Stresszes férfiak: mi segít?

A stressz számos egészségügyi probléma okozója lehet, a férfiaknál például krónikus prosztatagyulladás kialakulásában is szerepet játszhat. Cikkünkből kiderül, mit kell tudni a betegségről.

Kiváltó oka: ismeretlen

A prosztatagyulladás a húgyhólyag alatt elhelyezkedő, gesztenye alakú és nagyságú belső nemi szervet, a dülmirigyet érinti, és ez az egyik leggyakoribb férfiprobléma. Az erősebbik nem képviselőinek kb. 10 százalékánál, általában az 50-es, valamint annál fiatalabb korosztályban jelentkezik. Megkülönböztetünk akut és krónikus, illetve bakteriális és nem bakteriális típust: a prosztatagyulladással diagnosztizált férfiak közel 95 százalékának krónikus (azaz hosszú ideig elhúzódó), nem bakteriális prosztatagyulladása, vagy más néven krónikus kismedencei fájdalom szindrómája van. A nem bakteriális prosztatagyulladás leggyakoribb tünetei közé tartozik a gyakori vizelési inger, a fájdalmas vizelés, az alhasi nyomás, fájdalom érzése a gáttájékon, a derékban, a hímvesszőben és a herékben, a székrekedés, a fájdalommal járó székletürítés és magömlés, illetve a láz.

Pontos kiváltó oka egyelőre nem ismert . Nem diagnosztizált vagy nehezen igazolható fertőzések, vagy a fertőzések után visszamaradó hegek és ezeknek az idegsejtekre gyakorolt nyomása, bizonyos alapbetegségek - hólyagürítési zavarok, a prosztatacsatornákba történő vizelet-visszafolyás -, az immunműködés zavara, a feszes, váladékkal teli prosztata, vagy a stressz is előidézheti. Sok esetben a fent említett tényezők együttesének eredménye, de bizonyos elméletek szerint lehet akár egyedül a stressz következménye is.

A nem bakteriális prosztatagyulladás egyik tünete a gyakori vizelési inger
A nem bakteriális prosztatagyulladás egyik tünete a gyakori vizelési inger. Fotó: Getty Images

Fontos a stresszkezelés

A betegség diagnosztizálása urológus szakorvos feladata, aki meghallgatja a beteg panaszait, megvizsgálja a prosztatát, majd nagy valószínűséggel különféle laborvizsgálatokat kér. Ehhez vizeletmintát vesznek, illetve egyes esetekben kitenyésztik a prosztata, a hímvessző váladékát, hogy kiderítsék, kórokozók felelősek-e a gyulladásért. Az eredmény legtöbbször sem kórokozót, sem fehérvérsejtet nem mutat, és a baktériumtenyésztés is negatív.

Mivel még a szakemberek sem tudják százszázalékosan meghatározni, mi állhat a nem bakteriális prosztatagyulladás hátterében, a kezelése is nehéz feladat. A stresszhatásnak azonban feltételezhetően nagy szerepe van a kialakulásában, sőt ahogy említettük, akár egyedüli okozója is lehet, így fontos, hogy az érintett férfiak mindenekelőtt kritikusan átgondolják aktuális élethelyzetüket, és megpróbálják kideríteni, milyen stressztényezők játszhatnak szerepet panaszaik előidézésében.

A túlzott stressz biztos jelei - a részletekért kattintson ide !

Az egyik leggyakoribb stresszforrás a munkahelyünk. Egy rossz főnök, ellenszenves kolléga, a túlterheltség vagy az alacsony fizetés könnyen megbetegíthet minket. Ugyanez a helyzet a hosszú ideje fennálló, megoldatlan családi, párkapcsolati problémákkal. Rossz hatással lehet ránk a táplálkozás: az egészségtelen ételek fogyasztása, illetve a diagnosztizálatlan ételintoleranciák is komoly stresszt jelentenek a szervezetnek. A túl sok vagy a túl kevés mozgás, a környezeti toxinok, az alváshiány, az anyagi gondok szintén sokak életében jelen lévő stresszforrások. Ha rájöttünk, pontosan mi miatt idegeskedünk a legtöbbet, amennyire lehetséges, igyekezzünk csökkenteni a stresszterhelést.

Nem mindig hoz végleges gyógyulást

A nem bakteriális prosztatagyulladás gyógyszeres kezelése jóllehet csökkenti a tüneteket, sok esetben azonban nem hoz végleges gyógyulást. A szimptómák hetekig vagy akár hónapokig is fennállhatnak, hol fellángolnak, hol eltűnnek, ami mind testileg, mind lelkileg megterheli az érintettet. Az orvos munkáját ráadásul tovább nehezíti, hogy a változatos panaszok különböző erősségűek lehetnek, és az egyéni tűrőképesség is eltérő.

Mivel nem bakteriális fertőzésről van szó, az antibiotikumok általában hatástalanok, így a szakemberek jellemzően fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszereket javasolnak, amelyeket a páciensnek általában hosszú ideig kell szednie. A különféle készítmények szedése és a stresszfaktorok feltárása mellett célszerű beiktatni különféle életmódbeli változtatásokat is. Hanyagoljuk a biciklizést, a lovaglást, a hosszú ideig tartó ülést, és figyeljünk a táplálkozásunkra: zárjuk ki az étrendünkből az alkoholos, koffeintartalmú italokat, az erős fűszereket, a túl zsíros ételeket, mert irritálhatják a prosztatát, húgyhólyagot.

Végezzünk stresszoldó vagy célzott mozgásformákat, mint amilyen például a jóga , az úszás vagy a medencealapi izmokat tréningező Kegel-gyakorlatok, de hasznos a meleg fürdők rendszeres alkalmazása, illetve a prosztata mirigyváladékának kiürítését szolgáló időszakos prosztatamasszázs. Ugyancsak segíthetnek a különböző gyógynövények: az orbáncfű, a citromfű, a kamilla és a levendula megnyugtatnak, elcsendesítik gondolatainkat, valamint idegerősítő, alvássegítő hatásúak. Szükség esetén szorongásoldó szedése is megoldást jelenthet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra