Új fegyver a leukémia ellen

Ahogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, magyar közreműködéssel hatalmas áttörést sikerült elérni az akut mieloid leukémia kezelésében.

Áttörés a leukémia kezelésében

2018. március 23-án számoltunk be róla, hogy egy nemzetközi együttműködésnek sikerült áttörést elérni az egyik leggyakrabban előforduló felnőttkori leukémia, az akut mieloid leukémia terápiás lehetőségeinek kialakításában. A leukémia, avagy fehérvérűség igen veszélyes, sürgős kezelést igénylő megbetegedés. A kór mind a gyermekeket, mind a felnőtteket érintheti, de mindegyik korosztályra jellemzőek bizonyos típusok.

Új fegyver a leukémia ellen, leukémia dr. Keserű György Miklós felnőttkori akut leukémia akut leukémia akut mieloid leukémia daganatos megbetegedések daganatok
Új fegyver aleukémiaellen harcban

A kutatásban magyar szakemberek is részt vesznek

Mint írtuk, az MTA Természettudományi Kutatóközpont (TTK) Gyógyszerkémiai Kutatócsoportja is részt vesz abban kutatási programban, amely az osztrák Richard Moriggl (Ludwig Boltzmann Rákkutató Intézet és Bécsi Állatorvostudományi Egyetem) vezetésével és Patrick Gunning (Torontói Egyetem) kutatócsoportja közreműködésével a felnőttkori akut leukémiák leggyakrabban jelentkező formája, a csontvelői eredetű vérképző sejteket érintő akut leukémia terápiás lehetőségeinek megújítását tűzte ki célul.

A 24.hu dr. Keserű György Miklóssal, a kutatás vezetőjével készített interjút a kutatás jelentőségéről, az eddigi eredményekről és a leukémia egyik legrosszabb formájának gyógyítási lehetőségeiről: "Mivel a mieloid vonal sejtjeinek érése, vagyis a fehérvérsejtek fejlődése bonyolult, több lépcsős folyamat, melyet más-más fehérjék szabályoznak, sokfajta hiba csúszhat be, ezért is olyan sokszínű ez a betegség" - mondta el a lap megkeresésére Keserű György Miklós, az MTA Természettudományi Kutatóközpont (TTK) Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője.

A szakértő hozzátette, hogy a legtöbb gond azonban abból adódik, hogy a STAT5 nevű transzkripciós faktor, vagyis a gének kifejeződését és ezzel a fehérjék képződését szabályozó molekula túlműködik. Ez több módon is megvalósulhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra