Az árpa előfordulása és okai

Az emberek nagy része életében legalább egyszer "növeszt" árpát, de ha többször ismétlődik, komoly baj lehet a háttérben.

Mitől alakul ki az árpa?

A szemárpa (hordeolum) jól gyógyítható szemhéjgyulladás , az egyik leggyakoribb szemészeti megbetegedés, bárkinél előfordulhat. Az emberek nagy részénél legalább egyszer megjelenik a kis duzzanat.

A szemhéjak külső és belső felületén számtalan különböző típusú mirigy található. A belső felületen elhelyezkedő Meibom-mirigyek gyulladása az úgynevezett belső árpát (hordeolumot), míg a szemhéj külső részén található Zeiss-és Moll-mirigyek gyulladása pedig a ritkábban kialakuló külső árpát okozza. Legtöbbször (a kötőhártyán és a szemen, a pillák között élő) baktériumok tehetők felelőssé a gyulladásért - ezek között vannak például bizonyos staphilococcus-törzsek is.

Immunhiányos állapot is okozhatja

Az árpa hétköznapi, jól gyógyítható szemhéjgyulladás. Életében legalább egyszer az emberek nagy százaléka "növeszt" egyet. Ha többször ismétlődik, és a megfelelő kezelésre nem jól reagál, diabétesz, illetve az immunrendszer szerzett gyengesége állhat a háttérben. A betegségről bővebben az alábbi cikkre kattintva olvashat!

A szervezet védekezőképességének ( cukorbetegség , legyengült immunrendszer, egyes vírusfertőzések) csökkenése éppen ezért növeli a szemárpa kialakulásának az esélyét, hajlamosító tényező lehet a nem kellően higiénikus (huzatos, poros, szennyezett, olajos) környezet, kisgyermekeknél többször ismétlődhet, a szintén gyakori felső légúti hurutokat követve, de bizonyos rossz szokások (szemhéjak erős dörzsölése koszos kézzel), valamint a túlzott sminkhasználat miatt is kialakulhat. Amennyiben a hajlamosító tényezők továbbra is fennállnak, a szemárpa kiújulhat.

Ha az árpa többször ismétlődik, makacs és a megfelelő kezelésre nem jól reagál, érdemes vércukorvizsgálatot kérni az esetlegesen még fel nem ismert diabétesz tisztázására, illetve az immunrendszer szerzett gyengesége, immunhiányos állapot is állhat a háttérben. Gyakran az alapbetegség kezelésével már csökkenthető az árpa kiújulásának esélye.

A szemárpa jól gyógyítható szemhéjgyulladás, az egyik leggyakoribb szemészeti megbetegedés, árpa szemárpa szembetegség jégárpa szemhéjgyulladás belső árpa külső árpa
A szemárpa az egyik leggyakoribb szemészeti megbetegedés

Akinek már egyszer volt árpája fontos, hogy a későbbiekben nagyobb hangsúlyt fektessen a megelőzésre, a szem és környékének higiéniájára, kerülni kell a szennyezett (poros, olajos) környezetet, a szem dörzsölését és a túlzott sminkhasználatot, fokozni kell a szervezet védekezőképességét. Csökkent védekezőképesség esetén ugyanis súlyosabb szemhéjtályog is kialakulhat, a gyulladás tovább terjedve a szemgödör mélyebb részébe még az érhálózatba is betörhet, további súlyos szövődményeket okozva, mint amilyen például a trombózis .

Maga az árpa kezelése gyulladáscsökkentő kenőccsel történhet, mivel hatása nagyon lassú, így általában műtét során kivágják az elváltozást. Fontos tudni, hogy a fent említett szemárpa nem egyenlő a jégárpával (chalasion). Ez utóbbi a Meibom-mirigyek hosszú időn keresztül fennálló gyulladása miatt alakul ki. Ilyenkor mindössze egy apró fájdalmatlan göb jelenik meg a felső szemhéj középső részén. Panaszokat általában nem okoz, de ha megnövekszik, ronthatja a látást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra