Miért tüsszentünk csukott szemmel? (2)

Ha megfigyeltük már, hogyan szoktunk tüsszenteni, akkor tudhatjuk, hogy jellemzően csukott szemmel történik ez a folyamat. Mi lehet ennek az oka, miért csukódik be a szemünk reflexszerűen a tüsszentésnél?

Lehetne nyitva a szemünk közben?

A legelső kérdés a csukott szemmel tüsszentés kapcsán, hogy egyáltalán képesek lennénk-e nyitott szemmel tüsszenteni? A Live Sciene című lap által megkérdezett specialista, Dr. David Huston, a Houstoni Metodista Kórház allergológusa szerint lehetséges, hogy tüsszentés közben nyitva tartsuk a szemünket, bár nem egyszerű folyamat. De a tény, hogy képesek vagyunk erre, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy jó ötlet nyitott szemmel tüsszentenünk: az ugyan egészen pontosan nem világos, miért csukjuk be a szemünket tüsszentés közben, azonban valószínűleg védelmi szerepe van ennek a folyamatnak.

tüsszetnés
Tüsszentéskor automatikusan becsukjuk a szemünket. Fotó: 123rf

Miért csukjuk be a szemünket?<br /><strong></strong>

A tüsszentés egy reflex, amely célja - a köhögéshez hasonlóan - a felső légutak megtisztítása a kórokozóktól, a szervezetbe kerülő idegen részecskéktől. Egyetlen tüsszentéskor kb. 5000 nyálcsepp kerül a levegőbe, a sebessége pedig akár a 160 km/órát is elérheti. Maga a tüsszentés egy nagyon összetett folyamat: amikor az agyban megszületik a tüsszentési inger, azt az utasítást adja a nyelőcső záróizmainak, hogy húzódjanak össze. A szemhéjakat irányító izmok is ugyanezt a parancsot kapják, ezért fordul elő az is, hogy tüsszentés közben néha könnyezünk is. A szemhéjak összezárására feltehetőleg azért van szükség, mert a levegőbe magas koncentrációban kerülhetnek kórokozók a tüsszentés során, így a szervezet megakadályozza, hogy azok a szemünkbe jussanak, és irritálják azt.

A fotikus tüsszentési reflex akkor is beindulhat, ha belenézünk a lámpába. Ez a furcsa reakció nem is annyira ritka dolog, de mitől alakulhat ki? Kattintson!

Kiugorhat a szemünk a helyéről, ha nyitva marad tüsszentéskor?

Azt tehát már tudjuk, hogy nem egykönnyen, de képesek vagyunk nyitva tartania szemünket tüsszentés közben. Egy városi legenda szerint azonban ilyenkor ki is ugorhat a helyéről a szemgolyónk, a tüsszentés erejétől, ez azonban nem több mendemondánál, semmiféle tudományos bizonyíték nincs erre vonatkozóan.

Ami azonban valós probléma lehet, hogy tüsszentéskor megnövekszik a nyomás a vérerekben , és ha nyitva hagyjuk a szemünket ilyenkor, akkor a szemgolyó vérerecskéi akár el is pattanhatnak. Ezek a bevérzések pedig akár meg is maradhatnak, vagy gyakran kiújulhatnak a szemünkön. Ez hasonló ahhoz a folyamathoz, amikor szülés közben az erőlködéstől elpattan egy-egy vérerecske az édesanya szemgolyóján vagy arcán, és ennek a későbbiekben is nyoma marad.

Forrás: livescience.com , bbc.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra