Vastagbélrák: bonyolultabb a megelőzése, mint gondoltuk
Butirátot termelő baktériumAki sok rostos ételt fogyaszt, nagyobb eséllyel kerüli el a vastagbélrákot - ez azonban csak akkor igaz egy új tanulmány szerint, ha megfelelő baktériumok vannak a bélrendszerében.
A kutatók a kísérleti állatoknak olyan rákkeltő vegyi anyagot adtak, amely a vastagbélben okoz daganatot. A kísérlet során azok az egerek, amelyeknek a beleiben előfordult a butirátot termelő baktérium, és magas rosttartalmú táplálékot kaptak, 75 százalékkal kisebb arányban betegedtek meg rákban. Ezek a baktériumok ugyanis a rostokat butiráttá voltak képesek fermentálni, erjeszteni az egerek bélrendszerében.
Minderről az Észak-Carolinai Egyetem orvosi karának egyetemi docense, Scott Bultman számolt be az amerikai Rákkutató Szövetség konferenciáján.

A kutatók kimutatták, hogy az egészséges vastagbélsejtek a butirátot energiaforrásként használják, de a ráksejtek nem. (A ráksejtek cukrot használnak fel e célra.) Bultman feltételezése szerint a butirát azért gátolja a ráksejteket, mert felesleges bennük, és felhalmozódva önmegsemmisítésre ösztönzi őket.
Ugyanakkor a Live Science tudományos lap szerint az állatkísérletek eredménye nem feltétlenül igazolható emberek esetében. Egyes tanulmányok emberek esetén is kimutatják a magas rosttartalmú ételek előnyös hatását, mások viszont nem látnak ilyen kapcsolatot.

A vastagbélrák korai tünetei
A vastagbélrák korai tünetei jelentkezésekor érdemes minél hamarabb bejelentkezni az orvoshoz, hiszen minél korábban észreveszik az elváltozást, annál könnyebben gyógyítható a betegség. Milyen jelekre figyeljünk?
Éppen erre mutatott rá Bultman is a lapnak nyilatkozva: az eddigi kísérletek ugyanis nem kellő mértékben vették figyelembe a bélbaktériumok okozta különbségeket. Szerinte máris vannak olyan eredmények, méghozzá más tanulmányok szerint is, amelyek kimutatták: egészséges emberekben több a butirát-termelő baktérium, mint a vastagbélrákosokban. Bultman is hangsúlyozta azonban, hogy az emberek esetében még további kutatásokra van szükség, hogy egyértelműen tisztázzák az összefüggéseket.
Bultman szerint a legtöbb emberben a magas rosttartalmú ételek emelik a butirát-termelő baktériumok számát. Ugyanakkor vannak gének, amelyek az emberekben megakadályozzák az ilyen baktériumok felszaporodását.
Értékelje a cikket!