Szívroham után: így enyhíthetők a károk

A szívroham nem csak azért veszélyes, mert halálos következménye lehet. Az infarktusnak hosszútávú negatív következményei lehetnek. Most olyan új eljárásokat találtak, amelyek segíthetnek a szív helyreállításában és a károk megelőzésében.

Egy nemzetközi kutatócsapat olyan injektálható hidrogélt fejlesztett ki, amely segíthet kijavítani és megelőzni a szívizom szívroham utáni további károsodását. A Valladolid Egyetemen vezetésével azért vágtak bele a munkába, mert a szívizom infarktus során szerzett visszafordíthatatlan károsodása miatt lesz a szívbetegség vezető halálok. A szívszövet regenerációja minimális, így az okozott kárt a szív önmagában nem tudja pótolni. A jelenlegi kezelések közül pedig hiányzik egy hatékony módszer a halál megelőzésére és a szívroham után a szívszövet helyreállítására - számolt be a Knowridge tudományos portál.

infarktus
A szívinfarktus súlyosan károsíthatja a szívet. Új módszert találtak a helyreállításra

A csapat Abhay Pandit professzor laboratóriumában a galway-i Ír Nemezeti Egyetemen kifejlesztett és tesztelt egy elasztin alapú hidrogélt, amely az emberi testben természetesen előforduló anyagokból származik. A Science Translational Medicine folyóiratban olvasható tanulmány szerint a hidrogél egyedülálló biomatériák, az úgynevezett elasztinszerű rekombinamerek családjára épül, amelyeket a kutatók akkor fejlesztettek ki, amikor a regeneratív orvosláshoz kerestek hidrogéleket. (A rekombinamereket olyan anyagokként határozzák meg, amelyek a molekuláris összetettség és a különféle bioaktivitások kombinálása révén válnak felhasználhatóvá a fejlett biomedicinális és biotechnológiai alkalmazásokhoz.)

A szívszövetbe injekciózzák

A hidrogélt úgy fejlesztették ki, hogy utánozza az infarktus után a szív körüli környezetet, majd testre szabták, hogy képes legyen megvédeni és elősegíteni a szívszövet regenerálódását. A csapat tesztelte a terápiás hatását, és sikerült bemutatniuk a hatékonyságát a szívszövet átalakításában a szívroham után.

Azt is demonstrálták, hogy ha a hidrogélt röviddel a szívroham után injektálták a szívizomba, az kevesebb fibrózist ( szívszövet-hegesedést ) eredményez, valamint elősegítette az új erek generációjának növekedését az érintett területen. Megállapították a kardiomiociták (az a sejttípus, amely lehetővé teszi a szív dobogását) megőrzésének és túlélésének erősödését is. Az anyag időben történő befecskendezésével kapott funkcionális előnyök alátámasztják és kiemelik e kezelés lehetséges klinikai alkalmazását.

Egy másik kutatás szintén a szívizom helyreállítását tűzte ki célul, és sikerült immunsejtekről először kimutatni, hogy részt vesznek a hegek kialakításában, amelyek károsítják a szívet - számolt be a Science Daily .

A szívroham során több milliárd szívizomsejt veszhet el, a helyreállítás normális mechanizmusa pedig egy szívheg kialakulása. Míg ez a heg kezdetben jól segíti a kamrai repedés elkerülését, hosszú távon szívelégtelenséghez vezet, ami azt jelenti, hogy a keringés nem lesz olyan hatékonyan, mint a szívroham okozta károsodás előtt.

A zebrahal, egy Dél-Ázsiában őshonos édesvízi hal, köztudottan képes új szívizomsejtekkel teljes mértékben regenerálni a szívét az ideiglenes heg kialakulása miatt bekövetkezett károsodás után. Paul Riley professzor és csapata az Oxfordi Egyetemen összehasonlította a szívheg összetételét a különböző állatoknál annak feltárására, hogy lehet-e ezeket átmeneti heggé változtatni, mint az a zebrahal esetében megfigyelhető. A Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmányuk szerint ebben az esetben elkerülhető lenne a szívelégtelenség az infarktusos betegeknél.

A makrofágok is részt vesznek a hegképzésben

Riley professzor elmondta, hogy eddig a szívroham utáni sejtpótlási stratégiák csalódást okozó klinikai eredményekkel jártak. Ennek egyik oka az a helyi környezet, amelybe az új sejtek kerülnek. A gyulladás és a fibrózis együtt megakadályozza, hogy a képződő új szövet a szívszövetbe integrálódjon. A gyógyításban ezért sürgősen szükség volna olyan megoldásra, amely lehetővé tenné az elveszett szövetek hatékony pótlásához. Ennek fő letéteményesei az immunsejtek, amelyek a gyulladást okozó sérülés után behatolnak a szívbe, ahol jelzik a miofibroblasztoknak , hogy hol rakjanak le a sebképződéshez szükséges kollagént.

A csapat a makrofágok - a gyulladással általában összefüggő sejtek - viselkedését tanulmányozva rájött, hogy ezek részt vesznek a heg kialakításában. Eddig az orvosok úgy tudták, hogy csak a miofibroblasztok kapcsolódnak közvetlenül a heg kialakításához a szívben.

Szívinfarktus esetén megszűnik a szívizom felé vezető véráram, és emiatt elhalnak a sejtek. A szervezetünk nem képes pótolni az elhalt szívizomsejteket, ezért a testünk hegszövetekből készít pótlást a szív károsodott területén. Ez megnöveli a gyenge szívműködés kockázatát, ami később szívelégtelenség kialakulásához vezethet. A Minnesotai Egyetem orvos-biológus mérnökeiből álló kutatócsoport 3D bionyomtatóval állított elő egy forradalmi jelentőségű foltot, amely segíti a szívinfarktus miatt hegesedett szívszövetek gyógyulását. Így lehetségessé válik a szívrohamban károsodott szívszövetek közvetlen kezelése. Részletek!

Erről a megfigyelésről bizonyosságot akartak szerezni, így a makrofágokat átültették halak és egerek korábban megsérült szívébe, ahol a kollagéneket zöld fluoreszcens fehérjével jelölték meg a génexpresszió nyomon követéséhez. Amikor három héttel később megnézték a kialakult hegeket, meglepődve tapasztalták, hogy a képződött hegszövet egy része zöld színű. Ez azt mutatta, hogy a makrofágok valóban képesek szabályozni a kollagéneket, és bevinni őket a hegszövetbe.

A kutatók megállapították, hogy a szív hatékony helyreállításához nagy vonalakban két dologra van szükség. Egyrészt az állandó heget átmenetire kell váltotatni, másrészt pótolni kell az összes olyan szívizom sejtet és eret, amely a sérülés következtében elveszett. A tanulmány közelebb vitt a probléma első részének kezeléséhez, mivel a makrofágokat a heg lerakódásának új szereplőjeként azonosították.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra