Jövőre ennyi pénzt szánnak az egészségügyre

A költségvetési javaslat szerint az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) jövő évi előirányzata 2681,4 milliárd forint, szemben az idei 2442 milliárddal.

Az E-Alapon belül összevont szakellátásra jövőre valamivel több mint 932 milliárd forint jut, vagyis az idei összegnél 21 milliárddal több. Népegészségügyi fejlesztésre azonban lényegesen többet szánnak 2020-ban: az idei 1,7 milliáddal szemben jövőre 3,7 milliárd forint jut erre a célra.

egészségügy, népegészségügy, fejlesztés, gyógyszertámogatás, költségvetési terv, 2020,
Az egyéb gyógyászati segédeszközök támogatása is emelkedik az ideihez képest. Fotó: 123rf

Ennyi jut az ellátásra és gyógyszertámogatásra

A költségvetési javaslat szerint a gyógyító-megelőző ellátáson belül a háziorvosi, ügyeleti ellátásra jövőre is ugyanannyit szán az állam, azaz 139,5 milliárd forintot. Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai közül táppénzre a jövő évi előirányzat 125 milliárd, amely 18,5 milliárddal több az idei összegnél.

Fontos változás az egészségbiztosításban - a részleteket itt olvashatja el!

Gyógyszertámogatásra jövőre 20,6 milliárd forinttal több forrás jut majd, összesen 301,2 milliárd forint. A gyógyszertámogatási céltartalékot is megemelnék 10 milliárddal, így a jövő évi előirányzat 91,7 milliárd forint. Az egyéb gyógyászati segédeszközök támogatása is emelkedik az ideihez képest. Az előirányzat 64,6 milliárd forint, a 3,5 milliárddal több az ideinél.

77 milliárd jön a csipszadóból

Bevételi oldalon a szociális hozzájárulási adó E-Alapot megillető részéből és munkáltatói egészségbiztosítási járulékból 5,3 milliárd forinttal többel, 755,7 milliárddal számolnak. A biztosítotti egészségbiztosítási járulék soron 1079 milliárd bevétel áll, idén ez 984,9 milliárd. A szerződések szerinti gyógyszergyártói és -forgalmazói befizetésekből 28,1 milliárd forint a bevételi előirányzat, amely 4,4 milliárddal több az ideinél.

Népegészségügyi termékadóból ( csipszadó ) nagyjából 20 milliárd forinttal többet vár az állam, így a jövő évi előirányzat 77,6 milliárd. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma fejezetén belül a gyógyító-megelőző ellátás intézeteinek beruházásaira a felhalmozási kiadás előirányzata 5,6 milliárd, míg fejlesztésre 1,2 milliárd forint a jövő évi előirányzat. Ez előbbi 2,49 milliárd forinttal kevesebb a 2019-es összegnél, az utóbbi pedig megközelítőleg megegyezik az ideivel.

Az Egészséges Budapest Programra jövőre valamivel több mint 35 milliárd forintot szán a költségvetés a tervezet szerint. Az egészségügyi szakképzési (rezidens) rendszer működésének támogatására 4,1 milliárd forintot szánnak, amely nagyságrendileg ugyanannyi, mint az idei összeg. Kismértékben emelkedik a mentésre, valamint a kórházi tevékenységre és szolgáltatásokra fordítható forrás is. Az előbbinél 43,3 milliárd, utóbbinál pedig 2,4 milliárd forint a jövő évi előirányzat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra