunk a járvány lassításához.
A napokban szinte minden 10 ezer fő fölötti magyar városban eldőlt, hol kell maszkot viselni a közterületen, de az előírások nagyon különbözőek, ami az emberek dolgát és az ellenőrzést nem könnyíti meg. Olvassa el az nlc.hu témában írt cikkét.