Jó hír az immunszupresszáns gyógyszereket szedőknek

Az immunszuppresszáns gyógyszereket szedők többségénél kimutathatóan termelődnek antitestek a koronavírus elleni mRNS-vakcinák két dózisának beadása után - erre jutottak egy új tanulmány szerzői.

Az autoimmun betegségben szenvedő, legyengült immunrendszerű emberek közel 90 százalékának a szervezete képes kimutatható mennyiségű ellenanyagot termelni a koronavírus elleni mRNS-alapú vakcinák hatására - derül ki a St. Louis-i Washington School of Medicine új kutatásából, amelyről a Healthline is hírt adott . Az immunrendszer működését gátló, immunszuppresszáns gyógyszereket szedők körében végzett vizsgálat - ilyen kezelést jellemzően azok kapnak, akiknek valamilyen autoimmun betegségük van, vagy szervátültetésen esnek át - eredménye azért is biztató, mert korábban kérdéses volt, hogy az immunhiányos betegeknél mennyire hatékonyan működnek a COVID-19 elleni vakcinák.

immunhiányos betegségek vakcina
Az immunhiányos betegséggel élők számára is fontos a koronavírus elleni védőoltás. Fotó: Getty Images

Az immunszupresszáns gyógyszereknek az a képessége, hogy "lecsendesítik" a túlműködő immunrendszert, gátolják, hogy a vakcinákra olyan erős immunválasz jöjjön létre, mint azoknál, akik nem kapnak immunszupresszív kezelést" - mondta David Hirschwerk, a New York-i Northwell Health egészségügyi szolgáltató fertőző betegségekkel foglalkozó specialistája. Ráadásul az ilyen gyógyszert szedőknél nagyobb a kockázata a koronavírus-fertőzésnek és amennyibben elkapják, a súlyosabb szövődmények kialakulásának - tette hozzá.

A második oltás beadása után 2-4 héttel sem mindenkinél termelődik elegendő koronavírus elleni antitest. A negatív eredményt produkálók között pedig messze a kínai vakcinával oltottak vannak a legtöbben.

Mire jutottak a tanulmány készítői?

A vizsgálathoz a kutatók két csoport eredményeit vetették össze: az egyikbe 53 egészséges, alapbetegséggel nem küzdő ember került, a másikba 133, legalább egy immunszupresszív gyógyszert szedő beteg. Közülük van, aki gyulladásos bélbetegséggel küzd, mások reumatoid artritisszel , lupusszal, vagy szklerózis multiplexszel. Minden résztvevőtől vérmintát vettek, előbb a Pfizer-BioNTech -, vagy a Moderna-vakcina első dózisának beadását követő két héten belül, majd a második részoltást követő 3 héten belül.

A kutatók ezután megmérték a résztvevők szervezetében termelődő ellenanyag szintjét. Az immunszupresszáns gyógyszereket szedők három ember kivételével - akiknek a kezelését az oltást követő héttől szüneteltették - továbbra is kapták a megszokott kezelést. Az eredmények arra utalnak, hogy az egészséges résztvevők, és az immunszupprimált betegek közel 90 százalékának a szervezetében termelődtek koronavírus elleni antitestek. Viszont azt is megállapították, hogy utóbbiak esetében az ellenanyagszint és az ellenanyagot termelő sejtek száma is csak harmadakkora volt, mint a másik csoport tagjainál - számolt be róla a Healthline.

Ami kevésbé jó hír

A kutatók azt is kiderítették, hogy bizonyos gyógyszercsoportokat szedő betegek immunválasza különösen gyenge volt. A glükokortikoidokat - szteroid hormonok -, és egy szteroidtípust szedők mindössze 65 százalékánál (emellett egy bizonyos autoimmun kezelésben részesülők 60 százalékánál) jelentkezett kimutatható antitestválasz .

Azt is megállapították, hogy az mRNS-alapú vakcinák nagyobb védelmet nyújtanak, hatékonyabbak az immunhiányos betegek számára, mint az egyéb technológiával készülők, például a Johnson&Johnson (Janssen) egydózisos vektorvakcinája. "Mindemellett olyan kevés mellékhatást okoznak, mint bármely más gyógyszer" - tették hozzá a vizsgálatot végző szakemberek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra