Öszinte szavak a tüdőrákról VII.

Korábban több írásban foglalkoztunk a tüdőrákkal, és nem véletlen, hogy csak hosszabb idő és utánjárás eredménye az, hogy beszélünk erről a témáról.

Korábban több írásban foglalkoztunk a tüdőrákkal, és nem véletlen, hogy csak hosszabb idő és utánjárás eredménye az, hogy beszélünk erről a témáról. Természetesen a betegeket lényegében legjobban érdeklő résszel a felvilágosító orvosnak nagyon óvatosan kell bánnia, nehogy indokolatlan elkeseredést vagy nem teljesülő reményeket keltsen. Mint bevezetőmben írtam, a felvilágosított beteg sokkal jobb partner a gyógyításban, de a tájékoztatásra törvényileg is kötelezettek vagyunk. A kezelési eredmények nem rózsásak, de ebben állandó lassú javulás remélhető.

A kezelés tárgyalása előtt külön kell választanunk a tüdőrák két, biológiai tulajdonságaiban és kezelési elveiben egymástól gyökeresen eltérő csoportját: a tüdő úgynevezett kissejtes rákját és a többi ráktípust befogadó, nem kissejtes rák csoportját.

A nem kissejtes tüdőrák kezelése

Ezeknél a típusoknál a legeredményesebb és az első helyen említendő a sebészi kezelés, amely nem a csoporton belüli szövettani típustól függ, hanem a daganat stádiumától. A gyógyszeres kezelés és a sugárkezelés ebben a csoportban csak másodlagos jelentőségű.

A betegség súlyossága szerint minden tüdőrákot hat stádiumba sorolhatunk. (A stádium meghatározása bár orvosilag nagyon fontos, de szoros értelemben vett szakmai kérdés volta miatt ezúttal nem részletezzük.) A hat stádiumon túl van még klinikai, sebészi és kórszövettani stádium is. Látható tehát, hogy a kérdés bonyolult és szerteágazó. Az első három stádium biztosan operálható, a negyedikben csak az esetek egy részében lehetséges a műtéti kezelés. Az ötödik és hatodik stádiumban csak a nem sebészi kezelésnek van helye. Megjegyzendő, hogy bizonyos esetekben a beteg általános állapota, kora, és társbetegségei úgyszintén ellenjavallatot képezhetnek.

Nem végzünk műtétet az alábbi tünetek esetén:

  • daganatszóródás a tüdőben
  • daganatszóródás a mellhártyán
  • a daganat más mellkasi szervekkel történő összekapaszkodása
  • távoli nyirokcsomók áttétje
  • távoli szervekben lévő daganatáttét
  • daganatoldali gégebénulás
  • daganatoldali rekeszbénulás.

Egyetlen agyi-, mellékvese-, azonos oldali vagy ellenoldali tüdő-, májáttét ma már nem jelenti a műtét teljes elvetését. Jól megválogatott esetekben az áttétek eltávolítását a tüdőcsonkolással egyszerre, vagy a két műtétet egymás után el lehet végezni. Kivételesen, agyi áttét esetén előfordul, hogy az életveszélyt jelentő agyi áttét idegsebészeti vagy sugárkezeléssel történő meggyógyítása után kerül sor a tüdőműtétre.

A műtét egészen kevés kivételtől eltekintve azt jelenti, hogy csonkolják az érintett lebenyt, kettő lebenyt (ez ugye jobboldalon lehetséges) vagy a fél tüdőt. A kivett, beteg tüdőrészt szövettani vizsgálatra küldjük, melynek eredménye rendkívüli módon befolyásolja a beteg további sorsát, és meghatározza a műtét után tennivalókat. A szövettani lelet szabja meg szükség esetén a beteg műtét utáni kezelését, mely lehet csak besugárzás vagy csak gyógyszeres kezelés, ill. a kettő kombinációja. Hangsúlyozzuk, hogy ebben, az úgynevezett nem kissejtes csoportban a sebészeti kezelésen van a hangsúly, és a másik két lehetőség kizárólag kényszerítő körülményekből adódóan, kivételes esetekben jön szóba. A daganat sugárkezelése külön szakma. Helyének pontos megválasztása, mértéke, megtervezése erre szakosodott orvos feladata. A gyógyszeres kezelés a beteg kivizsgálását végző tüdőosztályon, tüdőgyógyászok irányításával történik.

A kissejtes tüdőrák kezelése

Viselkedése és kezelése szempontjából ez a tüdőrákfajta önálló betegségnek tekinthető. Ebben a csoportban a gyógyszeres kezelésé az uralkodó szerep, amely kiegészíthető sugárkezeléssel, ritkán műtéttel. Azt is meg kell mondanunk, hogy ez a ráktípus a legrosszabban kezelhető, sajnos kevesen élik túl.

A sugárkezelés lehetőségeivel, ill. a gyógyszerezés variációival azért nem terhelem az olvasót, mert egyrészt a terápiás lehetőségek állandóan változnak, fejlődnek, másrészt mindenkor abszolút az egyénre, az adott betegségre kell szabni. Így a lehetőségek teljes palettájának áttekintése meghaladná a cikk kereteit.

Végezetül még egyszer hangsúlyozzuk, hogy a betegséget megelőzni kell, mert az sokkal könnyebb, mint gyógyítani. A megelőzés nem más, mint az, hogy ne is kezdjünk el dohányozni, vagy minél előbb, még időben abba kell hagyni. Ennek fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra