Étkezés, mely jó az idegrendszernek

A megfelelő étkezés elengedhetetlen, hogy harmonikusan működjön a testünk. Az agy és a gerincvelő után az emésztőcsatornában van a legtöbb idegsejt a szervezetünkben. A helyes étkezés pedig kevésbé terheli meg az idegrendszerünket.

A különféle ételek nem egyformán hatnak az emberekre. Vannak, amelyek egyesekben stresszt és szorongást váltanak ki, miközben másokat segítenek megnyugtatni. Ezért sokan nem veszik észre, hogy számukra rossz ételeket is fogyasztanak, pedig tudatos étkezéssel szorongásukat és pánikrohamaikat is kezelhetnék. Ha valaki óvni akarja az idegrendszerét, jobb, ha pár táplálékot elkerül, másokat pedig előtérbe helyez.

Elkerülendő ételek

Vannak ételek, pontosabban azokban megjelenő anyagok, amelyeket feltétlenül érdemes elkerülnie annak, aki óvni akarja az idegrendszerét.

Koffein. Az idegrendszert izgató, ezért mellőzendő anyagok közül a legnyilvánvalóbb talán a koffein. Az ajzószerekkel - még ha természetes eredetűek is - érdemes óvatosan bánni. A kávé fogyasztásának ugyan sok pozitív hatása van, de a túlzott koffeinbevitel veszélyes lehet, különösen, ha nemcsak kávéval, hanem energiaitalokkal vagy más koffeinezett termékkel is ráteszünk egy lapáttal. A túlzott koffeinfogyasztás mellékhatása lehet a szívdobogás, a remegés és az alvászavar. Még akkor is gondot okozhat ez az anyag, ha a tünetek egyike sem jelenik meg azonnal, ugyanis megzavarhatja a test belső óráját. Ez pedig a szervezet működésének stabilitását kikezdő rossz alváshoz vezethet. Továbbá sok ember koffeinérzékeny, miközben nem is tud róla. Nekik egy csésze kávé sokkal többet árt, mint használ.

élelem
Jelentősen befolyásolja mentális állapotunkat az elfogyasztott étel. Tudni kell jól választani

Só és cukor. A sóval is óvatosan kell eljárni, mert megnöveli a vérnyomást és nagyobb munkára kényszeríti a szívet. Ehhez adrenalin stresszhormon szabadul fel, amely pedig megnyitja az utat az idegesség és a feszültség előtt. De a cukor sem jó, mert nagyobb energialöketet ad a szervezetnek, aminek lecsengése után fáradtnak, lassúnak és feszültnek érezhetjük magunkat. Ha pedig a vércukorszint leesik, adrenalin és a kortizol szabadul fel, ami szorongást és pánikot okozhat.

Alkohol. Sokan úgy vélik, hogy a napi stresszt alkohollal lehet a leginkább feloldani. Az átmeneti enyhülés azonban hosszabb távon az ellentétébe fordul. Először is zavarja a lenyugváshoz szükséges hormon, a szerotonin termelését. Továbbá az alkohol jelentősen gátolja az anyagcserét. Így akár a lefekvés előtt elfogyasztott egy pohár bor is megváltoztathatja a vércukorszintet , rontja a hidratációt, ami nyugtalanabb alváshoz vezethet. A nem elég hatékony pihenés árát pedig másnap fogjuk megfizetni a magasabb feszültségszint miatt.

A semmiből hirtelen előtörő heves izgalmi állapot igen rossz élmény. Az érzelmi tünetek mellett a pánikrohamok gyors szívverést, izzadást, légzési nehézségeket, hasi fájdalmat és hányingert is okozhatnak. A pánikrohamok általában szorongásos rendellenességet jeleznek. Ezek kezelése gyakran gyógyszerekkel, pszichoterápiával és relaxációs technikák alkalmazásával történik. De az étrendi változások is segíthetnek a tünetek megelőzésében vagy minimalizálásában. Mit érdemes tehát enni ennek érdekében?

Amit érdemes fogyasztani

Teljes kiőrlésű gabonák. A teljes kiőrlés mellett a gabonaszemek megtartják tápanyag-, rost- és fehérjetartalmukat. Ennek eredményeképpen a teljes kiőrlésű gabonák lassabban emészthetőek, mint a finomított gabonakészítmények, például a fehér liszt, és pozitív hatással vannak a vércukorszintre, ami hasznos táplálkozási lépés a szorongásos zavarok (pánikrohamok, fóbiák és az idegesség) leküzdésére. Ha valaki száműzi étrendjéből a feldolgozott gabonákat, akkor sokat tehet hangulatváltozásainak megelőzéséért és a relaxáció elősegítéséért.

Tejtermékek. A tejtermékek - maga a tej, a joghurt, a sajt stb. - értékes kalcium-, D-vitamin- és fehérjeforrások, amelyek szintén segítenek a vércukorszint stabilizálásában. A tejtermékek triptofánt is tartalmaznak, olyan aminosavat, amely segít az agynak a nyugalomhoz kötődő vegyi anyagok előállításában.

Ha le vagyunk törve, sokszor nyúlunk édességek után. Szakértők szerint ez a fajta vágyódásunk a régmúltból származó mintákból fakad. Emlékezetünkben megmarad, hogy amikor gyerekek voltunk, szüleink süteménnyel nyugtattak meg, vagy ha valamit jól csináltunk, megjutalmaztak egy fagylalttal. Ízek, textúrák és aromák, amelyek felidézik ezeket a személyes pozitív emlékeket: mindegyik képes mosolyt előcsalni belőlünk, az édesség élvezete pedig - különösen a csokoládéé - a legfőbb boldogság előidézője. Részletek!

Gyümölcsök és zöldségek. A gyümölcsök és a zöldségek az antioxidánsok elsődleges forrásai. Ezek a tápanyagok segítenek a szervezetnek megvédeni magát a betegségtől és a fertőzésektől . A gyümölcsöket és a zöldségeket érdemes keményítőalapú ételek mellé fogyasztani a vércukorszint és a hangulat egyensúlyának javítása érdekében.

Halak és baromfi. A hal- és a baromfihús gazdag fehérjében és sok B-vitamint, vasat és cinket is tartalmaz. A Maryland Egyetem Orvosi Központja például olyan kiegyensúlyozott étrendet ajánl, amely fehérjét, komplex szénhidrátot és egészséges zsírt is tartalmaz a szorongásos tünetek enyhítése és az általános jóllét érdekében. A pulyka és a csirke triptofánban is gazdag. A zsíros halak, mint például a lazac, a pisztráng, a lepényhal és a laposhal omega-3 zsírsavakat szállítanak a szervezetnek. Az egészséges zsírok elősegítik a pozitív agyműködést, és segíthetnek a szorongásos rendellenességekkel járó depressziós tünetek enyhítésében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra