Koronavírus: ez a két vakcina hatékony az indiai variáns ellen is

A Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinája is hatékony az indiai dupla mutáns ellen - derül ki egy brit tanulmányból. De csak abban az esetben, ha az oltottak mindkét részoltást megkapják.

A Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca oltóanyaga is magas szintű immunvédelmet biztosít a világszerte gyorsan terjedő indiai vírusváltozat okozta tüneti megbetegedés ellen, csakúgy, mint a brit változat esetében - erről számolt be a bbc.com.

koronavírus indiai variáns
Az egész világon gyorsan terjed a koronavírus indiai variánsa. Fotó: Getty Images

Az angliai népegészségügyi szolgálat, a Public Health England (PHE) friss tanulmánya szerint a Pfizer-BioNTech-vakcina hatékonysága 88 százalékos az indiai kettős mutánssal szemben. (Míg a B.1.1.7-es, brit változat esetében 93 százalékos hatékonysággal akadályozza meg a tünetetekkel járó megbetegedést.) Az AstraZeneca oltóanyagát vizsgálva 60 százalékos hatékonyságot tapasztaltak az indiai variáns ellen. (Ami 66 százalék körül alakul a brit változat esetében.)

Egy dózis nem elég

A PHE munkatársai ugyanakkor hangsúlyozták: ezeket az eredményeket a második dózis beadása után két héttel kapták. Vagyis mindkét, vizsgált vakcinából két részoltás szükséges - és a második után két hétnek kell eltelnie - a maximális immunvédelem kialakulásához. Az első részoltás csak minimálisan véd az indiai változat okozta tünetekkel járó megbetegedés ellen: 3 hét elteltével a Pfizer-BioNTech-, és az AstraZeneca-vakcina is csak 33 százalékos hatékonyságúnak bizonyult. (Összehasonlításképpen: a brit változat ellen mindkét oltóanyag első dózisa 50 százalékos hatékonyságú.)

Biztonságos és igen hatásos, ha az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának egy adagja után másodszorra a Pfizer/BioNTech oltását adják be az embereknek - állapította meg egy spanyol kutatás. Részletek!

A PHE szerint az oltások hatékonyságának különbsége azzal magyarázható, hogy az AstraZeneca-vakcinát később kezdték használni az Egyesült Királyságban mint a Pfizert, ezért összességében kevesebb adat áll rendelkezésre róla. Emellett előbbinél hosszabb ideig tart a maximális hatékonyság elérése, mióta a két dózis beadása között eltelt időt a gyártó ajánlása alapján - a legtöbb országban - 4 hétről 12 hétre tolták ki.

A vizsgálat - amelyet április 5. és május 16. között végeztek - 12 675 genomszekvenálással beazonosított eseten alapult, és ezek között mindössze 1054-ért felelt az indiai változat, az úgynevezett B.1.617.2. A tanulmány szerzői az összes korcsoport adatait megvizsgálták, de csak két oltásra vonatkozóan, mert a Moderna oltóanyagát csak április eleje óta használják az Egyesült Királyságban, és egyelőre kevés adat van róla.

Egyre több megbetegedést okoz az indiai mutáns

Az indiai variáns gyorsan terjed : május közepén már Nagy-Britannia 23 városában ez volt a domináns változat. Az Egészségügyi Világszervezet tájékoztatása szerint május közepén már a világ több mint 40 országában kimutatták a B.1.617.2 vírustörzset.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra