Minden falatot 30-szor kellene megrágni

Munka közben kutyafuttában bekapunk néhány falatot? Ismerős helyzet? Ha igen, akkor jobb lenne változtatunk ezen, mert a túl gyors, kevés rágással kivitelezett étkezés különböző bajok forrása lehet.

A gyors tempójú nyugati kultúránkban nem fektetünk nagy hangsúlyt a ráérős étkezésekre, a megfelelő rágásra, pedig vannak szakértők, akik úgy vélik, hogy ez a jó egészség egyik kulcsa - írja a mindbodygreen.com. Az elképzelés amúgy nem mai felismerés. Az ötezer éves múltra visszatekintő indiai ájurvéda orvosi iskola is a lassú és alapos rágást tartja az erős és egészséges emésztés szempontjából alapvetően fontosnak. Egyes beszámolók szerint az ájurvéda minden élelmiszer esetén a falat legalább 30-szor történő megrágását ajánlja. Mindez segít több tápanyagot kivonni az ételből, és az emésztési folyamat zavartalanságát is elősegíti.

falat
És akkor most 30 rágómozdulat következik... Fotó: Pexels.com

Az elméletet nem csak a régi indiai megfigyelések támasztják alá, hanem a modern orvostudomány kutatás i eredményei is. A nyálban ugyanis emésztőenzimek vannak, amelyeknek bele kell keveredniük a lenyelni kívánt táplálékba. Ez akkor következik be leginkább, ha a falatot addig rágjuk, míg az már folyóssá válik. Mivel a "gyomornak nincs foga" rágás nélkül az emésztőszerveinknek sokkal nehezebb kivonni a tápanyagokat a nagyobb darabokban érkező ételből. Ez aztán különféle kellemetlenségeket és problémákat idézhet elő - elég, ha csak a puffadást említjük. A darabos étel bizonyos részeihez nem érnek el az emésztőnedvek, így ahelyett, hogy szabályosan lebomlana, a bevitt táplálék erjedni kezd, s ez a folyamat gázképződéssel jár. A megfelelő rágás hiánya okozhat székrekedés, sőt savas refluxot is amiatt, hogy az emésztőrendszernek több munkát kell végeznie. A nem elégséges rágás elősegíti a jól ismert "étkezési kómás" állapot kialakulását is, mert a béltraktus túlságosan nagy energiabevetésre kényszerül.

Lassítás és összeszedettség

Ezzel szemben áll a szervezet számára kisebb megterhelést jelentő - már említett - zavartalan emésztés, és ami legalább ennyire fontos, a mentális kontroll gyakorlása. A megfontolt étkezés általában is segíthet bennünket megfontoltabban viselkedni. Ha valaki ugyanis betartja a 30 rágásos szabályt, kénytelen lesz erre koncentrálni, segít lassítani, és még az is előfordulhat, hogy nem a telefonját fogja nyomkodni. Ez a fajta rágási technika segíthet abban is, hogy legyen időnk nyugodtan átgondolni, mihez kezdünk az étkezés után.

Egy sor tanulmány mutatott már rá a nem elégséges rágás és az elhízás közötti összefüggésére is. Ezért nem csak az emésztés javításában, hanem a testsúly kontrollálásában is szerepe van a helyes rágásnak. Egy kutatásban elhízott és sovány embereket kértek meg, hogy negyvenszer rágják meg az ételüket. Meglepő, de mindkét csoport tagjai kevesebbet ettek, s a megszokottnál hosszabb rágás segített az éhség és a telítettségi hormonok szabályozásában. Más tanulmányok pedig azt mutatták ki, hogy ha az élelmiszereket egészen addig rágjuk, hogy már nem maradnak bennük csomók, az segít a szervezetnek a több kalória elégetésében. Körülbelül 10 kalória pluszt jelent 300 kalória bevitelekor.

Mit eredményez a 30 harapásos technika?

Táplálkozáskutatók számításai szerint naponta 800-1400-szor rág az ember. Ha a fenti érvek elég meggyőzőek, akkor dönthetünk úgy, hogy ezen túl ennél többet rágunk. Egy ilyenfajta kísérlet azonban két dolgon könnyen elbukhat. Az egyik, hogy a sok rágáshoz idő kell, és nem mindig lehetséges végignyámmogni egy menüt. Erre persze lehet az a válasz, hogy akkor rágjunk gyorsabban, de ez könnyen egyfajta "rohamevésbe" torkollhat, ami elég stresszesnek tűnik. A másik buktató, hogy ki képes számolni minden egyes falatnál a 30 rágómozdulatot . Egy ebéd elfogyasztása akár 1500 rágómozdulat is lehet, félő, hogy nem sokan lesznek, akik ezt minden étkezésnél végigcsinálják.

A tudósok még ma is 125 évvel ezelőtti számítások alapján állapítják meg, hogy egyes ételekből mennyi energia nyerhető ki, pedig nem mindegy, hogy a szervezet egyes ételeket miként emészt meg, és milyen mértékben hasznosít. Érdemes lenne ezért inkább azt feltérképezni, melyik élelmiszer vagy összetevő milyen mértékben emészthető meg az emberi szervezet által, mert ezek sokkal többet elárulnának arról, hogy egy adott ételből mennyi energiához jutunk. Ebben persze annak is szerepe van, hogy mennyire rágjuk meg azokat. Részletek!

Akik belevágtak, arról számoltak be, hogy felértékelődött a étkezésre fordított idő, amolyan igazodási ponttá váltak a napi rutinban. Az étkezés valódi szünetté vált a munkában és a többi szokásos napi tevékenységben is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra