Ezeket tegyük meg szívünk egészségéért

Azt mindenki tudja, hogy a testmozgás és a megfelelő étrend segít megőrizni a szív egészségét. De van még mit tenni. Marc Gillinov, a Cleveland Klinika mellkassebésze öt kulcsfontosságú dolgot javasol, amelyekre miden nap ügyelni kell, hogy a szívünk a lehető leghatékonyabban működjön.

A szívbetegség vezető halálozási ok, és különösen sok ember idő előtti elhalálozásért felelős. Magyarországon 2019-ben 129 603-an haltak meg, közülük 31 670-en valamilyen szívprobléma miatt - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. (Nem közvetlenül a szívvel van összefüggésben, hanem a keringéssel, hogy további 11 488 ember agyi érbetegség miatt vesztette életét.)

szívvizsgálat
Sokat javult a szívhelyzet Magyarországon, de még mindig a legtöbb embert a szíve viszi el. Fotó: Getty Images

Érdemes megfigyelni, miről tanúskodik az egyik legfontosabb egészségi mutató, a DALY. Ezt annak becslésére használják, hogy kimutassák, a betegségek és a különböző kockázati tényezők miatt hány egészségben eltöltött évet veszítenek el az emberek. A 2015-ben mért teljes magyarországi betegségterhelés közel 40 százaléka az egészségtelen életmódnak tulajdonítható. Ez a negyedik legmagasabb arány az EU-ban Románia, Bulgária és Litvánia után. Az étrendi kockázatok, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a fizikai aktivitás hiánya tartozik a vezető viselkedési kockázati tényezők közé, azaz ezek járulnak hozzá leginkább a Magyarországon elveszett DALY-khez. Tehát ezeken a területeken kellene belehúznunk, amihez jól jöhetnek Marc Gillinov, a Cleveland Klinika mellkassebészének tanácsai .

Fogyasszunk egészséges zsírokat, transzzsírokat pedig ne!

Zsírokra szükségünk van, beleértve a telített és többszörösen telítetlen és telítetlen zsírokat is. Amire nincs szükségünk, a transzzsír, amelyről ismert, hogy növeli a szívbetegség, vagy az agyvérzést kialakulásának kockázatát. Ennek az az oka, hogy a transzzsír eltömíti az artériákat azáltal, hogy emeli a rossz koleszterinszintet (LDL) és csökkenti a jó koleszterinszintet (HDL). Magyarországon szerencsére korlátozzák a transzzsírok élelmiszeripari felhasználását, de teljesen nagyon nehéz száműzni étrendünkből. A sok transzzsírt tartalmazó élelmiszerek közé tartoznak a margarinok, ropik, kekszek, chipsek, nápolyik, tartós muffinok és egyéb csomagolt sütemények, a fánkok, szaloncukrok, csokifigurák, töltelékes csokoládék, a pattogatott kukorica, a mélyhűtött pékáruk és pizzák, valamint a leveskockák, salátaöntetek és bizonyos gyorséttermi ételek. Gillinov azt javasolja, hogy olvassuk el minden élelmiszer címkéjén az összetételi adatokat, és ne vegyünk olyasmit, amiben transzzsír van.

Tartsuk fenn a jó szájhigiéniát!

A fogak egészsége jól mutatja az általános egészségi állapotot, ami a szívre is vonatkozik. A parodontális (íny) betegségben szenvedők gyakran ugyanazokkal a kockázati tényezőkel néznek szembe, mint a szívbetegek. Különböző tanulmányok kimutatták, hogy az ínybetegség kialakulásában szerepet játszó szájban élő baktériumok képesek bekerülni a véráramba, és megemelni a C-reaktív fehérjét , amely az erek gyulladásának markere. Ezek a változások viszont növelhetik a szívbetegségek és a stroke kockázatát. Gillinov szerint a fogak gondos megtisztogatása, a fogselyem használata és a napi többszöri rendszeres fogmosás megakadályozhatja az ínybetegségek kialakulását.

Aludjunk eleget!

Az alvás elengedhetetlen a szív egészségének megőrzéséhez. Ha nem alszunk eleget, az kortól és egyéb egészséget befolyásoló szokásoktól függetlenül nagyobb kockázatot jelent a szív- és érrendszeri betegségek megjelenésére. Egy 3000 főt vizsgáló tanulmány megállapította, hogy az abban résztvevő 45 év feletti alanyok közül azok, akik éjszakánként kevesebb, mint hat órát aludtak, körülbelül kétszer nagyobb eséllyel kaptak stroke-ot vagy szívrohamot, mint azok, akik éjszakánként hat-nyolc órát aludtak . A kutatók úgy vélik, hogy a túl kevés alvás megzavarja az alapvető egészségi állapotot és a biológiai folyamatokat, beleértve a vérnyomást. Ezért az alvást prioritássá kell tenni Gillinov szerint, és a felnőtteknek legalább 7-8 órát kell aludniuk éjjel. Akinek alvási apnoéja van, kezelni kell, mivel ez az állapot összefügg a szívbetegségekkel és a szívritmuszavarokkal.

Ne üljünk túl sokat egyvégtében!

Az elmúlt években készült kutatások szerint a hosszú ideig tartó ülés árt az egészségének, függetlenül attól, hogy mennyi testmozgást végzünk. Ez elég rossz hír azoknak, akik egész nap ülő munkát végeznek. Egy közel 800 ezer ember bevonásával végzett tanulmányegyüttes eredményeit elemző kutatás azt találta, hogy azoknál, akik a legtöbbet ültek, a szív- és érrendszeri események 147 százalékkal, a halálos események pedig 90 százalékkal nagyobb valószínűséggel következnek be az átlagoshoz képest. Ezenkívül a hosszú ideig tartó ülés (különösen utazás közben) növeli a mélyvénás trombózis (vérrög) kockázatát. Ezért fontos a nap folyamán minél többet mozogni, sétálni, sportolni.

A szorongás nagymértékben összefügg az egészséggel. Ez a mentális állapot egyre több embert érint a nyugati társadalmakban. Egy kutatás szerint, ha aggódunk az egészségi állapotunk miatt, az növeli a szívbetegségek kockázatát. Korábban már kimutatták a kapcsolatot a szorongás, a depresszió, valamint a szívkoszorúér-betegség között. Részletek!

El kell kerülni a passzív dohányzást!

Tanulmányok azt mutatják, hogy a szívbetegség kialakulásának kockázata körülbelül 25-30 százalékkal magasabb azoknál az embereknél, akik otthon vagy munkahelyen másodlagos dohányzásnak vannak kitéve. A dohányfüstnek való kitettség a szakmai szervezetek szerint rengeteg korai szívbetegséghez és tüdőrákos halálához vezet. Azoknál a nemdohányzóknál, akiknek magas a vérnyomásuk vagy magas a koleszterinszintjük , még nagyobb a szívbetegség kialakulásának kockázata, ha passzív dohányzásnak vannak kitéve. Ennek oka, hogy a cigarettafüstből kibocsátott vegyi anyagok elősegítik az artériákban a lepedékképződést. Gillinov azért azt ajánlja, hogy legyünk határozottak a dohányzókkal szemben: közöljük, hogy ne füstöljenek körbe minket. A gyerekeket pedig szigorúan távol kell tartani a dohányfüsttől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra