Egy fontos titok derült ki a COVID-19-ről

A koronavírus-fertőzésben szenvedők jelentős részének szervezetében vérrögök is képződnek. Egy új tanulmány elmagyarázza, hogyan alakulhatnak ki ezek.

A trombusok keletkezésének egyik felelőse az a vérben keringő autoimmun antitest, amely megtámadja a sejteket. Ennek következtében vérrögök jelennek meg az artériákban, a vénákban és mikroszkopikus méretű erekben is. A vérrögök pedig életveszélyes következményekkel járnak, például stroke-ot okozhatnak. A COVID-19 esetében a vérrögök korlátozhatják a vér áramlását a tüdőben, rontva ezzel az oxigéncserét - írja a MedicalXpress .

vér COVID-19
A koronavírus miatt a szervezet olykor önmagára támad, amely során vérrögök keletkeznek. Fotó: Getty Images

A SARS-CoV-2-fertőzésen kívül ezeket az alvadást okozó antitesteket általában olyan betegeknél észlelik, akik egy autoimmun betegségben, az antifoszfolipid szindrómában szenvednek. "A koronavírusos betegeknél folyamatosan könyörtelen, önmagát erősítő gyulladás-alvadási ciklust látunk a szervezetben. Most rájöttünk, hogy az autoantitestek lehetnek a bűnösök ebben az ördögi körben, amely még betegebbé teszi a már egyébként is küszködő embereket" - jelentette ki a tanulmány társszerzője, Yogen Kanthi, a Michigan Medicine Frankel Kardiovaszkuláris Központ kutatója. Jason Knight, a Michigan Medicine reumatológusa, a kutatás másik társszerzője évek óta tanulmányozza az antifoszfolipid szindróma antitesteket az általános populációban. "A COVID-19-cel kórházba került betegek fele pozitív volt legalább az egyik autoantitest esetében, ami meglepetést jelentett" - mondta a kutató.

Az egyik legrosszabb véralvadás

Az új tanulmányban , amelyet a Science Translational Medicine folyóirat tett közzé, arról számolnak be, hogy a súlyos koronavírussal küzdők körülbelül felénél "magas szintű kombinációban" fordultak elő a veszélyes antitestek és a szuperaktivált neutrofilek, amelyek romboló hatású, felrobbanó fehérvérsejtek. Áprilisban a csapat elsőként jelentette, hogy a súlyos lefolyású koronavírus-fertőzés miatt kórházba került betegek vérében magasabb volt a neutrofil sejten kívüli csapdák szintje. A további információk érdekében egérmodellek segítségével együtt tanulmányozták a robbanásveszélyes neutrofileket és a koronavírus antitesteket, hogy kiderüljön, vajon ez a kombináció állhat-e a vérrögök képződése mögött.

"Az aktív koronavírus-fertőzöttek antitestjei feltűnően sok alvadást eredményeztek az állatokban, méghozzá ezek a legrosszabb alvadások közül valók, amiket valaha láttunk. Felfedeztünk egy új mechanizmust, amely révén a koronavírusban szenvedő betegeknél vérrög alakulhat ki" - mondta Kanthi.

A kutatók szerint ezek az eredmények még nem állnak készen arra, hogy a klinikai gyakorlat hasznosítsa őket, de új perspektívát adnak a koronavírusos megbetegedések során megjelenő trombózis - és gyulladás mélyebb, kiterjedtebb kutatásához. Kanthi, Knight, illetve Yu (Ray) Zuo, a Michigani Egyetem reumatológusa, a tanulmány vezető szerzője, és munkatársai most azt akarják felderíteni, hogy azok a betegek, akiknek ilyen magas az antitestszintjük, jobban lennének-e, ha az antitesteket blokkolnák vagy eltávolítanák.

Totális támadás a koronavírus okozta vérrögök ellen

Ha ez igazolódik, az olyan agresszív kezelést indokolhat, mint a plazmaferezis , amelyet általában súlyos autoimmun betegségek esetén alkalmaznak - magyarázta Zuo. Ez magában foglalja a vér megszűrését és friss plazmával való helyettesítését, amely nem tartalmazza a vérrögök kialakulásához hozzájáruló antitesteket. "Tudjuk, hogy azok a betegek, akiknél a legmagasabb volt az autoantitestek szintje, a légzési funkció szempontjából is rosszabbul jártak, és az antitestek még egészséges sejtekben is gyulladást okoztak" - tette hozzá a kutató.

Még nem tudják, hogy mi készteti arra a szervezetet, hogy ilyen antitesteket termeljen, ezért a következő lépés az lenne, hogy feltárják az antitestképződés kiváltó okait és azonosítsák a célpontjait. Ezenkívül ezek az eredmények új kérdéseket is felvetnek a koronavírus-fertőzésből lábadozóktól levett plazmával (amely tartalmazza a vírus legyőzéséhez szükséges antitesteket) végzett kezelésekről is, hiszen ezek aggályosak lehetnek. Most azt vizsgálják, hogy a veszélyes rögképző antitestek meddig maradnak a vérkeringésben a SARS-CoV-2 fertőzés legyőzése után.

A tudósok úgy vélik, hogy az alvadási szövődmények abból adódhatnak, hogy a koronavírus az ereket szegélyező, bélelő sejteket károsítja. Amikor a kórokozó megtámadja az érrendszeri sejteket, gyulladások alakulnak ki, a vérben különféle méretű rögök keletkeznek, amelyek mindenhová eljuthatnak a testben, az erek eltorlaszolásával pedig pusztulást okozhatnak a szervekben, s fenntartják a trombotikus gyulladás ördögi körét. Részletek!

A kutatók jelenleg egy DICER nevű, randomizált klinikai vizsgálatot is folytatnak, amely egy jól ismert véralvadásgátlót, a dipiridamolt teszteli a COVID-19-es betegeknél annak megállapítására, hogy a vérrögök keletkezésének visszaszorításában hatékonyabb-e, mint egy placebo. A dipiridamol egy régi hatóanyag, amely biztonságos, olcsó és skálázható. Már húsz évvel ezelőtt jóváhagyták az alvadás megakadályozására, de csak nemrégiben fedezték fel, hogy képes blokkolni azt a speciális gyulladást, amely a koronavírusnál fordul elő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra