Természetes módszerekkel a szemhéjgyulladás ellen
A blepharitis, vagyis a szemhéjgyulladás tulajdonképpen a szempilláknál lévő szőrtüszők begyulladása, melynek oka lehet irritáció vagy fertőzés is. Milyen természetes módszerekkel küzdhetünk a rendkívül kellemetlen szemhéjgyulladás ellen?
Könnyezik, viszket, fáj: milyen betegségeket jelez szemünk?
Egy álmatlan éjszaka vagy klóros vizű uszoda után általában egyértelmű, mi a baj a szemünkkel. Néha azonban előfordulhat, hogy a megszokottnak tűnő rendellenesség valamilyen súlyosabb betegségre utal. Kattintson!Mit tehetünk a blepharitis megelőzéséért, illetve a gyógyulás meggyorsításáért? A szakemberek szerint a legfontosabb lépés a szemek megfelelő tisztán tartása. A szemek, illetve a szemhéjak naponta kétszeri, langyos vizes átmosása csökkentheti a betegség kialakulásáank rizikóját, a már kialakult blepharitis esetén pedig többször is érdemes megtisztítani a szemeket (akár a szakorvos által javasolt készítménnyel). Így eltávolíthatjuk a megszáradt váladékot, a felesleges faggyút és az elhalt hámsejteket is.

A blepharitis tünetei közé tartozik a viszkető, vörös szem
A gyulladás egyik következményeként a faggyúmirigyek több váladékot termelhetnek, és a bőr is megváltozik. Ez hámló foltokként, illetve a szemhéjakon kialakuló olajos érzetű lerakódásként jelentkezhet. Ezt érdemes rendszeresen eltávolítani. Egy bögrényi meleg vízbe tegyünk néhány csepp babasampont, mártsunk bele egy tiszta vattapamacsot, majd óvatosan töröljük át a szemhéjat. Alaposan öblítsük ki a szemünket langyos vízzel!
Az omega-3 zsírsavak is jótékony hatással lehetnek a szemhéjgyulladásra, különösen akkor, ha az összefüggésbe hozható a rosaceával. Az omega-3 zsírsavak serkentik és segítik a szemek nedvesen tartásáért felelős mirigyek működését, így például a száraz szem szindrómának nevezett tünetegyüttes ellen is sikerrel alkalmazhatjuk őket. Érdemes több, omega-3 zsírsavban gazdag ételt fogyasztani, ezek közé tartoznak például a zsíros húsú halak (mint a lazac és a makréla), a dió és a lenmag. Omega-3 zsírsav-tartalmú étrend-kiegészítőket is szedhetünk.
A kókuszolajban található gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és gyógyító vegyületek gyorsítják a szemhéj regenerációját, enyhítik a kellemetlen tüneteket és a viszketést is. Egy kevés kókuszolajat óvatosan melegítsünk fel kellemes hőmérsékletűre, mártsunk bele egy tiszta vattapamacsot, enyhén nyomkodjuk ki, majd helyezzük az érintett szemhéjra. Hagyjuk hatni 15 percig, majd öblítsük ki a szemünket langyos vízzel.
Az aloe verának szintén gyulladáscsökkentő és gyógyító hatása van, emellett pedig segíti a szemhéj hidratáltságának megőrzését. Ez azért lehet fontos, mert a kiszáradás megelőzésével megakadályozhatjuk a száraz váladék képződését, és a bőr pikkelyessé válását. Az aloe vera a kipirosodást, a duzzanatot és egyéb tüneteket is csökkenti. Nyomkodjuk ki egy friss aloe vera levél nedvét, majd ezt óvatosan kenjük fel a szemhéjra. Hagyjuk tíz percig hatni, majd langyos vízzel öblítsük le.