A spliti kórház igazgatója, Julije Mestrovic egy rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a sürgős műtétek kivételével minden más vizsgálatot és beavatkozást elhalasztanak. Mint mondta, a legnagyobb problémát a szakképzett munkaerő hiánya okozza. A kórház ugyan rendelkezik elég betegággyal és felszereléssel, de a dolgozók annyira le vannak terhelve a COVID-19 -es betegek ellátásával, hogy el kell halasztaniuk a nem sürgős műtéteket. A szakember arra kért mindenkit, hogy oltassa be magát, mert csak akkor lehet leküzdeni a járványt, ha kórház működőképes marad.
20 nap múlva minden ágy megtelhet
Az észak-horvátországi kórházak attól tartanak, hogy ha tovább terjed a járvány, húsz napon belül nem maradnak szabad ágyak az intézményekben. Zágrábban a klinikák a kapacitásaik 70-80-an százalékát már kihasználták. Közben a háziorvosok is túlterheltségre panaszkodnak. Elmondásuk szerint nem tudják teljesíteni azt a miniszteri rendeletet, amely szerint november 15-éig a törzskartonnal rendelkező, 65 évnél idősebb pácienseiket fel kell keresniük és fel kell ajánlaniuk számukra a koronavírus elleni védőoltást. Azon idősek esetében pedig, akik nem tudnak elmenni a rendelőbe, kötelesek lennének házhoz menni az orvosok. Erre viszont a munkaidőn belül nincs kapacitás. Az orvosi rendelők tele vannak betegekkel, és megkezdődött az influenza elleni oltások beadása is - hangoztatták.
Romániában is durva a helyzet
Romániában szerdán is megdőlt a romániai kórházak intenzív terápiás osztályain kezelt COVID-betegek számának rekordja (1890), a stratégiai kommunikációs törzs pedig azt közölte, hogy már egyetlen ilyen szabad ágy sincsen az országban. Ezért az elmúlt napon már a harmadik repülőgép idult el Romániából Németországban, így már 18 intenzív terápiás ellátásra szoruló beteget szállítottak német kórházakba. Korábban Magyarországra, Lengyelországba és Ausztriába szállítottak romániai betegeket.
Eddig összesen 73, súlyos állapotban levő koronavírusos beteget szállítottak külföldi kórházakba, ám 22-en meghaltak közülük - közölte Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár. Hozzátette, várható volt, hogy nem mindenkinek sikerül megmenteni az életét a befogadó országokban, hiszen kritikus állapotban levő betegeket szállítottak külföldre azért, hogy még egy esélyt adjanak a megmentésükre.
Még akkor is 25 százalék esély van arra, hogy a családtagok megfertőzik egymást az új típusú koronavírussal, ha az egy háztartásban élők minden tagja megkapta a védőoltást.