A D-vitamin hiánya rákot okozhat

A D-vitamin nélkülözhetetlen az egészséghez, de ahhoz, hogy megfelelően működjön, a szervezetben aktiválódnia kell. Mostanáig úgy gondolták, hogy ez az aktiválódási folyamat elsősorban a vesékben zajlik, de az Iowai Egyetem kutatói felfedezték, hogy a vitamin aktiválódása a légúti sejtekben is végbemehet.

A D-vitamin segíti a kalcium felszívódását, a csontképzés folyamatát és egyre több tanulmány foglalkozik a D-vitamin immunrendszeren kifejtett jótékony hatásaival is. Nemrég felfedezték, hogy a D-vitamin hiány növeli a fertőzésekre és bizonyos autoimmun betegségekre, valamint néhány rosszindulatú daganatos betegségre való hajlamot.

A D-vitamin aktiválódásának első lépése a májban történik, ahol a 25-hidroxiláz nevű enzim a D-vitamint "raktározott formába" alakítja. A következő lépést az 1-alfa-hidroxiláz enzim végzi, így alakul ki az úgynevezett "aktív forma", ez típusosan a vesékben történik, de az elmúlt években kiderült, hogy a bőr, a belek, az emlő és a prosztata is termeli ezt az enzimet. A vesékben átalakult aktív D-vitamin a véráramban kering, a többi szervben keletkezett aktív D-vitamin pedig, a keletkezés helyén marad és megvédi a szerveket a fertőzéstől. Kimutatták, hogy ez történik a légcső és a főhörgők sejtjeiben is.

A kutatók - dr. Sif Hansdottir vezetésével - laboratóriumi körülmények között légúti sejtekbe juttatták a raktározott formát és az aktív formává alakult, így kimutatták, hogy ezekben a sejtekben jelen van az 1-alfa-hidroxiláz enzim. Megfigyelték, hogy a légúti sejtekben aktiválódott D-vitamin két gént aktivál az immunvédekezés során. Az egyik géntermék baktériumok elpusztítására képes, a másik gén egy olyan fehérjét kódol, ami segíti a sejtek kórokozó felismerését.

Dr. Hansdottir szerint a D-vitamin hiány meglehetősen gyakori, főleg az északi sarkvidék környékén élők körében. Bár a napsugárzás segíti a D-vitamin képződését, a vitaminhiányos emberek napozása mégsem ajánlatos a bőrrák kockázata miatt, inkább a D-vitamin pótlása javasolható. Az Amerikai Gyermekgyógyász Társaság ajánlása nemrég felemelte a gyermekek napi ajánlott D-vitamin dózisát, ez jelenleg 400 NE (nemzetközi egység). A felnőttek optimális napi felvétele még most is vizsgálat alatt áll, de körülbelül 800-1000 NE lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra