Az 5 leghalálosabb betegség
Egyre több a daganatos beteg, ezeknek az eseteknek a jó része az alábbi öt leghalálosabb ráktípus közül kerül ki.
Tüdőrák
Élet a rák után
A rákbetegség esetében nemcsak a diagnózis elfogadása és a kezelések végigcsinálása rendkívül megterhelő, de a gyógyulás után a mindennapokba való visszailleszkedés is komoly nehézségeket okoz a betegeknek. Olvassa el cikkünket, kattintson!
Vastagbélrák
A vastag- és végbélrák a tüdőrákot követően a második leggyakoribb daganat és a második leggyakoribb oka a daganatos halálozásnak is. Itthon körülbelül évi 7500-8000 az új betegek száma, és körülbelül 5 ezer ember hal meg évente a betegségben.Ha idejében felfedezik, a vastagbélrák gyógyítható, sőt, jó eséllyel élnek még legalább öt évig az érintett páciensek. A korai stádiumban felfedezett rák 90 százalékban gyógyítható, azonban ehhez elengedhetetlen a kolonoszkópiás szűrővizsgálat. A vastagbélrák stádiumától függően kezelhető műtéttel, sugárkezeléssel, kemoterápiával.
Mellrák
Évente több mint 5 ezer új emlőrákos megbetegedést regisztrálnak Magyarországon. A mellrák a leggyakrabban a tejcsatornákat illetve a tejmirigyeket alkotó sejtek elváltozásaiból alakul ki. A betegség jórészt a nőket érinti, de a férfiaknál is kialakulhat (a mellrákos megbetegedések nagyjából 1 százaléka érinti a férfiakat). Jellemzően időt vesz igénybe, ameddig a rosszindulatú sejtek elszaporodnak. A mellrák kezelésének fajtája nagyon sok tényezőtől függ, alkalmazhatnak masztektómiát, lumpektómiát, egyéb műtéti beavatkozást, kemoterápiát, hormonterápiát.
Hasnyálmirigyrák
A betegség a férfiak körében gyakrabban fordul elő, mint nők között. Magyarországon évente mintegy 1500 ezer új hasnyálmirigyrákos esetet fedeznek fel. A hasnyálmirigy-daganat leggyakrabban az 50 év feletti korcsoportban fordul elő, a betegség észlelésekor az érintettek átlagéletkora 60-65 év körül mozog. A hasnyálmirigyrák az egyik legrosszabb ráktípus. Nagyon gyors lefolyású, emellett számos fájdalmas tünettel - gyomorfájdalom, epeelzáródás, vérzés - jár. Annak ellenére, hogy folyamatosak a kutatások a hasnyálmirigyrák témakörében, nincs jó módszer a szűrésére, kezelésére.Prosztatarák
A prosztatarák az idősebb férfiak betegsége, 50 évesnél fiatalabb korúaknál ritkán fordul elő. Előfordulásának gyakorisága a korral nő, a gyakorisági csúcsot 75. életévben éri el. Itthon évenként 1400-1500 férfi hal meg prosztatarák miatt.A prosztata kizárólag a férfiaknál található meg, a végbél és a hólyag között helyezkedik el. A prosztata és az ondóhólyag által termelt váladék képzi együttesen az ondót. A prosztatarák általában az idősebb férfiakat érinti, 40 éves kor felett bárkinél előfordulhat. Ez a fajta rák lassan növekszik és kezdetben tünetmentes, ezért nagyon fontos a rendszeres szűrővizsgálatok beiktatása. Kezelése lehet a prosztata műtéti eltávolítása, sugárterápia, brachyterápia (radioaktív forrás behelyezése magába a daganatba, daganatos szövetbe.)