Nyugaton egyre kevesebben halnak meg rákban

Egy új kutatás szerint az Európai Unió legtöbb tagállamában az emlőkrák halálozási aránya 2019-ben csökkeni fog - kivéve a közép-kelet-európai országokat.

Az emlőrák halálozási aránya 2019-ben a legtöbb európai uniós országban csökkeni fog - legalábbis az Annals of Oncology nevű tudományos folyóiratban megjelent új kutatás szerint. A kutatást Carlo La Vecchia a Milánói Egyetem Orvostudományi Karának professzora és munkatársai végezték, munkájukhoz az információkat pedig az Egészségügyi Világszervezet és az Eurostat adatbázisaiból gyűjtötték.

Az emlőkrák halálozási aránya 2019-ben csökkeni fog
Az emlőkrák halálozási aránya 2019-ben csökkeni fog. Fotó: iStock

Az eredményük szerint 2019-re az emlőrák halálozási aránya 2014-hez képest az EU átlagát tekintve közel 9 százalékkal csökkeni fog. Ez azt jelenti, hogy míg 2014-ben az EU 28 országában a 65 évnél fiatalabb korosztályban százezer lakosra 14,6 emlőrákos elhalálozás jutott, addig 2019-ben ez a szám 13,4-re fog csökkeni.

De nem csak az EU összesített adatait vizsgálták meg, azt is megnézték, hogy a hat legnagyobb országban - Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Lengyelországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban - várhatóan miként alakul majd a mortalitási arány. A kutatók úgy találták, hogy 2019-ben az Egyesült Királyságban 13 százalékkal, Franciaországban 10 százalékkal, Németországban 9 százalékkal, Olaszországban 7 százalékkal, Spanyolországban 5 százalékkal fog csökkeni az emlőrákos halálesetek száma. A nyugati országokkal ellentétben azonban Lengyelországban további 2 százalékos növekedés várható.

A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy bár a 65 évnél fiatalabb populációra levetítve idén csökkenés várható a mellrák mortalitási arányában, ennek ellenére az idősek körében a tényleges halálozások számában további növekedése várható. Ennek oka, hogy a 65 feletti korosztály esetében egyéb egészségügyi problémák is fennállhatnak, ez pedig nehezíti a gyógyulást.

"Lengyelországban és más kelet-európai országokban nem látunk kedvező előjelzéseket. A halálesetek csökkentése érdekében ezekben az országokban is javítani kellene a diagnosztikai folyamatokon, és a terápiákban is modernebb kezeléseket kellene alkalmazni" - mondta az eredménnyel kapcsolatban La Vecchia professzor.

Milyen kilátás várhat a magyarokra?

Ebben a felmérésben tehát külön Magyarországot nem vizsgálták meg, ha azonban Lengyelországhoz és összességében az EU-hoz viszonyítva megnézzük a hazai rákstatisztikai adatokat, nagyjából fel lehet mérni az itthoni helyzetet.

Az Eurostat, legfrissebb adatai szerint 2015-ben az EU 28 országában az összpopulációban (tehát a 65 évnél is idősebbeket is beleszámítva) százezer lakosra átlagosan 261 daganatos betegséggel összefüggő haláleset jutott. A legtöbben - százezer lakosból legalább 300-an - Magyarországon, Horvátországban, Szlovákiában, Szlovéniában és Lengyelországban hunytak el a betegségben. Hazánk ráadásul nem csak általánosságban, hanem az egyes daganatos megbetegedésekre levetítve is messze vezeti a mezőnyt. A tüdőrák halálozási aránya is Magyarországon volt a legmagasabb az uniós tagállamok között, és ugyanígy nálunk haltak meg a legtöbben vastagbélrákban.

Akkor sincs okunk a büszkeségre, ha a fenti kutatásban is vizsgált mellrák hazai halálozási arányait nézzük. Ha a teljes népességet vizsgáljuk (tehát a 65 évnél idősebb lakosságot is), akkor a képzeletbeli nem túl fényes dobogó harmadik fokán állunk, magyarán Horvátország és Szlovákia után nálunk halnak meg a legtöbben mellrákban, százezer nőre 39 halálozás jut. Akkor sem sokkal job a helyzet, ha azt a korcsoportot vizsgáljuk, amelyet a fenti tanulmányban is kutattak, tehát a 65 évnél fiatalabb lakosságot. Ebben a korcsoportban 2015-ben százezer nőből 16,8-nek okozta idehaza a betegség a halálát. A 65 évnél fiatalabbak esetében pedig csak Lettország teljesített nálunk rosszabbul, náluk ez a szám 17,3.

Magyarország és Lengyelország

És hogy a fenti kutatásban meglehetősen rosszul teljesített Lengyelországnak milyen statisztikái vannak hozzánk képest? Nos, mind az össznépesség, mind a 65 évnél fiatalabb lakosság tekintetében jobban teljesítenek nálunk. A 65 évnél fiatalabb korosztályban náluk százezer nőből 14,6 esetben, míg a teljes népességet nézve 32 esetben okozza mellrák a halált.

Mindebből messzemenő következtetéseket nem szabad levonni, fontos azonban, hogy mi is megpróbáljunk minél tudatosabbak lenni egészségünkkel kapcsolatban. Nem lehet elégszer hangúlyozni a megelőzés szempontjából az egészséges életmód valamint a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságát.

Forrás: sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra