A műtét, amellyel megmentették Mick Jaggert

Valóságos sebészeti forradalmat indított el a TAVR katéteres eljárás, amely képes igen gyorsan visszasegíteni az embereket a megszokott életükhöz. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint Mick Jagger esete, aki röviddel szívbillentyű műtétje után ismét koncertre kész.

Ma kezdődik Chicagóban a Rolling Stones nyári amerikai "No Filter" turnéja , ami kész csoda, hiszen a banda 75 éves énekesét, Mick Jaggert akut szívelégtelensége miatt (amelyet aorta sztenózis, azaz billentyűszűkület okozott) nemrégiben meg kellett műteni.

Jagger
Mick Jagger szívét nemrégiben katéteres műtéttel tették rendbe. Indulhat a turné. Fotó: Getty Images

Rendszeres viccelődések tárgya, hogy a Stones tagjait már csak a különféle szerek és a rock and roll tartja egyben, s nyilván ezért kell még mindig koncertezniük. De ha valaki a nyolcadik X-felé közeledik, és képes hitelesen nyomni a Satisfactiont, az mindenkinek reményt adhat. Egyben arra is figyelmeztet, hogy talán nem volt minden pletyka igaz, és az öregfiúk miközben legendákat terjesztettek magukról, nagyon is vigyáztak az egészségükre. Ám szemben azzal, amit az 1964-es Heart of Stone című számban (bár más értelemben) Jagger énekelt a kőszívről, amely sohasem törik össze, nála mégis beütött a baj. Ha nem akarták lemondani a turnét, gyorsan úrrá kellett lenni súlyos egészségi problémáján. A TAVR katéteres eljárás szolgáltatta a megoldást, amely egészségesebb és tíz évvel fiatalabb emberek esetén is igen komoly előnyökkel jár a nyitott szívműtétekhez képest.

Az előnyök egyik része nyilvánvaló, hiszen egy nyitott szívműtét - amelyet az 1960-as évek óta széles körben alkalmaznak - sokkal nagyobb trauma a szervezetnek, és sokkal bonyolultabb is. Fel kell nyitni a mellkast, szív-tüdő gépet kell használni, majd a billentyű helyreállítása, cseréje után a vérkeringést vissza kell vezetni a szívbe. A TAVR eljárás sokkal kevésbé invazív, ami azt eredményezi, hogy a betegek kevesebb napot töltenek a kórházban, és sokkal gyorsabban képesek visszatérni normális életükbe. Ennek igazolására elég, ha megnézzük a táncos videót , amit a (ne feledjük 75 éves) énekes a műtétje után pár héttel posztolt a turnéra való felkészüléséről. Nem hiszünk a szemünknek.

Mi az a TAVR?

A TAVR egy mozaikszó, amely a transzkatéteres aortabillenytű-csere (transcatheter aortic valve replacement) kifejezésnek felel meg. (Az eljárás Magyarországon TAVI néven jobban ismert, ahol az I-betű az implantation, azaz beültetés rövidítése.) Az aortabillenytű súlyos szűkületét megszüntető TAVR-műtét során a katétert az ágyéktól vezetik fel az artérián keresztül a szív megfelelő pontjára. A régi billenntyű a helyén marad. A New England Journal of Medicine (NEJM) márciusában közzétett alapvetőnek számító TAVR-tanulmányt , amelyek azt állapították meg, hogy a kezelés szövődményeként jelentkező stroke és rehospitalizáció a TAVR esetében valamivel alacsonyabb. A tanulmányban vizsgált páciensek átlagosan a 70-es éveik elején jártak.

Sok kardiológus és szívsebész szerint ezek a tanulmányok megváltoztatják az aortaszűkületben szenvedők ellátásának színvonalát. Gyakran ezek az emberek nagyon betegek, sokan pangásos szívelégtelenségben szenvednek. Ha széles körben engedélyezik az eljárást, és elterjedhet a világon, akkor betegek százezrei kerülhetik el a nyitott szívműtéteket.

A 65 évnél idősebbek körében az aortabillentyű meghibásodása okozza a legtöbb műtéti beavatkozást. A betegségnek különféle okai lehetnek, például a kalcium felhalmozódása vagy a hegesedése hozhat létre olyan gátat, amely befolyásolhatja a véráramlást. "Sajnos nincs mód az aorta sztenózisának megakadályozására. Az aortabillyentyű olyan, mint egy ízület, amit az emberek életük során folyamatosan használnak, hiszen a szívveréssel együtt megnyílik és bezáródik. Nem csoda, hogy a 70-es 80-as éveinkre elhasználódik" - jegyzete meg Dr. John Forrest, a Yale Egyetem szerkezeti szív- és billentyűbetegségek programjának igazgatója, a TAVR eljárás szakértője. Akinek aorta sztenózisa van, fáradtságot, légszomjat vagy mellkasi fájdalmat érezhet, de az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem jelentkeznek tünetek. Sztetoszkópon keresztül az orvos viszont szívzörejeket hallhat, ami arra utalhat, hogy a szűkület gátolja a megfelelő véráramlást.

Mennyire biztonságos?

Abeel A. Mangi, a Yale szív- és billentyűprogramjának sebészeti igazgatója elmondta, hogy a katéteres terápiákat már régóta használják olyan betegek esetében, akik nem lennének képesek elviselni a hagyományos nyitott szívműtétet. Közéjük tartoznak a nagyon idős betegek, azok, akiknek sok korábbi szívműtétjük volt, és azok, akiknél a nyitott műtétet más okok zárják ki. "A TAVR bizonyítottan segíti a betegek élettartamának meghosszabbítását. Most egy olyan korszakba lépünk, ahol a transzkatéteres billentyűtechnológiák a legtöbb szívbetegségben szenvedő ember számára elérhetővé válhatnak. Ez egy izgalmas időszak a szívbillentyű-sebészeknek, mert egyre több lehetőség áll a rendelkezésükre, ami lehetővé teszi a kezelések személyre szabását" - jelentette ki Dr. Mangi.

A szívben a pitvarok és kamrák találkozásánál, illetve a kamrákból kivezető nagy erek (aorta, artéria pulmonális) eredésénél billentyűk találhatók. Funkciójuk, hogy a szív különböző üregei közötti véráramlást szelepként szabályozzák. Az aortabillentyű a bal kamra és a belőle eredő fő ütőér, az aorta kiáramlásánál helyezkedik el, a jobb pitvar és a jobb kamra között van a háromhegyű (tricuspidális) billentyű, a jobb kamra és a tüdő artéria kiáramlásánál a pulmonális billentyű, a bal pitvar és a bal kamra között, pedig a kéthegyű (mitrális, vagy bicuspidalis) billentyű található. Ha leegyszerűsítjük, ezek a szelepek két esetben okozhatnak gondot a keringésben. Az első esetben nem zárnak rendesen, a másik esetben, pedig akadályozzák a vér áramlását. Részletek!

Habár a TAVR a 2000-es évek közepe óta rendelkezésre áll, az eljárást azóta folyamatosan fejlesztik, ami a kockázatok csökkentését és a vele kezelhető betegek körének szélesítését eredményezte. Ennek ellenére vannak olyan betegek, akiknek még mindig nyitott szívműtétre van szükségük az aortabillentyű helyreállításához, mivel az anatómiájuk megnehezíti a TAVR alkalmazását, további eljárásokra is szükségük van. A Yale szakorvosai az egyetem honlapján azt is elmondták , hogy miközben teljesen kockázatmentes sebészeti beavatkozás nem létezik, ezek között az aortabillentyű cseréje a legbiztonságosabb nyitott szívműtét, amely nagyon jó eredményeket produkál. Annak titka pedig, hogy valaki a szívműtétje után néhány héttel úgy ugráljon, ahogy Mick Jagger teszi, biztosan nem csak a műtéti eljárás helyes megválasztásában rejlik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra