Meddig tart a kemoterápia?

A daganatos betegségek ellen alkalmazott kemoterápia jellemzően hónapokig tartó kúrát jelent, az egyéni adottságok miatt azonban a kezelés hossza nagyobb eltérést is mutathat az egyes páciensek esetében. Az eljárás több módszert is magában foglal, a pontos menetrend meghatározása így nagyban függ az elérni kívánt céltól vagy éppen a betegség típusától.

A kemoterápia nem más, mint olyan sejtmérgek, azaz citosztatikumok szervezetbe juttatása, amelyek a gyorsan szaporodó sejteket célozzák meg, csökkentve ezáltal a ráksejtek számát, egyben gátolva a további növekedést. Számos ilyen hatású készítmény áll az orvosok rendelkezésére, ezek közül gyakran nem egyet, hanem több hatóanyag kombinációját alkalmazzák a kezelések során.

Eltérő terápiás célok

Bizonyos esetekben önmagában is elegendő lehet a betegség legyőzéséhez a kemoterápia, gyakran viszont inkább sebészi és sugárterápiás beavatkozásokkal együttesen alkalmazzák, azok eredményeinek javítására. Függően attól, hogy ez előzetesen, vagy utólag történik, neoadjuváns és adjuváns kemoterápiáról beszélhetünk. Előbbinek a nagyméretű daganatok kisebbítése, utóbbinak a megmaradt kicsiny áttétek elpusztítása a feladata.

Egy harmadik típus a palliatív kemoterápia, amely már sajnos nem a gyógyítást hivatott segíteni, hanem - a tumorok méretének csökkentése révén - a panaszok mérséklését, az élet meghosszabbítását.

A kezelés tagolása

A kezelés ciklusokban történik. Ezek hossza, pontosabban az adott dózis egyes egységeinek beadása és az azok közötti átmeneti idő meghatározása természetesen előzetes orvosi vizsgálatokat tesz szükségessé, majd - megfelelő eredmények esetén - megkezdődhet a gyógyszeradagolás. Egyes készítmények tabletta formájában szájon át is bevehetők, sok esetben viszont intravénásan juttatják a hatóanyagokat a véráramba.

Sok esetben intravénásan juttatják a hatóanyagokat a véráramba
Sok esetben intravénásan juttatják a hatóanyagokat a véráramba

Egy infúziós kezelés hossza lehet néhány óra, de akár több nap vagy egy hét is. Ez utóbbi esetekben a kemoterápiás ciklusok között szünetet kell tartani, hogy a test képes legyen valamelyest kiheverni a mellékhatásokat, azaz regenerálni az egészséges szöveteket. A kezelések ismétlési gyakorisága terápiafüggő, naponta, hetente, de akár havonta is lefolytatható.

Amerikai kutatók egy csoportjának vizsgálatai azt mutatták ki, a kemoterápia alatti testmozgás növelheti a kezelés hatékonyságát .

A legtöbb gyógyszer alkalmazása járóbeteg-ellátás keretében történik, így a páciensek még aznap hazamehetnek. Manapság kifejezett cél a kemoterápia megtervezése során, hogy a kezelések lehetőség szerint ambulánsan is elvégezhetők legyenek, amivel csökkenthető a kórházban eltöltött idő, egyben biztosítható a zökkenőmentesebb életvitel.

Cikksorozatunkban korábban írtuk:

- A kemoterápia mellékhatásai

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra