Egy hónapig is várhatunk egy szakrendelésre

Átlagosan 30 napot kell várakozniuk Magyarországon a betegeknek, hogy bejussanak szakrendelésekre.

Átlagosan 30 napot kell várakozniuk a betegeknek arra, hogy bejussanak szakrendelésekre – derül ki a a Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség legfrissebb felméréséből, amit a Népszava  szemlézett. Az átlagos várakozási idő az elmúlt hat évben évről évre folyamatosan nőtt, ugyanakkor a koronavírus-járvány évei alatt „mindössze” négy nappal lett több ez az idő, mint az azt megelőző években.

44 intézményt vizsgáltak, ahol 3-68 napba telik, mire a páciens a szakorvoshoz bejuthat. Legtöbbet a hiányszakmák orvosainak szakrendeléseire kell várni. Endokrinológiára 68 napot, angiológiára 60 napot kell várni. Sebészetre 3 napot.
A rövidebb bejutási idejű ellátások körébe tartozik a gyermekgyógyászat (8 nap), valamint a fül-orr-gégészet (9 nap). Két hétnél is hosszabb időre van szükség a bejutáshoz a pszichiátriai, illetve a nőgyógyászati szakrendelésekre.

várólista, szakrendelés
Egy hónapig is várhatunk egy szakrendelésre. Fotó: Getty Images

Új jelenség, hogy több cukorbeteg jelent meg a szakrendeléseken 2019-hez képest. Ennek oka feltehetően az, hogy a pandémia alatt a krónikus betegségben szenvedők hozzáférése romlott, nehezebb volt háziorvosi rendelésre is bejutni.

Pozitív változások

Az elmúlt évek felmérései során rendre a kardiológiai szakrendeléseken mérték a leghosszabb várakozási időt, most ez ugrásszerűen lecsökkent. 2019-hez képest közel 9,5 nappal rövidült az átlagos várakozási idő a kardiológiákon, így „csak” a negyedik legrosszabb lett a 48,72 napos átlaggal.

A gasztroenterológia szakrendeléseken szintén közel 9 nappal rövidültek betegfogadási listák, így a 2019-ben mért 40 nap 2022-re 31 napra csökkent. Az említetteken kívül még a szemészeti szakrendeléseken látható érdemben javuló helyzet, itt 3,4 napos javulással majdnem pont az átlagosra (29,6 napra) rövidült a betegfogadási listák hossza. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra