Tippek súlyos soványság esetére

Fogyókúrás tanácsokból ezerféle van, ám roboráló, a testsúlyt és tápláltsági állapotot növelő étrendről kevés szó esik. A súlyos betegeknek gyakran szükségük van arra, hogy feltáplálják, felerősítsék őket - ennek módjáról olvashatnak a cikkben.

Milyen az alultápláltság?

Akkor alultáplált vagy sovány valaki, ha a a testtömege 10-20 százalékkal kisebb a kívánatosnál. Ha a bevitt táplálék hosszabb ideig nem fedezi a szükségletet, akkor a szervezetben energiahiány lép fel, és ez nagy valószínűséggel tápanyaghiánnyal is együtt jár. A beteg embereknél gyakran kialakul étvágytalanság. Ezt fokozhatják a gyógyszerek, a sugárterápia, a kemoterápia. A sugárral kezelt betegek többsége drasztikusan lefogy, mivel a kezelés hatására fokozott mennyiségben bomlanak le a szöveti fehérjék. A kórkép a heveny éhezéses halálhoz hasonlít. A sugárterápia rossz hatással van a cukor és a zsírháztartásra is.

A sugárkezelés hatására rágási- és nyelési nehézségek alakulhatnak ki, a száj nyálkahártyája szárazzá és rugalmatlanná válik, a nyelőcső begyulladhat. Fekély alakulhat ki a gyomorban. Ha valaki alultáplált, akkor romlanak a gyógyulási esélyei, növekszik a szövődmények kialakulásának kockázata. Vitaminhiány esetében például elhúzódó seb- és fekélygyógyulásra számíthatunk, a beteg fáradt, levert.

A roborálás haszna

Egy megfelelően táplált szervezet ellenálló képessége nagyobb, a gyógyszerezésre jobban reagál, szövődmények is ritkábban lépnek fel, a gyógyulási idő lerövidül.

Fontos szabály, hogy az étkezés ne váltson ki ellenkezést és undort, tehát olyan ételeket kell készíteni, amelyeket a beteg egyébként is szeret. Inkább azzal próbálkozzunk, hogy a megszokott ételekbe a szokottnál több energiát tudjunk belepréselni.

1 kg-os testsúlynövekedést 7000 kcal többletenergia bevitelével lehet elérni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a szokott étrenden felül naponta 250 kalóriányi élelmiszert elfogyaszt a beteg, akkor két hét alatt fél kilót hízhat. Ha naponta 500 kcal többletenergia bevitelét sikerül elérni, akkor hetente fog a páciens fél kilót hízni.

Hogyan készítsünk rendkívül tápláló ételeket?

Fogyasszon kis mennyiséget, de gyakran, például tápláló tejes italokból, turmixokból. Ha megengedett, akkor a szénsavas üdítő is hasznos, mert sok kalóriát tartalmaz.

Az egyébként tiltott snack-ek, chips-ek, édes falatok, sütemények, csokoládé kerüljenek be a napi étkezések közé, rágcsálnivalónak. Használjon energia- és fehérjedús táplálékkiegészítőket. Ha nem tiltott, akkor étvágygerjesztő hatása miatt előnyös lehet az étkezés előtt kis mennyiségű alkohol. A legmegfelelőbb erre a célra valamilyen nemesebb bor (például Tokaji Aszú), de csak napi 0,3 - 0,5 deciliternyi mennyiségben.

Az ételt helyezze nagyobb tányérra, így vizuálisan kisebb lesz az adag, könnyebb megenni. Az ételeket dúsítsa nagy energiatartalmú élelmiszerekkel, például reszelt sajttal, tejszínnel, tojásos habarással, az édességeket csokoládéval, dióval, mogyoróval, cukros lekvárral. Több margarint, vajat tegyen az ételbe és a kenyérre is.

Ha a beteg szereti a tejet, akkor dúsítva igya meg. Ez azt jelenti, hogy 2 deciliter (ideális esetben 3 százalékos, de legalábbis 2,5 százalékos zsírtartalmú) tejhez keverjen 20, vagy akár 40 gramm tejport, és turmixolja össze. Így fehérjedúsabb, táplálóbb tejhez juthat. Ebbe aztán lehet keverni gyümölcsöt (a banán különösen tápláló), kakaót, csokoládét, kávét vagy pótkávét.

A lényeg, hogy kis térfogatba a lehető legnagyobb energia- és tápanyagtartalom férjen bele, ráadásul az étel maradjon könnyen emészthető, tehát ne telítse el nagyon a beteget.

Sikeresen dúsíthatóak a szokásos ételek speciális tápszerekkel úgy, hogy belekeverjük őket az ételbe, például burgonyapürébe, főzelékekbe, mártásokba, turmixokba, töltelékekbe, palacsintába és vagdalt húsokba. Így növekszik a tápanyag- és energiatartalom, de nem változik meg az étel íze, jellege.

Az étrendi kezelés nem olyan, mint a gyógyszeres: sokszor csak napok, hetek után jelentkezik a hatása. Épp ezért nem kell elbizonytalanodni a kezdeti sikertelenségek láttán, hanem folytatni kell a megkezdett terápiát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra