Akár vakságot is okozhat a kutyapiszok

Sokan hiszik azt bizonyos betegségekről, hogy velük nem fordulhat elő. Ilyenek a zoonózisok, a paraziták okozta, állatról emberre terjedő betegségek is: kevesen ismerik a valós veszélyt, ami pedig mindenkit, még az állatot nem tartókat is fenyeget.

Élősködők a kedvencekben

Vadon élő és ház körül tartott állatok, legyenek azok nagyvadak, haszonállatok, rágcsálók, kutyák, macskák, madarak, baromfik vagy egyebek, egyaránt számtalan parazitát hordoznak szervezetükben. Ez igaz a házi kedvencek esetében is: bizony, még a kényén nevelt, plüsskuckóban tartott, samponnal fürdetett, pántlikás kiscica vagy selyempincsi is "otthont adhat" a legkülönbözőbb bélférgeknek. Természetesen nem az állattartásról, netán a társállatról való lemondás a megoldás, hanem az, hogy mindenki ismerje ezt a veszélyforrást, és mindent tegyen meg az elkerülésére, amit állatgyógyászati segédlettel illetve megfelelő higiénia betartásával, elővigyázatossággal lehetséges.

A veszélyt felismerni, a szükséges ismereteket a köztudatban elterjeszteni annál is nehezebb, mivel a bélférgesség a húsevő háziállatokban nem okoz nagy, látványos megbetegedést. A legtöbb állat, különösen a felnőtt példányok gyakorlatilag tünetmentes hordozók lehetnek. Ennek oka, hogy az élősködő nem "legyőzni" akarja a gazdaállatát, hanem sokáig akar táplálékforrásán élősködni. A féreg azonban nem specifikus gazdába kerülve - ilyen az ember is - igen heves és sokszor nem gyógyítható szövődményeket produkál. Ráadásul a húsevő állatok bélférgeit nagyon nehéz az emberi szervezetből kihajtani.

A legfőbb veszélyforrás a bélsár

A bélférgek petéi a bélsárral kerülnek ki a környezetbe. Mivel néhány hét kell ahhoz, hogy a peték kifejlődjenek, így nem a friss, hanem a száraz ürülék, illetve annak a pora a veszélyesebb. Vidéken az állattartók környezetében a baromfiudvar pora, a birkák, tehenek, lovak stb. trágyája mellett a haszonállatok nyers húsa, belsősége a fő veszélyforrás. Városban pedig a hobbyállatok, közöttük elsősorban a legnagyobb számban tartott macskák, kutyák parazitái (például bolhái) és ürüléke közvetíti leginkább a fertőzést.

A probléma súlyosságára jellemző az alábbi néhány adat: Magyarországon körülbelül kétmillió kutya él, ebből több százezer a fővárosban. Csak Budapesten naponta 60 tonna kutyaürülék kerül a közterületre, mely évente 21900 tonnát tesz ki. A kutyapiszok (illetve annak petéket is tartalmazó pora) gyakorlatilag beteríti a parkokat, a játszótereket, a járdákat és a kerteket. Jut belőle természetesen kedvenceink szőrére, nyálába is, így szinte mindenhol találkozhatunk vele. Nyugaton már természetes, hogy a gazdik zacskókba szedik kedvenceik ürülékét a sétáltatáskor, de sajnos, Magyarországon még nem honosult meg ez a kultúra: a kutyatartók többsége a bélférgesség és a bolhásság problematikáját nem érzi át, és a kutyapiszkot nem takarítja fel kutyája után. A féregpetéket terítő ürülék leginkább a gyermekeket veszélyezteti. ők vannak a leginkább "talajközelben", a játék közben a játszótereken, parkokban és a kertekben rengeteg piszkot összeszednek a kezükre, arcukra, szájukba is, sőt, sok gyereknek szokása a földevés, így a legváltozatosabb módokon fertőzik magukat. Sokan kölyökkutyákat csókolgatva, simogatva fertőződnek a bélférgek petéivel, és nagyon sok kedvenc kutya, macska nincs eltiltva a gazdik ágyától sem. Így nem csoda, ha - az epidemiológiai vizsgálatok szerint - a lakosság közel harmada fertőződik élete során.

A kutya bélférgei által okozott megbetegedések

A kutya orsóféreg, a Toxocara canis lárvája a mi éghajlatunkon nagyon gyakori megbetegedések okozója. Klinikailag változatos tünetek, tünetegyüttesek formájában jelentkezik a fertőzés. Különösen gyermekkorban kell gondolni rá, mivel a tipegő, óvodás gyermekek gyakran kerülnek kapcsolatba petével fertőzött földdel, szennyezett gyümölcsökkel, zöldségekkel. "Rejtett" orsóféreg-fertőzés esetén mindennapos problémával keresik fel az orvost a szülők. Ez lehet például hasfájás, hányinger, hányás, étvágytalanság, levertség, fejfájás, figyelemzavar, a koncentráló-képesség hanyatlása, bőrkiütés, enyhe köhögés, láz.

Mivel a lárvák a szervezetben vándorolnak, különféle szerveket képesek megbetegíteni, azokra jellemző klinikai tüneteket okozva. Leggyakoribbak a légúti tünetek, hörghurutok illetve idegrendszeri problémák, valamint a magatartászavarok és a lelki panaszok.

A bőr orsóféreg fertőzésében különösen veszélyeztetettek a gyermekek, a földön napozók és az olyan munkások, akik bőrükkel érintkeznek a fertőzött földdel. A fertőzés után néhány óra múlva kiütések jelennek meg, melyek viszketnek, terjedhetnek, naponta akár több centimétert is. Az irodalmi adatok szerint az ismeretlen bőrelváltozások mögött érdemes gondolni a lárvafertőzés lehetőségére is.

Asztmás jellegű tünetek is kialakulhatnak, ugyanis a vándorló lárvák gyakran okoznak légzési nehezítettséget. Egy jelentős számú, köhögéses tünetekkel bajlódó betegcsoport vizsgálatakor kiderült, hogy a panaszok hátterében közel 40 százalékban a vándorló lárva okozta gyulladás húzódik meg. Epilepsziás rosszullétet provokálhatnak a lárvák, ha az agyban telepednek meg, és változatos pszichiátriai problémákat is kiválthatnak.

A szembe vándorolva akár egyetlen lárva is súlyos szemtüneteket okozhat. (Nemrég sajtónyilvánosságot is kapott egy eset, amikor egy gyermek szeméből egy több centis lárvát távolítottak el.) Sokáig panaszmentes lehet a gyermek, de egy idő után a látása gyengülhet, kancsallá válhat, súlyos esetben meg is vakulhat.

Életet veszélyeztető betegségek okozója is lehet a bélféreg: például a lárva a vándorlása során a külső szívburkot, a mellhártyát is megfertőzheti, ahol fokozott folyadékképzést vált ki, s ez súlyos légzészavart vagy akár szívmegállást okozhat.

Hatékony gyógyszerek sajnálatos módon nem állnak rendelkezésre nálunk a humán esetek gyógyítására. Egyedi import útján, méltányossági alapon juthatunk hozzá a gyógyszerhez.

Galandférgesség

Két gyakori és nagyon súlyos zoonózisról kell itt szólni. Az uborkamagképű galandféreg (Dipylidiosis) gazdaállatai a kutyák és a macskák, de a legfontosabb terjesztőik a köztigazdák: a végleges gazdákon élősködő kutya és macskabolhák, illetve azok lárvái. A dipylidium canium 20-45 cm hosszúra is megnövő, uborkamaghoz hasonló ízekből álló galandféreg. A féregről levált ízek a végbélnyíláson át kivándorolnak a kutya fenekére, és a talajra vagy a vacokra hullnak. Ezek számtalan petecsomót tartalmaznak, amelyeket a bolha lárvái fogyasztanak el, és bolha testében fejlődnek tovább. A bolha szétrágásával és lenyelésével fertőződik újra a végleges gazda, a kutya, amelyből körülbelül három hét múlva kezdenek újra ürülni a féregízek. A kutyában nem okoz ez az élősdi megbetegedést, egyedüli jele a kutya viselkedésében van: a féregízek kiürülése viszketést okoz a végbélnyílás körül, ezért a kutya ilyenkor "szánkázik", az ülepén csúszva végez jellegzetes mozgást. Fel kell figyelni erre, mint a fertőzöttség jelére!

A kutya másik, veszélyesebb és nehezebben kiirtható galandférge az Echinococcus granulosus (háromtagú galandféreg). Naponta igen jelentős számban termel petét, amely a kutya székletével távozik a külvilágba. Ott, megfelelő körülményeket találva embrionálódik, majd az ember szájába kerülve hozza létre a fertőzést. Ebben az esetben is a legveszélyeztetettebb korosztály a hat éven aluli gyerekeké, akik közül többen esetleg meg is kóstolják a földet, homokot, ahová a kutyák éveken át ürítették a székletüket. Az emberben, mint köztes gazdában csak bizonyos fejlettségi állapotot ér el, azaz lárvává alakul, ami horogkoszorúval rendelkezik. Ez a szerv teszi lehetővé, hogy az élősködő könnyen elvándoroljon a bélfalon át a különböző szervekhez. Nincs olyan szerv, amit ne tudna megbetegíteni. Leggyakoribb a máj és a tüdő érintettsége, ahol változó sebességgel növekedve hatalmas méreteket érhet el. Egy óriási, folyadékkal teli, vastag falú cisztát hoz létre, amelyben megsokszorozza önmagát. Sokáig tünetmentesek a betegek, sokszor meglepődve diagnosztizálják a betegséget. Elhelyezkedésüknek megfelelően okoznak tüneteket, például láz, rohamszerű köhögés, visszatérő köhögések, vérköpés és bármilyen légúti panasz formájában megjelenhetnek a tünetek.

Diagnosztikájában segítséget nyújtanak a képalkotó eljárások, mint például a röntgen-, CT-, ultrahang-vizsgálatok. A vérből kimutathatóak a kórokozó ellen termelődő ellenanyagok, amelyek specifikus diagnózist tesznek lehetővé. Jellegzetes horogkoszorús lárvákat, költőhólyagokat is ki lehet mutatni a cisztából. Mindezek megerősítik a diagnózist.

1984-ig az egyetlen kezelési mód a sebészi eltávolítás volt. Manapság gyógyszeres és helyi kezelésre is van lehetőség.

A hatékony gyógyszer ebben az esetben is nehezen hozzáférhető nálunk, egyedi import során juthatunk hozzá.

Gyógyításában újszerű beavatkozás: a ciszta bennékének elpusztítása, eltávolítása bizonyos anyagok felhasználásával egy csövön keresztül.

Védekezés

Az orsóféreg elleni védekezésnél abból kell kiindulni, hogy minden újszülött kutya fertőzött lehet, ezért a kutyakölyköket már kéthetes korban féregteleníteni kell, amit a választási korig kéthetenként három alkalommal meg kell ismételni. Nyolc hetes kortól már a galandféreg ellen is hatékony, három hatóanyagot tartalmazó, széles spektrumú féreghajtó tablettával negyedévente kell kezelni a kutyákat.

A férgesség elleni védekezéshez tartozik a ház körüli, rendszeres rágcsálóirtás és a kutya házának, vackának fertőtlenítése továbbá a bolhairtás is.

A háromtagú galandféreg a vágóállatok belsőségeinek elfogyasztásával is belekerülhet a kutyák emésztőrendszerébe, ezért például a házi sertésvágáskor a nyers májat ne adják a kutyáknak.

Nagyon fontos a férges kutya székletének veszélyes hulladékként történő kezelése és megsemmisítése. A külvilágon porladó székletben lévő féregpeték oly ellenállók, hogy szinte csak a láng pusztítja el azokat. Ezért szokták a játszótéri homokozókat oly módon fertőtleníteni, hogy lángszóró pisztolyokkal végigégetik, mert a magas hőmérsékleten elpusztulnak az élősdi peték és a lárvák. Sajnos, ez csak félmegoldás, hiszen egyetlen éjszaka is meglátogathatja és újra befertőzheti egy kóbor kutya vagy macska, ezért az aznapi utolsó használónak be kellene takarnia a homokozót egy arra alkalmas fóliával, hogy hosszabb távon biztonságos, fertőzésmentes maradjon. A sétáltatókban, utcákon, köztereken a tulajdonosoknak zacskóba kellene gyűjteni kutyáik ürülékét. Egyes fővárosi kerületekben már lehetőség van a kutyaürülék szelektív összegyűjtésére: ezek legbiztonságosabb ártalmatlanítása ugyanis az égetés, mivel egyébként hosszú ideig életképesek a féregpeték, tehát a depókban való elhelyezés például nem szünteti meg a problémát.

Kutyasétáltatók létrehozását és a kutyaürülék szelektív gyűjtésére alkalmas kukák kihelyezését minden lakókörzetben biztosítani kellene. Azonban a kutyafuttatók koncentrálják a fertőzöttséget, tehát igazi értelmük csak akkor van, ha rendszeresen eltávolítják onnan is az ürüléket, és a talajt lánggal fertőtlenítik. Meg kell oldani a féreghordozó kóbor ebek és "sikátormacskák" problémáját is.

A védekezés másik iránya pedig a kutyatartók személyes higiéniája. Néhány egyszerű, de hatékony szabályt be betartani, és a kisgyerekeket is kezdettől fogva erre szoktatni. Alapvető igénnyé kell váljon a minden étkezés előtti kézmosás szokása, a mosatlan zöldség-gyümölcs evésének tilalma, és az, hogy még az imádott állatkedvencnek sem szabad puszit adni, azt nyalakodni hagyni, az ágyba engedni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra